Які секрети приховує Тягнибок та що привіз для місцевої влади прем’єр-міністр Гройсман? Вибори в об’єднаних територіальних громадах, заборона вивозу лісу до Румунії та продовження історії з депутатами-самостійниками від «Самопомочі» – ці теми стали топовими на Буковині протягом тижня з 12 по 18 грудня.

Таємниці львівського двору

Візит лідера ВО «Свобода» Олега Тягнибока до Чернівців став невеличкою несподіванкою для місцевих обивателів. Проте для загалу так і залишилася загадкою причина приїзду головного націоналіста. Тягнибок взяв участь у звіті місцевих депутатів-«свободівців» рад різних рівнів, а окрім цього – не зустрівся ні з пресою, ні з громадою. Судячи з реакції наближених до «Народного фронту» осіб, очікувалося, що візит лідера ВО «Свобода» за своїм змістом нагадуватиме візит керівника парламентської фракції «Самопомочі» Олега Березюка. Йдеться про критику місцевих депутатів, які голосують не так, як би того хотілося Максимові Бурбаку, та запевнення у тому, що керівництво партії приструнить своїх депутатів.

Досвідчений у спілкуванні з представниками «фронтовиків» Тягнибок вирішив зробити по-своєму. Ймовірно, що керівництво «Свободи» поінформоване про ситуацію в Чернівецькій міській раді, не в останню чергу стараннями оточення того ж Бурбака. Можливо, це і стало причиною майже таємного візиту Тягнибока та його небажання спілкуватися із пресою, аби уникнути незручних для себе питань.

З іншого боку, Чернівецька область ніколи не входила у сферу інтересів націоналістів, попри те, що вже котрі вибори поспіль «Свобода» долає прохідний бар’єр та має представництво у різних радах на Буковині. Тому ігрища місцевих «рішал» мало цікавлять керівництво партії. Це надто відчутно у середовищі буковинських «свободівців». У ситуації, коли партія має певну вагу в області та обласному центрі, в окремих її представників з’являються природні амбіції. У нашому випадку, керівництво обласної організації націоналістів займає позицію безмовного виконавця. Це, за даного розкладу, цілком задовольняє керівництво партії, але не подобається місцевому партійному активу. Звідси і ті проблеми, якими періодично лихоманить буковинську «Свободу».

З огляду на специфіку організації політичного життя у ВО «Свобода», ефекту, подібного до заяв, зроблених у Чернівцях представником «Самопомочі» Олегом Березюком, не варто очікувати. Ймовірно, що рейтинги «Свободи» на Буковині є сталими й перевищують прохідний бар’єр. Це є особливістю електорату націоналістів. Роки цькування й обливання брудом як самої партії, так і її лідерів, виробили у виборця «Свободи» «слонову шкіру» щодо скандалів та звинувачень. Типовий виборець ВО «Свобода» a priori не йме віри «ліберастам», «толерастам» та іншим ворогам, відтак одне слово того ж Тягнибока для нього буде вагомішим за тисячі фактів, наведених оточенням Бурбака.

Мандати на бочку

Конвульсії фракції «Самопоміч» у Чернівецькій міській раді тривали й цього тижня. Після критики Олега Березюка й візиту до Києва можна констатувати, що фракцію знищено. Це чітко прослідковувалося під час прес-конференції депутатів від цієї політсили, участь у якій взяли чотири з шести обранців. Присутні депутати, ймовірно, є тими «запроданцями», за термінологією нардепа Максима Бурбака. Ще два депутати, які уникають з’являтися на людях разом із своїми колегами, входять до орбіти «фронтовиків». Тому вести мову про ефективну роботу фракції за таких умов є недоцільним.Самі ж депутати від «Самопомочі» визнають, що їх фракцію знищили через доноси й «викривлення інформації». У результаті таких «диверсійних діянь», де не останню скрипку зіграло оточення Бурбака, київське керівництво рекомендувало чернівецьким колегам скласти депутатські мандати. Щоправда, наразі невідомо, коли таке станеться, і чи станеться взагалі.

Ситуація, яка склалася із фракцією «Самопомочі», ще раз продемонструвала незрілість та провінційність більшості політичних та довколаполітичних представників Чернівців. У боротьбі за владу більш досвідчені сили використовують наївних та слабших колег як пішаків у політичній грі у якості буферів. При цьому потужні удари, спрямовані проти опонентів, часто потрапляють у таких пішаків, які не підготовлені до реального українського політичного життя. Вперше слабкість чернівецького політбомонду продемонстрував Михайло Папієв, використавши свої здобуті у великій українській політиці навички, аби отримати владу в Чернівцях, позбувшись надто самовпевненого міського голови Федорука. Наразі такі навички відпрацьовує команда «Народного фронту».

Гройсман у Чернівцях

Візит прем’єр-міністра Володимира Гройсмана до Чернівців, вочевидь, планувався як демонстрація сили з боку місцевих «фронтовиків». Частково організаторам це вдалося: умовному Василеві Продану втерли носа, відкривши за участі прем’єра виробництво на «Гравітоні», проти якого виступали депутати з антимерської коаліції. Крім того, відбулася демонстрація «доступу до тіла» на противагу існуючому лоббі Проданів у верхівках української влади.Судячи з того, що Гройсман нікому не «всипав на горіхи» й не розв’язував якихось реальних важливих питань, візит був дійсно іміджевим. Прем’єрові показали те, що мали  показати: здобутки народного господарства під керівництвом партії. А опонентам продемонстрували те, що планувалося: вплив та вагу, у такий спосіб закріплюючи своє право на феод Буковина.

Втім, Володимир Гройсман, не посвячений у тонкощі місцевої міжвидової політичної боротьби, таки додав ложку дьогтю у «фронтову» діжку з медом. Ведучи мову про тарифи на теплопостачання, високопосадовець, можливо, сам того не усвідомлюючи, усю відповідальність за шалені суми в платіжках переклав на керівництво міської ради та КП «Чернівцітеплокомуненерго». Таким чином Гройсман відновив паритет на шальках політичного впливу у Чернівцях, надавши опонентам міського голови вагому підставу для критики.

Проігноровані вибори

Вибори до Красноїльської та Чудейської об’єднаних громад показали реальний стан ситуації в області, а, можливо, і в Україні. Власну долю прийшли вирішувати трохи більше за третину мешканців цих громад. Це може свідчити про байдужість громади до свого суспільного життя, недопрацювання влади щодо донесення інформації до громадян про важливість реального самоврядування, реальний стан активності громадян, тобто без накручувань явки, або ж рівень міграції.У будь-якому випадку, вибори, які відбулися 11 грудня, оголили проблему, з якою варто рахуватися владі: загалом пересічному виборцеві байдуже до того, що робиться за межами його двору, через недовіру до влади й перманентну нестабільність, за якої покладатися варто лише на себе. З іншого боку, така ситуація на руку тій таки владі, бо мобілізувати виборця, який проголосує за потрібного кандидата, значно легше за невеликої явки. І, о чудо, у двох громадах перемогу здобули представники від провладного Блоку Петра Порошенка «Солідарність».

А за деревом – дерево, ось і кінчився ліс

«Укрзалізниця» через чисельні порушення тимчасово заборонила вивозити деревину до Румунії через пункти пропуску Чернівецької митниці. Наразі невідомо, скільки часу діятиме ця заборона. Однак на бізнес окремих груп це матиме суттєвий вплив. Однозначно не беремося стверджувати, хто найбільше «постраждає» від такої заборони, оскільки навіть уся правоохоронна система протягом років здатна була виявити лише факти перевезення нелегального лісу кількома вантажівками, але так і не знайдено кінцевих бенефіціаріїв. Проте рекомендуємо пошукати журналістські розслідування з цього приводу. Там йдеться про осіб, які причетні до влади, зокрема, й місцевої.Зараз можна стверджувати, що ця заборона надає підстави окремим силовим структурам діяти більш активно. Згадаймо цьогорічний одночасний обшук на майже 50 деревообробних підприємствах області, який здійснювала СБУ. Втім, про результати цього обшуку досі достеменно невідомо. Дана сфера важка для аналізу, оскільки закони логіки й очевидності тут не працюють. Можливий варіант розгортання таких подій як тиск на окремі групи з метою отримання певних політичних дивідендів або боротьби за територію.

Втім, заборона виявить зацікавлених осіб через заяви, які будуть зроблені найближчим часом. Та особа чи сила, яка найбільше говоритиме про шкоду для вітчизняної економіки через неможливість вивезення українського лісу до Румунії, ймовірно, має безпосередній інтерес у цьому виді гешефту.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Прощавай, «Самопоміч»! Усе буде Донбас