Тема № 1. Згадайте цей рейтинг.

Інститут соціології Маковецького видав результати місцевого опитування. Це перше подібне відкрите опитування. Як показують результати, якщо б вибори до Чернівецької міської ради відбулися найближчої неділі, то більшість чернівчан висловили б свою довіру партії «Рідне місто». «Рідне місто» набрало б 15,1% серед усіх опитаних, серед тих, хто брав участь у виборах і визначився — 18,6%. На місцевих виборах 2015 року «Рідне місто» набрало 17,9%, тож рейтинг партії дещо зріс.Підвищився рейтинг також у ВО «Батьківщина» (12,6% серед усіх опитаних, 15,1% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 12,7% на виборах), ВО «Свобода» (9% серед усіх опитаних, 11,6% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 7,7% на виборах), Об'єднання «Самопоміч» (8,5% серед усіх опитаних, 10,9% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 9,5% на виборах), УкрОП (5,2% серед усіх опитаних, 7,2% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 4,8% на виборах), Радикальна партія (4,1% серед усіх опитаних, 4,9% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 3,7% на виборах). Втратили електорат Блок Петра Порошенка «Солідарність» (10,1% серед усіх опитаних, 13% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 15,9% на виборах) та «Народний контроль» (13,8% серед усіх опитаних, 4,7% серед тих, хто брав участь у виборах і визначився, 8,9% на виборах).

Що стосується виборів чернівецького міського голови, то лідерство зберігає Олексій Каспрук, але його рейтинг дещо впав. В той же час рейтинг Віталія Михайлішина зріс. Щодо Верховної Ради очікувано зріс рейтинг ВО «Батьківщина», яка чітко стоїть на «соціальності». У штучній відсутності лівих партій (партій соціального спрямування), «Батьківщина» фактично монополіст. На теренах області вона була б переможцем, на другому — БПП, на третьому — «Самопоміч», на четвертому — «Свобода», п’ята — УкрОП, шоста — Радикальна партія, сьома — Опозиційний блок.

Рейтинг Віталія Маковецького останній, який зафіксував існуючий розклад сил в місті перед великою політичною кризою, яка відбудеться після ймовірного переформатування Уряду. Цілком ймовірна поява нових політичних сил (умовний блок Міхеіла Саакашвілі), ребрендінг старих («Народний фронт»), нові об’єднання і поглинання.  

Тема № 2. Політичні петиції.

Уже зараз можна стверджувати про успішність ідеї електронних петицій, яку ще рік тому лобіювали громадські активісти Надія Вірна і Оксана Ващук. Політично активні громадяни отримали можливість впливати на місцеву політику. В цей же час місцеві політичні гравці теж отримали новий інструмент для маніпуляцій. Чернівецька міська рада заявляє про стороннє втручання у роботу системи електронних петицій з фальсифікацією підписів і звернулася до правоохоронних органів. Йдеться про петицію про звільнення начальника міського управління охорони здоров’я Ігоря Незборецького, яка за два дні набрала необхідні для розгляду 252 голоси.

Як розповіли чиновники, петицію було зареєстровано 20 січня, але вона зібрала лише кілька підписів, тоді як за два дні 4-5 лютого з’явилися решта підписів. «Ми проаналізували підписи і прийшли до висновку, що дійсних підписів — не більше 10, а решта сфальшовані», — прокоментував начальник відділу комп’ютерно-технічного забезпечення мерії Валерій Маніліч. — «Наприклад, приходили по десятку підписів з електронних адрес, які відрізнялися одна від одної лише буквою чи цифрою. Також дивним є те, що петицію підписали — судячи з IP — мешканці Білорусі та Бразилії». Більшість підписів було скасовано, петиція залишається на сайті, збір підписів під нею продовжується.

Тимчасом ініціативу перехопив мер Олексій Каспрук, який звернувся до поліції, СБУ та прокуратури з листом про проведення розслідування факту зовнішнього втручання. Юридичне управління міської ради вважає, що випадок потрапляє під дію cт. 361 КК «Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин, автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації». Надалі міська рада планує ускладнити верифікацію при голосуванні за петиції — для цього доведеться вказувати номер однієї зі своїх банківських карток чи картки чернівчанина.Переможцем із ситуації з «підтасуванням» петиції може вийти Олексій Каспрук. По-перше, він може ініціювати додаткову верифікацію, тим самим ускладнивши процес голосування за петицію. Ускладнення процедури голосування зменшить кількість Інтернет-користувачів, які в інструменті перш за все цінують простоту і швидкість процесу голосування. По-друге, тепер скомпрометовані т.зв. «політичні петиції», які вимагають звільнити якогось умовного чиновника. Під приводом «зовнішнього втручання» такі петиції можуть спокійно відхилятися мером. І це буде виглядати законно і справедливо. Хто б не намагався штучно вплинути на просування петиції — він досяг абсолютно протилежних бажаним результатів. Тепер головним викликом для громадських активістів є збереження простоти петицій, при цьому унеможлививши подібні фальсифікації в подальшому.

Тема № 3. В будь-якій непевній ситуації — перекривайте дороги.

11 лютого жителі селища Берегомет Вижницького району проводять акцію протесту через вишки мобільного зв’язку. За інформацією активістів, чернівецька філія «Київстару» після неодноразових звернень людей щодо шкідливого впливу на організми жителів від базових станцій стільникового зв’язку не прийняла жодних заходів щодо перенесення таких вишок. «Ігнорування рішення громади та уповноважених органів привели до зростання соціальної напруги та прийняття колективного рішення про перекриття руху транспортних засобів в смт. Берегомет Вижницького району Чернівецької області».

Перекриття доріг — метод прямої демократії, який застосовується в ситуаціях, коли влада чи конфліктуючі сторони не можуть вирішити питання. Висока протестна активність буковинців говорить про дві тенденції. Перша — негативна для чинної влади. Протест говорить про неефективність влади і її невідповідність викликам часу. Друга — позитивна для громадянського суспільства. Часті виступи показують, що людям не байдуже до проблем і вони готові витрачати власну енергію, час і ресурси для їх вирішення.

Тема № 4. Бурбак обіцяє повернутися.

У вівторок у Хотин приїжджав народний депутат Максим Бурбак. Обговоренням було емоційним, прозвучало чимало критичних зауважень та звинувачень, але найбільш пекучим й обговорюваним стало нашуміле переведення адмінцентрів різних структур, зокрема поліції та прокуратури, до смт. Кельменці. Максим Бурбак пояснив, що неможливо розпорядженням на рівні району чи області повернути усе назад, оскільки реорганізація відбувалася на виконання низки законів України. Наголосив, що реформи потрібні, що скорочуються передусім керівні посади, щоб було менше бюрократії, яка утримується за кошти платників податків.

Але хотинчани стурбовані тим, які зміни чекають на них далі, до чого можуть призвести ці реорганізації у майбутньому. «Зміни адміністративно-територіального устрою уже фактично відбуваються. Це роблять «руками» центральних органів влади, які реорганізовують і укрупнюють різні структури. Хтось якось собі планує, не зважаючи на думку людей», — зазначив міський голова Микола Головльов. — «Ми не шукаємо ворогів, а шукаємо союзників, які б допомогли, щоб тисячолітнє місто не опинилося у нижчому статусі, ніж селище міського типу».

Хотин — центр 204 виборчого округу, де переміг нинішній керівник фракції «Народний фронт» Максим Бурбак. Займаючись великою політикою, Максим Юрійович забуває про своїх виборців, які не вірять у слова і бажають дій. Бурбак пообіцяв. Подивимось, як він виконає свою обіцянку перед громадою, яка його обрала.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Картина дня 09.02 | Боротьба за «Свободу». «Румунське питання». Іміджеві втрати Фищука