Відчуття наближення виборів у політиків зі стажем викликають викидання у кров адреналіну, активізують, спонукають до популізму та суперечливих заяв. Два міжсвяткових тижні у плані політичного життя проминули практично непомітно. За цей період варто виокремити кілька ефірів, вартих уваги. Серед таких – віртуальна дискусія між опонентами Максимом Бурбаком та Василем Проданом. У програмі «Політика» на телеканалі ТВА керівник парламентської фракції «Народного фронту» чималу частину свого виступу присвятив темі дострокових виборів у Чернівцях. Бурбак усім своїм виглядом висловлює упевненість у тому, що вибори неминучі. За його словами, для цього є необхідні підстави й воля парламентарів.Проводячи аналогію з достроковими виборами у Кривому Розі у березні 2016 року, Максим Юрійович нагадав, що для їх оголошення вистачило виключно «політичної волі парламентарів». Така «воля» знайдеться й для Чернівців. При цьому нардеп переконаний, що у дострокових виборах зацікавлені всі політичні сили, представлені у Верховній Раді. Безсумнівним козирем для «фронтовиків» у цьому питанні є наявність у профільному парламентському комітеті Миколи Федорука, який має завдання переконати комітет ухвалити необхідне рішення.

У програмі «Пряма відповідь» на телеканалі «Чернівці» Максим Бурбак навіть робить конкретну заяву: вибори у Чернівцях відбудуться 29 жовтня. Більше того, керівник парламентських «фронтовиків» упевнений в умовній перемозі своєї команди. Йдеться про можливість завести до міської ради значну кількість представників «Народного фронту». Наразі важко назвати таку заяву реалістичною, виходячи з рейтингів політичної сили Арсенія Яценюка в рідному місті. Втім, якщо продовжити аналогію з Кривим Рогом, «фронтовики» можуть заручитися усім арсеналом проведення виборів в Україні й правдами-неправдами протягти до ради десяток своїх кандидатів. Критерії чесності та прозорості не стоять на кону тоді, коли з-під ніг «сильної команди» практично вибитий базовий регіон.Максим Юрійович упевнений у позиціях чинного міського голови Олексія Каспрука, заявивши, що конкуренції діючому мерові нема. Тож не виключний варіант, що разом із достроковими виборами міської ради для «закріплення результату» проведуть ще й мерські. Втім, риторика Бурбака зводиться до звичної передвиборчої спроби «піти в опозицію». Питання лише в тому, чи це звичка, чи спроба стартувати у виборчі перегони зі зручнішої позиції. Нардеп дозволяє собі популістичні заяви, що не є для нього рідкістю, але відчутно змінюється подача інформації.

У стилі Шарікова із «Собачого серця» керівник парламентської фракції пропонує розв’язати питання газових мереж у Чернівцях, при цьому йдучи врозріз позиції самого Олексія Каспрука. Висуваючи ідею забрати з власності «олігархічного» «Чернівцігазу» газорозподільчі мережі, які і так у власності міста, Максим Бурбак пропонує створити комунальне підприємство, що обслуговуватиме ці мережі або оголосити конкурс на їх обслуговування. Таку ідею, яку нещодавно під час сесії міськради озвучив «свободівець» Андрій Ілюк, розкритикував міський голова. Водночас Максим Юрійович дозволяє собі й критику партійних колег: чернівецького міського голови Олексія Каспрука та голови облдержадміністрації Олександра Фищука. Одному й другому дістається за кадрову політику, але якщо Каспрук – досі іграбельна фігура на місцевій політичній шахівниці, то Фищука під вибори можуть зробити «цапом-відбувайлом».

Окрім кадрової політики, голова ОДА зазнає критики за провалену роботу щодо ремонту доріг. Максим Бурбак заявляє, що понадпланові доходи Чернівецької митниці, які, на думку парламентаря, свідчать про відсутність контрабанди, принесли у спецфонд на ремонт доріг понад півмільярда гривень, але ефекту від таких надходжень досі нема. При цьому, Бурбак намагається вбити двох зайців й відповідальність за такий стан речей переносить ще й на обласну раду, заявляючи, що це спільна відповідальність обласної влади. «Строки порушені, тендери не проведені – я таких аргументів не сприймаю», – каже народний депутат, який ще кілька місяців тому говорив інакше, підтримуючи Олександра Фищука з його ідеєю тримати на депозитах кошти, призначені на ремонт доріг.

Максимові Бурбаку віртуально опонував керівник фракції «Рідне місто» у міськраді Василь Продан в програмі «Діалоги» на телеканалі «Чернівецький промінь». Через активізацію «фронтовиків», Продан не відкидає ймовірність проведення виборів у Чернівцях. При цьому він зазначає, що підстав для виборів нема, але це питання може бути «продавлене» парламентською фракцією «Народного фронту» через шантаж колег по коаліції.Є підстави вважати, що дострокові вибори можуть бути цікавими і для «Рідного міста», але за умови одночасних виборів міського голови. Позиції Каспрука, попри впевненість Максима Бурбака, значно слабші, ніж два або три роки тому. «Рідномістяни», в цілому, можуть повторити свій результат 2015 року й провести до ради найбільшу кількість депутатів. А серед політсил, що потенційно можуть опинитися у сесійній залі, спільну мову колегам Продана вдасться досягти із більшістю, продублювавши загальний розклад у міській раді. Якщо зважити на те, що цілком ймовірна зміна міського голови, то гра вартує свічок.

Наступні заяви Василя Продана можна розглядати у контексті можливих виборчих перегонів. Тут позиція «Рідного міста» є однозначною та вигідною для старту виборчої кампанії. Млявість більшості політсил на місцевому рівні зробила з «рідномістян» основних конкурентів влади, що репрезентована «Народним фронтом». На рівні Чернівців ця боротьба сконцентрувалася на опозиції до міського голови. Відтак, саме Олексій Каспрук і є основним предметом критики.

Василь Продан робить спробу вкрай зруйнувати образ мера як господарника та людини, яка відповідає за свої слова. У програмі «Діалоги» депутат заявляє, що обіцянки Каспрука насправді нічого не варті. Передовсім цим перекривається попередня заява міського голови про тролейбуси з Бухаресту. Продан нагадує, що подібних обіцянок від Олексія Павловича вже було чимало, але жодна з них не втілилася в життя й пов’язує таку діяльність із початком виборчої кампанії.

Проблеми в комунікації Каспрука з депутатами та більшістю громади, на думку Продана, зводяться до надмірної жаги влади або страху нею ділитися. Спроби Олексія Павловича в ручному режимі одноосібно керувати містом мають наслідком ті проблеми у комунальному господарстві, які спостерігаються протягом останніх років. Фактично Продан дає зрозуміти, що за небажання Каспрука ділитися владою більшість депутатів брати на себе відповідальність за стан справ у місті не буде. Стиль правління Миколи Федорука у випадку з чинним мером себе не виправдовує. За умов сильного депутатського корпусу, «локальне самодержав’я» веде до неодмінної кризи. На закріплення цієї заяви, Василь Продан зазначає, що більшість сьогоднішніх конфліктних питань, що розглядаються у сесійній залі, мають витоки з часів Федорука. Саме тоді для міста єдиним законом було слово міського голови.

На тлі загострення ситуації в обласному центрі ефір за участі новопризначеного прокурора області Олега Соболя у програмі Телевізійної студії «А-3» на телеканалі «Буковина» виглядав острівцем спокою. Новий прокурор демонстрував публічність і відкритість, що є ознакою більшості посадовців, щойно призначених на посаду. Соболь утримався від різких заяв, показуючи, що лише вивчає місцеву ситуацію, намагаючись акуратно «ступати між крапель».Попри закиди народного депутата Максима Бурбака щодо заступників прокурора, які «ніколи не змінюються», Соболь заявив, що не налаштований проводити кадрові зміни керівників структурних підрозділів, включно зі своїми заступниками. Варто відзначити, що новопризначений прокурор одразу ж відсік спроби місцевих груп впливу підсадити «ручного» заступника. Ймовірно, що «правою рукою» Соболя буде Олександр Воронін, якого новий прокурор переманив із Рівного.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Діалоги» на телеканалі «Чернівецький промінь»

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | «Фронтові» маневри. Ланцюг на шиї Каспрука