Питання дострокових виборів у Чернівцях виходить на новий рівень протистояння. Після того, як чернівецькі «фронтовики» не змогли зняти цю проблему власними силами на місцевому рівні, довелося підключати парламентські важелі. Політичні ревнощі та жадібність, які визначають дискурс політичної діяльності «фронтовика» № 1 в області Максима Бурбака, призвели до того, що більшість чернівецьких гравців змушені були об’єднатися в дружбі проти Максима Юрійовича і Ко. У такий спосіб самі ж представники «сильної команди» породили собі того ворога, з яким уже не так легко впоратися.

Поставши перед фактом, що на місцевому рівні подолати нелояльний депутатський корпус не вдасться, «фронтовики» спробували скалькувати сценарій дострокових виборів у Кривому Розі. Єдина відмінність – у Чернівцях склад міської ради надто строкатий. Для пояснення того, що в нашому місті варто проводити перевибори, колегам Арсенія Яценюка необхідно зробити із чернівецьких депутатів збірний образ Юрія Вілкула. Ознаки такої діяльності можна було спостерігати протягом минулого тижня. Максим Бурбак з трибуни Верховної Ради заявляє про «реванш регіоналів», йому в ефірі телеканалу «Еспресо» вторить міський голова Олексій Каспрук.

Така активність може бути свідченням того, що Бурбак на даний момент усвідомлює нереальність реалізації свого задуму. Окрім власної фракції, «фронтовики» можуть сподіватися на частину «Солідарності». Але цих голосів, вочевидь, недостатньо, тому мобілізуються усі наявні засоби. Максим Юрійович робить картинку для представників «постмайданних сил» і, ймовірно, намагається знайти підхід до тих же «регіоналів-реваншистів» у парламенті, без чиїх голосів питання виборів у Чернівцях зависає у повітрі.

Використовуючи тактику «димової завіси», яка непогано зарекомендувала себе у процесі знищення місцевої «Самопомочі», Бурбак і компанія намагаються подати інформацію про ситуацію в Чернівцях у вигідному їм світлі. Більшість народних депутатів не знають про реальну ситуацію в столиці Буковини і отримують інформацію лише в інтерпретації тих, хто найголосніше кричить. За такого підходу робиться ставка на тому, що низка політсил, які мають представництво у Чернівецькій міськраді, не бажаючи отримати чергову пляму на своїй репутації, підтримають ідею дострокових виборів. Задача «фронтовиків» – створити якісну відповідну картинку. Із цим завданням досить непогано справився Олексій Каспрук на «Еспресо». Мер вміє говорити, є медійним і має у певному розумінні харизму, що дозволяє переконувати глядачів, необізнаних у подробицях чернівецького життя.

Попри маневри, які проводять «фронтовики», справа з виборами йде туговато. Максим Бурбак своїми заявами дає зрозуміти, що ця ідея не має підтримки ні в більшості депутатів, ні в голови профільного комітету Верховної Ради Сергія Власенка. Вочевидь, що крім парламентського лоббі чернівецького депутатського корпусу, є іще деякі причини. Політсили, представлені у Верховній Раді, не бачать сенсу підтримувати ідею Бурбака, бо не розуміють своєї вигоди. Складність ситуації, у яку потрапила «сильна команда», породжена надмірною самовпевненістю та небажанням іти на компроміси з іншими гравцями. Якщо б парламентські партії бачили вигоду в дострокових виборах, усім цим ритуальним танцям не було б місця. Йдеться про розподіл влади у Чернівцях.

Максимові Бурбаку варто усвідомити, що час, коли містом одноосібно правив Микола Федорук, минув. Образ Буковини як «вотчини Яценюка» поволі розчиняється. Цей процес уже почався, про що свідчать низка сигналів. Якщо «фронтовики» у найближчому часі не поділяться владою, це буде зроблено за них, без їх участі. Призначення нового прокурора та ті теми, які були топовими під час процедури представлення Олега Соболя, мали б змусити замислитися, кому генпрокурор надсилав сигнали. Актуалізація проблеми контрабанди й вирубки лісів на Буковині силами національних телеканалів – ще один красномовний сигнал. Ситуація в області може скластися так, що існуючий паритет буде переглядатися через слабкість «сильної команди», яка навіть у базовому для себе регіоні не може навести порядок. Парламентські сили, на чию підтримку розраховує Бурбак, можуть пристати на пропозиції тих, з ким легше домовитися.

Максим Бурбак поволі постає перед необхідністю робити гамбіт – заради виграшу в шаховій партії приносити в жертву слабку фігуру. Роздмухування конфлікту в міській раді, вихід його за межі кипіння розв’язує руки як депутатському корпусу в цілому, так і ще одному шахматистові – Василеві Продану. Чим більше депутати відчуватимуть наближення виборів, тим критичніше буде протистояння з міським головою. Олексій Каспрук, як запобіжник між Бурбаком та Проданом, уже практично себе вичерпав. Навіть якщо Максим Юрійович захоче домовитися про якийсь status quo у Чернівцях, скоріш за все, саме Каспрук стане тією розмінною монетою або слабкою фігурою, яку принесуть у жертву. Не виключний варіант, що Олексія Павловича «з’їдять» депутати – можливо, за сценарієм «Федорук–2», аби дошкулити Бурбакові. Але такий варіант можливий лише тоді, коли загроза дострокових виборів буде не такою явною.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Руслана Козлова

________________________________________

Читати більше:

Володимир Звенигородський | Гра м’язами. Коли нові вибори в Чернівцях?