Президентські вибори традиційно розділили місцеві еліти за принципом політичного вассалітету. Проте кампанія 2019 р. якісно відрізняється від попередніх відсутністю владно-олігархічного консенсусу, а відтак – непередбачуваним результатом на виході. Що зумовлює вичікування, невизначеність і метання гравців на місцях, подвійну гру політиків і посадовців, розкладання яєць у декілька кошиків за раз.

Найглибша лінія розмежування, однак, чи не вперше в історії незалежної України пролягла по самій владній вертикалі, чиї відомства розділились у лояльності до діючого Президента і його головного опонента Юлії Тимошенко. Але якщо ще восени можна було говорити про існування певного консенсусу буковинських еліт навколо вірогідної перемоги Юлії Володимирівни, то нині настрої політикуму у відверто підвішеному стані. Про що в найбільшій мірі свідчать метання місцевої «партії влади».

Розходження фракцій «Народного фронту» в питанні підтримки кандидата на пост Президента на національному рівні додають невизначеності на його партійній «вотчині». Якщо позиції Арсена Авакова, Олександра Турчинова та Андрія Парубія більш-менш визначені, то Арсеній Яценюк і його буковинський протеже Максим Бурбак до останнього намагаються маневрувати. Хоча підкилимна активність Максима Юрійовича, попри його багатозначне мовчання, промовляє за себе сама.

Максим Бурбак розуміє, що в разі перемоги Юлії Тимошенко, яка в Чернівцях пов’язана тісним альянсом зі станом «запроданців», лідеру фракції «камікадзе» не світить жодного політичного майбутнього. Перед народним депутатом стоїть перспектива виживання, тому Максим Юрійович, за рядом видимих ознак та неофіційною інформацією, якою ми володіємо, наполегливо конвертує ресурси 204 виборчого округу в перемогу діючого Президента.

Безпосередній вплив «фронтовиків» на окремі райони та новоутворені ОТГ дає їм необхідні козирі в перемовинах з Петром Порошенком – у разі його перемоги гарантуючи за Буковиною статус «вотчини» на наступні 5 років. Дійшовши консенсусу стосовно звільнення губернатора Олександра Фищука, Блок Петра Порошенка і «Народний фронт» у форсмажорних обставинах об’єднали зусилля навколо другого терміну діючого Президента.

Технологічно кампанію Петра Олексійовича в Чернівецькій обл. при непублічній підтримці братів Бурбаків веде умовна «група Куліша». Проте роль в.о. голови обласної державної адміністрації Михайла Павлюка в цій піраміді більш ніж скромна – ключову ставку, крім мережі тіньового підкупу виборців, зроблено на ресурс нардепів-мажоритарників, кожен із яких (Микола Федорук, Іван Рибак, Григорій Тіміш і Максим Бурбак) забезпечує результат на довірених округах.

У своїй роботі «Солідарність» покладатиметься на підконтрольне нардепу Владиславу Севрюкову «Радіо 10» і телеканал Віктора Сідляра «Чернівці», а також на інформаційну підтримку телеканалу Максима Бурбака ТВА, чия редакційна політика в останні місяці чітко вкладається в рамки президентської повістки. Окрема, хоча й проблематична у виконанні задача – «приручення» місцевої філії суспільного мовника «Буковина», нейтралізувати яку почали прямо зі столиці – руками чернівецьких активістів.

Помітного успіху досягнуто в частині консолідації експертного і громадянського середовища – переважно вихідців факультету політології ЧНУ, історично (і родинно) пов’язаного з керівництвом БПП і «Народного фронту». Що пояснює солідарне і безпрецедентне замовчування більшістю чернівецьких ЗМІ, політологів і громадських організацій мережі масового підкупу, яку пов’язують з діючим Президентом.

Втім, позиції двоєдиної «партії влади» і депутатів-мажоритарників не стійкі на 203 виборчому окрузі і практично відсутні в місті Чернівцях, де головними акціонерами є політичні групи, орієнтовані на перемогу Юлії Тимошенко. З того часу, як робота буковинських штабів «Батьківщини» була неформально підкріплена ресурсом Арсена Авакова і Національної поліції, ситуація досягнула хиткого паритету – що, у свою чергу, відкрило широкий простір для маневрів третіх сил.

Адже якщо гаманці «Батьківщини» Іван Мунтян і В’ячеслав Добровольський у президентських ставках обмежені партійним квитком, то лідер «Рідного міста» Василь Продан і Валерій Чинуш одночасно інвестують у Юлію Тимошенко, Юрія Бойка, Олега Ляшка, Анатолія Гриценка і Володимира Зеленського. Завбачливо не розриваючи (через нардепів БПП Оксану Продан і Віктора Короля) формальний зв’язок із діючим гарантом. Об’єднання ж Анатолія Гриценка з Андрієм Садовим узагалі призведе до ситуації, коли Василь Сафронович може виявитись політичним акціонером усіх президентських штабів.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | «Під департамент підвели». Що сплять і снять у міській раді?