Чернівецький міський голова Олексій Каспрук з трибуни в сесійній залі виголосив промову, суть якої зводилася до того, що мер написав до Верховної Ради листа з проханням призначити у місті позачергові вибори. За словами Олексія Павловича, через неефективну роботу Чернівецька міська рада має бути розпущена, а за компанію й сам Каспрук теж готовий йти на перевибори.

Стара тема перевиборів отримала нове дихання вже у виконанні міського голови. Чи змінилося щось з того часу, коли півтора роки тому тему розпуску міської ради активно просував нардеп Максим Бурбак? Згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування», підстави для виборів за півтора роки так і не з’явилися. Ситуація у сесійній залі також продовжує бути невигідною для «фронтовиків». Попри падіння рівня підтримки депутатського корпусу, синхронно падає і підтримка міського голови.

78 стаття згаданого закону чітко визначає підстави для оголошення позачергових виборів у місцевих радах. Якщо коротко, то таких підстав кілька: 1) коли рада не проводить сесію у визначені строки або не вирішує питань, віднесених до її відання, 2) приймає рішення з порушенням законодавства і при цьому ігнорує вимоги компетентних органів щодо приведення цих рішень у відповідність із законом, 3) при утворенні військово-цивільної адміністрації.

У випадку Чернівців актуальними є перші дві підстави. Чернівецька міська рада збирається аж занадто часто. Можуть виникнути певні перестороги щодо «рада не вирішує питань, віднесених до її відання». Ймовірно, радники міського голови зробили ставку саме на цю частину 78 статті. Але й тут ситуація неоднозначна, хай із тривалим розглядом, але все ж питання життєдіяльності міста розглядаються і вирішуються. Можливо, бачення міського голови та депутатів у цих питаннях розходяться, але це не стане підставою для розпуску ради.

Ще один момент, до якого можуть апелювати прихильники дострокового припинення повноважень ради – ухвалення депутатами рішень, що суперечать законодавству. В одному з недавніх випусків програми «Майдан» на «Чернівецькому промені» експерт з питань місцевого самоврядування Борис Руснак розкрив неможливість реалізувати розпуск Чернівецької міськради за цим сценарієм. Наразі міськрада не приймала таких рішень, які б компетентні органи вимагали привести у відповідність до законодавства. Причина цьому банальна – колізія в законодавстві.Законодавець забрав у прокуратури – єдиного державного органу, що здійснював нагляд за дотриманням законодавства, такі повноваження. Відтак того «компетентного органу», що передбачений законом, в Україні поки що нема. Можливо, у цьому сценарії спрацювали б рішення суду, які б вимагали привести у відповідність до закону рішення міськради, але й таких прецедентів у Чернівцях також нема. Відповідно, міський голова, звертаючись до парламенту, дещо поспішив. Законом передбачено, що мер може звернутися з клопотанням про дострокове припинення повноважень ради лише у тих випадках, коли рада або бездіє, або порушила закон через прийняття якогось рішення.

Очевидно, що радники міського голови не настільки необізнані, аби підсовувати своєму шефові «фейкові» заяви. Отже, варто пошукати логічних пояснень заяві Каспрука. Має право на життя версія щодо розв’язання «чернівецького питання» на київському рівні. Іншими словами, парламентарі досягли «договорняка» й дадуть достатню кількість голосів для припинення повноважень Чернівецької міської ради. Такий сценарій має невисоку ймовірність через відсутність передумов для його реалізації та легкість, з якою рішення парламентарів може бути успішно оскаржене у суді.

Це мали б розуміти у команді «фронтовиків», як і те, що з нинішнім рейтингом «Народному фронтові» важко буде здобути потрібний результат навіть у рідних Чернівцях. Попри значну критику «Рідного міста» та інших політсил, які у міській раді не грають в ігри за сценаріями «сильної команди», партійним колегам Арсенія Яценюка особливо хвалитися теж нічим. У цілому, розклад сил у місті збережеться, а от питання нового міського голови стає вже не таким однозначним. І чим далі, тим більше час грає не на боці «фронтовиків».

Інший сценарій – Олексієві Каспруку необхідно перекрити несприятливий для нього інформаційний потік. Корупційні скандали, дивні тендери, написання доносів, робота на нардепа-«регіонала» – занадто часті інформаційні приводи для критики міського голови протягом короткого проміжку часу не можуть бути проігноровані його радниками. Той шквал критики, якого зазнав мер в останні тижні, природньо викликає занепокоєння й вимагає контрдій.

Заява про дострокове припинення повноважень міської ради запланована прихильниками мера як перекриття несприятливого інформаційного поля. Відштовхуючись від неї, Каспрук зможе перемістити акценти з власного негативного сприйняття до переведення негативу на опонентів. При цьому, Олексій Павлович спробує подати себе як борця із «знахабнілими депутатами», який не тримається за посаду, що дасть йому підставу пояснити своїм потенційним виборцям причини критичних заяв у свій бік. До того ж, мер матиме можливість відволікти увагу від неприємних для нього тем. Відтак імовірність дострокового припинення повноважень Чернівецької міської ради є вкрай низькою.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Володимир Звенигородський | Страсті Каспрукові і ковчег для «Самопомочі»