Тунель під чернівецьким аеропортом може стати важливим для міста інфраструктурним об’єктом або ж інструментом у політичних іграх місцевих груп впливу. Наразі ситуація довкола ще не зведеного тунелю настільки обросла політичними контекстами, що мимоволі доводиться розглядати господарське питання у світлі політконфліктів.

Сама по собі ідея сполучення двох районів Чернівців – Гравітону та Кварцу – є не забаганкою окремих осіб, а логічним кроком розвитку інфраструктури міста. Через неефективну подачу інформації прихильниками згаданого проекту ймовірне будівництво перетворилося на предмет дошкульних обговорень та насмішок. Як більш досвідчені у питаннях комунікації з громадськістю, противники реалізації цього проекту запустили чимало «фейків», що вже заважає – та й надалі заважатиме довести справу до логічного завершення.

Якщо розглядати пропозицію із будівництва тунелю з позиції політичного конфлікту, то явними сторонами протистояння є команда «Народного фронту» на чолі з нардепом Максимом Бурбаком та основним речником – міським головою Олексієм Каспруком. Їм опонує та частина депутатської фракції «Самопомочі», яку не пов’язують із «фронтовиками», репрезентована депутатами міськради Віталієм Гавришем та Богданом Ковалюком. «Рідне місто» через свої медійні ресурси забезпечує інформаційну підтримку проекту.

Зацікавленість у зведенні такого інфраструктурного об’єкту з боку Гавриша та Ковалюка можна пояснити з огляду на ситуацію, що склалася з фактичним знищенням фракції «Самопомочі» у міськраді. Депутатам не хотілося б залишитися у пам’яті виборців як «запроданці», котрих вигнали з міської ради. Реалізація такого потужного, як для Чернівців, проекту дозволила б змінити контекст сприйняття цих політиків й продовжити їхнє політичне життя. Не менш важливим є той факт, що фракція «Самопомочі» не має свого «Білика», тобто формальної жертви, яка б легалізовувала в очах виборця протистояння з міським головою та відволікала увагу від тих речей, які політики не бажають доводити до відома загалу.

Зведення тунелю під злітною смугою аеропорту та будівництво автомобільної дороги, яка з’єднає Гравітон з Кварцом, командою Максима Бурбака сприймається не інакше, як піар-акція політичних опонентів. Незважаючи на те, що згадане будівництво передбачене генеральним планом Чернівців, міський голова заявляє про неможливість реалізації проекту через його високу вартість – 4 мільярди гривень. Дещо пізніше народний депутат Максим Бурбак повторює тези Каспрука, але чомусь «занижує» вартість до 2 мільярдів.

У цій ситуації йдеться або про політичні ревнощі, бо проекти такого рівня мали б реалізовувати тільки «правильні» люди і мати відповідний електоральний зиск – або про спробу свідомо завищити вартість будівництва, щоби мати зиск фінансовий. Очевидною є й реакція Максима Бурбака. Для нардепа це є болючою темою і може сприйматися як натяк на власну неспроможність розв’язати інфраструктурні проблеми рідного міста у часи, коли він очолював однойменне міністерство.

Про політичні засади конфлікту довкола будівництва тунелю можемо вести мову ще й з огляду «раптовості» критики з боку міського голови. У листопаді 2016 року, коли на тендері було визначено переможця, який робитиме проект об’єкту, такого ажіотажу довкола цього питання не спостерігалося. Лише після того, як Віталій Гавриш зробив заяву, якою фактично дав зрозуміти, що проект є дітищем «Самопомочі», при чому тієї її частини, яка непідконтрольна Максимові Бурбаку, конфлікту дали публічний хід.

Масла у вогонь підливає ще й поспіх, з яким питання будівництва просувають Гавриш та Ковалюк. Це дає підстави здогадуватись про не таку вже й віддалену ротацію депутатського складу – принаймні, тієї частини обранців, які складають фракцію «Самопоміч».

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Володимир Звенигородський | Шантаж виборами чи останній блеф Каспрука?