У світлі наближення позачергової парламентської виборчої кампанії, політичні сили починають свою підготовчу роботу по аналізу поточної ситуації на місцях. Ще невідомий формат можливих виборів, виборча система і правила, за якими будуть проводитися перегони. Тому всі заміри і «прикидки» проводяться дуже обережно. Захопившись «грою престолів» у Києві, основні політичні гравці втратили контроль за ситуацією на місцях. А ситуація змінилась докорінно порівняно з ситуацією річною давнини. Місцеві вибори, що пройшли на Буковині, принесли багато несподіваних результатів. Їх причинно-наслідкові зв’язки та вплив на майбутню виборчу кампанію ми будемо аналізувати в серії статей для «Буковинського центру».

Розпочнемо з округу № 204, у який входять Хотинський, Заставнівський, Сокирянський і Кельменецький райони. На позачергових парламентських виборах перемогу тут здобув нинішній керівник фракції «Народного фронту» Максим Бурбак, який на той час був міністром інфраструктури. Основна боротьба точилася між згаданим Бурбаком, керівником штабу обласної організації Блоку Петра Порошенка Володимиром Кулішем та «герцогом Сокирян» Василем Козаком (тоді ще самовисуванцем).Сьогодні ситуація з основними лідерами можливих парламентських перегонів не змінилась. Нові місцеві вибори не народили нових лідерів. Найсильнішими гравцями на 204 окрузі залишаються Максим Бурбак, Володимир Куліш та Василь Козак. Але напередодні парламентської кампанії у них змінилися стартові позиції. Чинний депутат Максим Бурбак не зцементував свою команду в районах, а реальну владу на окрузі мають Володимир Куліш та Василь Козак. Це можна наочно продемонструвати через аналіз фактичного розкладу сил у місцевих радах Заставнівського, Кельменецького, Хотинського та Сокирянського районів.

Заставнівський район після місцевих виборів є оплотом президентської політичної сили та ВО «Батьківщина». Головою районної ради є Сергій Капіцький, представник Блоку Петра Порошенка «Солідарність», так само, як і голова райдержадміністрації Юрій Кітар, який не позиціонує себе з конкретною політичною силою, але фактично є частиною команди Президента. Заставнівська районна рада є єдиною у 204 окрузі, в якій немає фракції Аграрної партії. Тому саме в Заставнівському районі буде іти основна боротьба за голоси невизначеного електорату, які в кінцевому рахунку і визначать переможця кампанії.Кельменецький район після місцевих виборів фактично поділений між президентською силою та Аграрною партією. Головою районної ради є «аграрій» Віктор Ілаш, голова адміністрації Віталій Швець – ставленик пропрезидентської сили. Фактично Кельменеччина орієнтована на сильних місцевих аграрних магнатів, які є основними роботодавцями в районі. Географічне розташування робить Кельменці потенційним центром округу і боротьба за голоси виборців у цьому районі є важливим для потенційних лідерів кампанії.Сокирянський район знаходиться повністю під політичним контролем Аграрної партії, а точніше Василя Козака, який відмовився від мандату депутата обласної ради на користь «прикладної» посади голови Сокирянської райради. Позиція голови адміністрації – зависла. Президентська партія не хоче залишати важливий електоральний плацдарм людям Козака, але оскільки бажаючих відкрито протистояти «герцогу Сокирян» мало, то питання призначення голови РДА зависло до кращих часів. Похитнули позиції Козака його електоральні невдачі на виборах до Сокирянської об’єднаної територіальної громади, де він програв чинному меру Василю Равлику. І навіть при цьому неприємному нюансі – Сокирянщина є повною електоральною вотчиною «аграріїв».Хотинський район найбільш конкурентний з точки зору впливу на прийняття рішень. У ньому свої позиції зберегли всі основні політичні гравці на 204 окрузі. Головою районної ради є представник Аграрної партії Олександр Плаксивий, головою РДА є людина Бурбака, «фронтовик» Петро Допіряк. Сильні позиції зберігають і президентські сили. Одним з найавторитетніших місцевих політиків Хотина є Микола Головльов, який є «натхненником» численних акцій протесту останнього часу. Боротьба за вплив на електорат Хотинщини є однією з ключових точок майбутньої парламентської кампанії на окрузі.Сценарії майбутніх подій на 204 окрузі:

1) Основна боротьба до початку парламентської кампанії буде за вплив на адміністративний ресурс. Тут кулуарну боротьбу вестимуть Бурбак і Куліш. У той же час – Аграрна партія вже захопила ключові представницькі позиції в районних радах (окрім Заставнівського району). Фактично – місцеві вибори народили найсильнішу низову структуру, орієнтовану на майбутнього кандидата від «аграріїв». Саме цієї структури не вистачило Василю Козаку для перемоги в минулій кампанії. Тепер ця структура є. І вплив на районні ради є альтернативою прямому адміністративному ресурсу.

2) Публічне протистояння Куліша і Бурбака. Головний лейтмотив – перекидання один на одного відповідальності за провали державної політики.

3) Цілком можливо, що Максим Бурбак, не маючи адміністративного впливу, відмовиться від ідеї балотування саме на цьому окрузі. Тоді основна боротьба за перемогу буде точитися між Кулішом і Козаком.

4) Представникам інших політичних гравців буде важко боротися на окрузі – оскільки у них нема часу на побудову ефективнодіючої виборчої структури. Єдина партія, яка може вплинути на основний сценарій, є Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Основними фаворитами майбутньої кампанії виглядають Василь Козак і Володимир Куліш. Аграрна партія систематично «віджимає» 204 виборчий округ у Максима Бурбака.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Сергія Зарайського

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Каналізація протесту. Чому пряма дія не дає результатів?