Приховані течії в місцевій політиці та стан буковинських доріг – основні теми, які висвітлювалися в ефірі обласних телеканалів протягом 27 березня – 2 квітня. Заступник чернівецького міського голови Олександр Паскар у програмі «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь» задав тональність інформаційному тижню. Посадовець досить відверто розповів про закулісне буття чернівецької політики, де нема місця ідеологічній незайманості та політичній чистоті. Як з’ясувалося, нинішній палкий борець з попереднім злочинним режимом Микола Федорук у 2011 році просто не зміг домовитися із «регіоналами», у результаті чого й позбувся посади. А нинішня влада «реформаторів» робить те, що й попередня – покриває корупцію.Легкість, з якою до команди нинішнього міського голови увійшли екс-«регіонали», говорить про те, що шукати якихось ідеологічних принципів у стінах Ратуші не варто. Нинішні господарі міськради не змінили суті системи муніципальної влади, вибудованої Федоруком. Недовга кампанія з дискредитації тих місцевих сил, які не вписалися у матрицю «фронтовиків», частково зачепила їх самих. Після того, як спроби подати Василя Продана «регіоналом» зазнали фіаско через непереконливі факти, такі ж звинувачення бумерангом вернулися «сильній команді».

Поруч із «революціонером» Каспруком комфортно добув свою депутатську каденцію у якості секретаря міської ради «регіонал» Ярослав Кушнірик. До команди Каспрука увійшли «регіонали» Леонтій, Незборецький та й сам Паскар. Фактично «фронтовики» таким підбором кадрів вибили самі ж з-під себе аргументи для критики опонентів, які перебували в Партії регіонів або співпрацювали із нею. А останні корупційні скандали поступово вимальовують у сприйнятті громади великий знак рівності між колишньою та нинішньою владою.

Цілком природньо, що ті слабинки, які показують «фронтовики», стають причиною критики. В умовах боротьби за владу в Чернівцях простежується цікава тенденція: місцевим політикам легше «дружити проти когось». Частково це пояснює формування та відносно тривале існування антимерської коаліції в міськраді. Поки існуватиме чинник роздратування у вигляді Каспрука – його опоненти будуть єднатися. Як тільки такий чинник зникне, антимерська коаліція перетвориться на кілька ворогуючих між собою таборів. Щось подібне спостерігалося протягом 2012–2013 років, коли опозиційних до тогочасної влади політсил об’єднала нелюбов до «регіоналів». Але із зникненням подразника, за кілька днів припинило своє мирне співіснування об’єднання місцевих осередків опозиційних партій.

Подібна риторика сьогоднішніх депутатів безвідносно до політичної приналежності спирається на зазначене вище. Наразі триває своєрідний квест на те, хто краще прокритикує владу, яка заслуговує на критику дедалі більше. Коли в одному ефірі зустрічаються представники різних політсил, репрезентованих у міській раді, складається враження, що вони належать до однієї партії: настільки подібна риторика. Програма «Чия правда?» на «Чернівецькому промені» за участі Богдана Ковалюка, Юрія Буреги та Ростислава Білика стала тому підтвердження.Така спільність поглядів, спричинена єдиним ворогом, дозволяє «фронтовикам» вести мову про засилля «запроданців» у сесійній залі. Однак навіть через популістичну критику представників «сильної команди», раз-по-раз проглядається здоровий глузд в ініціативах депутатського корпусу. Цього тижня депутати із особливим завзяттям били по міському голові темою поганих доріг. Варто зазначити, що і в депутатському популізмі часто подибується конструктив. Зокрема, через місяць словесних баталій та постановок, яким би позаздрив не один театр, до остаточного рішення прийшли у питанні закупівлі тролейбусів. Зараз пристрасті вирують довкола ремонту доріг й корупції у виконавчій владі.

Фактично і міський голова, і депутати обрали тактику «гри на публіку», перетворивши владні кабінети на театральну сцену, а все місто на глядацький зал. Трагікомедії, які розігруються у театрі «Чернівці», хоч і справляють враження, але надзвичайно гальмують господарку. Про рівень проблем, які самі собі створюють чернівецькі владники, можна було судити з програми «Час змін» на ТВА за участі членкині виконавчого комітету Антоніни Бабюк. Вона дещо привідкрила таємницю у питанні стану нових-старих тролейбусів, які минулого року закупило місто.Аргумент щодо поганого стану бувших у вжитку європейських тролейбусів команда міського голови використовувала як один з найвагоміших під час відстоювання необхідності отримання кредиту від ЄБРР. Виходячи із повідомлень у ЗМІ, нові-старі тролейбуси ламалися чи не частіше, ніж ті, які вже роками курсують містом. Але, як повідомила Бабюк, несправними виявилися лише два тролейбуси, у яких вийшла з ладу електроніка. Проблема у тому, що в Чернівцях нема фахівців, які в ній розбираються, а коли тролейбуси купували, то... забули попросити до них схеми. Тож тому зараз не знають де і що ремонтувати.

На обласному рівні дещо менше акторів, тут у питанні господарювання з’являються інші перепони, чи не головною з яких є бюрократія. Начальник Служби автомобільних доріг в Чернівецькій області Ігор Гах у програмі «Діалоги» на «Чернівецькому промені» розповідав про будні дорожників. Виходячи з почутого, склалося прикре враження: обласна влада попри наявність коштів так і не змогла ефективно їх використати. Звичайно, що проблема бюрократичних процедур є вагомою, але у порівнянні з іншими областями, Чернівецька пасе задніх. Очевидно, що основною причиною такого стану справ є не далекі абстрактні київські посадовці, а цілком конкретні місцеві діячі. З державного бюджету виділяються надто малі суми, а кошти, які надходять в область, зокрема і з митниці, осідають на депозитах.Волею долі головному дорожникові області опонував заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк, який взяв участь у програмі «Політика» на телеканалі ТВА. За словами київського посадовця, не все гаразд із освоєнням коштів і самими дорожниками. Зокрема обласна Служба автомобільних доріг минулого року не освоїла більше 200 мільйонів гривень. Відтак заява Лавренюка про те, що з 2018 року 150 тисяч кілометрів доріг в Україні перейдуть у власність громад, викликає занепокоєння. Принаймні, у Чернівецькій області посадовці значно вправніші у перекладанні відповідальності, аніж у виконанні безпосередніх обов’язків.Занепокоєння майбутнім станом доріг в області підсилила й програма «Час змін» на ТВА із Ігорем Баб’юком у гостях. Експерт з питань децентралізації зробив невтішний висновок, що наразі бюджети громад спрямовані більше на проїдання. Більшість новостворених в області громад ще так і не навчилися самостійно заробляти. У громад нема стратегій розвитку, а лише короткострокові плани. Надзвичайно актуальна, на думку Баб’юка, проблема кадрового голоду.Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь»

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | Волонтери Мунтяна і підкилимна війна в обласній раді