Куди прямує галузь громадських перевезень у Чернівцях – чи скоро вже кінцева зупинка? Ці питання стали домінуючими у місцевому інформаційному полі протягом першого тижня весни. Гучні заяви, хитрі ходи та безпринципні підходи – все це заганяє проблему з чернівецьким транспортом у глухий кут. Владники неначе змагаються, хто перший подолає поріг терпіння у надмір терплячих чернівчан. Але вулиця ще мовчить, тож час для міжусобних чвар є ще.

Зупинка «Майже кінцева»

Тиждень розпочався із повідомлень про розірвання угод між міською радою та перевізниками, на чию роботу було найбільше нарікань. Міський голова Олексій Каспрук обрав тактику, що не може не подобатися пересічним городянам, які часто користуються громадським транспортом. Впорядкувати цю галузь, де останнім часом панувала практично вседозволеність, варто було вже давно. Інше питання, для чого було доводити ситуацію до такого стану? Ще влітку міська рада фактично самоусунулася від контролю за перевізниками. Відсутність такого у типового українця неодмінно викличе бажання робити те, що заманеться. Відповідальність та повага до інших – все ще не наші найсильніші сторони. Нинішня криза є закономірним результатом байдужості керівництва міськради.Проблема з приватними перевізниками загострилася синхронно з проблемами у Чернівецькому тролейбусному управлінні. Депутати з антимерської коаліції недвозначно дають зрозуміти, що транспортний колапс у Чернівцях – це наслідок їх небажання голосувати за кредит від ЄБРР на придбання нових тролейбусів. Міський голова у цьому випадку подається як творець більшості проблем як із перевізниками, так і з комунальним транспортом. Не беремося стверджувати про причетність до якихось змов чи то депутатів, чи мера, але кількість «прикрих співпадінь» довкола вказаної проблеми аж зашкалює.

Тролейбусне протистояння розпочалося з інформаційних повідомлень про технічну несправність тих бувших у вжитку тролейбусів, які нещодавно закупили. Першою ластівкою стало повідомлення про те, що у нового-старого тролейбуса відмовили гальма, що призвело до ДТП. Після цього подібні повідомлення почали частішати. Їх кількість зростала пропорційно пристрастям, які піднімалися довкола питання кредиту від ЄБРР. Не став винятком і цей тиждень.

У лояльних до антимерської коаліції ЗМІ з’явилася інформація про те, що старі-нові тролейбуси спеціально знімають з рейсів, аби у такий спосіб показати, що депутатська ініціатива щодо закупівлі бувшого у вжитку транспорту є чимось на зразок викупу готелю «Черемош». У міській раді, звичайно, це спростовують, запевняючи, що щодня з ладу виходять до 30 тролейбусів. На жаль, перевірити цю інформацію практично неможливо, адже тролейбусне управління перетворилося на секретну організацію. Зі слів працівників комунпідприємства Юліана Василіу, їм заборонено спілкуватися із журналістами. А про старі-нові тролейбуси можна говорити або погано, або нічого.

Не додає конкретики у вказаній проблемі й позиція Олексія Каспрука, який, схоже, сам заплутався у своїх заявах. Депутати закликали правоохоронні органи перевірити слова мера про змову перевізників і депутатів. Таку заяву мер зробив під час стріму у «Facebook», у якому повідомив про розірвання угод із недобросовісними перевізниками. Натомість депутат Василь Максимюк повідомив, що сам Олексій Павлович таємно зустрічався із представниками перевізників незадовго до згаданого стріму. Про що говорили невідомо, але ж ми пам’ятаємо слова Каспрука про те, що під час такого формату зустрічей ні про що хороше домовлятися не будуть.

Подібна ситуація і з кандидатами на посаду начальника Чернівецького тролейбусного управління. Після слів міського голови, що на цій посаді він бачить лише депутата від «Самопомочі» Богдана Ковалюка, не забарилася відповідна заява обранця. Але, як справжній господар свого слова: захотів – дав, захотів – забрав, Олексій Каспрук почав шукати причини аби не змінювати «ручного» Івана Іванічека.Ці перипетії нарешті дали розуміння, що проблема транспорту в Чернівцях – це проблема конфлікту між міським головою та депутатами. Такий висновок можна зробити із звернення перевізників, які вже збагнули, що господарська проблема вартості перевезень не зрушить з місця, оскільки вона стала одним з інструментів у боротьбі за вплив у місті. Наразі передумов виходу із рукотворної кризи непомітно. Але якщо виходити зі слів нардепа Максима Бурбака про Чернівці як маленьке село – то для чого йому громадський транспорт?

Чернівецький Почекун

Як більшість українських селян, чернівчани приреченні чекати. Чекати на тролейбуси з маршрутками, нормальні дороги, а до всього іншого, ще й ремонту вулиці Хмельницького. Попри попередні заяви, міський голова повідомив, що ремонт можуть завершити влітку цього року. Ціна питання – понад 5 мільйонів гривень та бажання депутатів виділити ці гроші. Вже зараз помітно ознаки чергового конфлікту, що матиме місце довкола цієї теми. Ремонт багатостраждальної вулиці стане черговим каменем, який обранці кинуть у город Каспрукові. Критика мера вибудовуватиметься таким чином, аби показати його як безвідповідального керівника, який не може розпоряджатися бюджетними коштами. Антимерська коаліція опиратиметься на попередні обіцянки міського голови щодо завершення ремонту та необхідних на це коштів.Чекатимуть чернівчани й на завершення епопеї із депутатами Чернівецької міської ради від фракції «Самопоміч». Цього тижня стало відомо, що 4 депутатів, які не входять до орбіти Максима Бурбака, написали заяви про складання повноважень. Ще 2 – чекають. Сподіватися на те, що міська рада проголосує за складання мандатів, наразі не варто. Хоча не виключений варіант, за яким згаданих четверо депутатів отримають місця у новостворених наглядових радах, тоді прощання із кріслами у Ратуші минеться для них майже безболісно. Але й це за умови, якщо на місце нинішніх депутатів від «Самопомочі» не прийдуть ті, хто змінить розклад сил у сесійній залі.

Ще трохи почекати доведеться й призначення нового прокурора області. У ЗМІ вже з’явилися повідомлення про ймовірну кандидатуру – нинішнього першого заступника прокурора Львівської області Богдана Подубинського. Подубинський має неоднозначну репутацію і встиг засвітитися у скандалах щодо «віджимання бізнесу» та темному «квартирному питанні» в Херсоні.

Ця кандидатура може бути несприйнята місцевим політичним бомондом з «Народного фронту». Існує версія, що Максим Бурбак хотів би бачити обласним прокурором однокурсника Арсенія Яценюка Миколу Єремейчука, але нардепові не вдалося переграти столичне лобі, тож зараз «фронтовики» ведуть роботу щодо призначення Єремейчука першим замом обласного прокурора. Невипадково Бурбак під час прес-конференції розкритикував нинішнього першого заступника Ігоря Мустецу.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр Сергія Льоткіна

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Good bye, Чорнівка! Перевибори в шухляді і безсилля Каспрука