Головним стратегічним ходом, який буде формовути нову політичну конструкцію в Чернівцях на довгі роки вперед, стало рішення по питанню щодо створення наглядових рад при міських комунальних підприємствах. По цьому питанню депутатський корпус Чернівецької міської ради проявив небувалу згуртованість та дружно подолав veto єдиного справжнього бургомістра – Олексія Каспрука. За подолання veto мера по наглядових радах проголосували 29 із 36 присутніх у залі депутатів.Звичайно, що це рішення ради було дещо в тіні нічного розподілу 200 млн. грн. бюджетних коштів. Питання грошей – важливі, але питання утримання чи захоплення влади – важливіші. Що значить інститут наглядових рад в існуючому протистоянні між мером і депутатами? – Це можливість політичним опонентам та незалежним професіоналам зайти на територію, до того повністю контрольовану міським головою.

По суті, реальна можливість впливати на місцеву політику для Олексія Каспрука при «наявності відсутності» блокуючого пакету голосів у міській раді – це контроль над керівниками і структурами комунальних підприємств та двох ключових сфер життєдіяльності Чернівців: освіти і медицини. Діяльність комунальних підприємств і структурних підрозділів міської ради створюють Каспруку колективний образ господарника, бо за кожним придбаним обладнанням, прибраною вулицею, наданою послугою стоїть позитивне відношення до міського голови, який є збірним образом усіх добрих справ у Чернівцях.

Майстерність радників команди Олексія Павловича заключалася в тому, що вони розділили дуже неоднозначне питання існування і діяльності комунальних підприємств та ключових сфер (освіта і медицина) на здобутки (які ніби забезпечив Каспрук) – і негаразди (у яких винна міська рада, «агенти Кремля», Фірташ – коротше, всі, окрім нього). Монополізуючи право на дискурс щодо діяльності цих комунальних підприємств, Каспрук надавав собі значну конкурентну перевагу у позиціонуванні в очах виборців. А це – основа для тих відсотків, які він отримував на переможних виборчих кампаніях.

Тепер ця перевага може зникнути. Розуміючи такий стан справ, депутати міської ради вирішили забрати у мера одноособове право формувати дискурс і проблематику комунальних підприємств. За допомогою Богдана Ковалюка це рішення було знайдено – і воно в максимальних повноваженнях наглядових рад. Відповідно до ухваленого рішення (на яке було накладено veto, подолане 29 депутатами), наглядові ради будуть створені на комунальних підприємствах «Чернівціводоканал», «Чернівцітеплокомуненерго», «Міськсвітло», «Чернівціспецкомунтранс», Чернівецькому тролейбусному управлінні, Міському торговельному комплексу «Калинівський ринок», парках Жовтневому й Шевченка.

Фактично після запуску цього інституту порядок денний комунальних підприємств будуть формувати саме наглядові ради. Тепер у міського голови не вийде бути «білим і пухнастим». На відміну від керівників комунальних установ, члени наглядових рад будуть інкорпоровані з непідконтрольних меру середовищ. Вони скоріше будуть не вносити політику в ці комунальні підприємства – а виноситимуть її звідти. Грубо кажучи, кожна з ключових політичних сил у міській раді теоретично може отримати своє представництво в таких наглядових радах і довести свою ефективність на справах. Наглядові ради також неодмінно будуть використані як засіб системної критики мера.

У ситуації, коли Олексій Павлович не хоче домовлятися і ситуація йде до перевиборів – міські обранці заклали міну уповільненої дії, яка спрацює проти будь-якого (sic) мера, який не захоче домовлятися з депутатським корпусом. Після завершення фактичного формування інституту наглядових рад у Чернівцях ситуація з формуванням порядку денного перейде від Каспрука до «Більшості 29», яка планомірно топитиме єдиночинного бургомістра у проблематиці Авгієвих стаєнь міста.

Окремо варто сказати про «Більшість 29». Голосування за подолання veto по питанню наглядових рад показало наявність необхідних голосів за рішення щодо відсторонення від посади самого Каспрука. Та непримиренність, із якою міський голова по «беспределу» хоче розігнати Чернівецьку раду, зробила реальними 2/3 голосів, що готові проводити будь-які рішення. На благо Чернівців і чернівчан.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Кроляча нора, в яку падає Каспрук