У 15-ту річницю партнерства між Лодзьким воєводством та Чернівецькою областю в Лодзі відбулося два міжнародних заходи для бізнесменів. Проте на жодному з них підприємців з Буковини не було.

Звісно, ніхто в Лодзі ні ХІ Європейський економічний форум, ні «Бізнес-міксер» для підприємців з Польщі, Австрії, Білорусі, Німеччини, Латвії, Литви та України до дати підписання угоди про партнерство між Лодзьким воєводством та Чернівецькою областю не приурочував. Тим більше, що подібних угод у цього польского регіону загалом 18, у тому числі — з трьома іншими областями України (Вінницькою, Волинською та Одеською). Але все ж Буковина була першим партнером Лодзьщини, документ було укладено 17 жовтня 2003 року, за часів губернаторства Михайла Романіва.

Зрозуміло, що губернатору нинішньому, Олександру Фищуку, не до зарубіжних поїздок. Він зараз переймається вічним, про що свідчить цитата Св. Франциска Асизького на головній сторінці сайту Чернівецької ОДА. При цьому, як не парадоксально, не роблячи практично нічого, пан Фищук досягнув майже неможливого: другий рік поспіль Чернівецька область займає п’яте місце в рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів України, який оприлюднює Міністерство регіонального розвитку будівництва та ЖКГ. Стабільність, так би мовити, ознака майстерності — то чому б нею не похвалитися перед польськими партнерами, наприклад, тому ж першому віце-губернатору Михайлові Павлюку?

А якщо Михайло Вікторович усі зусилля прикладає до того, щоб відкинути з посади префікс «віце-», то невже в цілому Будинку з левами немає жодного чиновника ОДА чи обласної ради, який зміг би сформувати й очолити делегацію підприємців Буковини для участі у спеціально для них призначених заходах у Лодзі? Тим більше, що учасникам «Бізнес-міксера», який проводився в рамках співфінансованого ЄС проекту «Економічне партнерство як спосіб інтернаціоналізації малого і середнього підприємства Лодзького воєводства», організатори оплачували проїзд і проживання.

Підприємці Волині та Вінничини нагодою скористалися: з першого регіону їх приїхало одинадцятеро (на чолі з головою обласного Фонду сприяння підприємництву), з другого — шестеро. В обох делегаціях також були профільні чиновники, відповідальні за питання економічного розвитку та інвестицій. А от Чернівецьку область представляли лише народний депутат Іван Рибак та мер Кіцманя Сергій Булега — і жодного підприємця. При цьому формат «Бізнес-міксера» (кілька годин інтенсивних презентацій та переговорів) дав українським бізнесменам унікальну можливість поспілкуватися не лише з потенційними польськими партнерами, але й з представниками фірм з Австрії, Білорусі, Німеччини, Латвії та Литви. При цьому, наприклад, гостям з Баварії чи Штирії не потрібно було пояснювати, що таке Буковина і Чернівці — от тільки говорити про інвестиції в наш край їм було ні з ким.

Зрозуміло, що найбільш активними на бізнес-форумах були польські підприємці, які відчували підтримку і міської ради Лодзі, і офісу маршалка Лодзького воєводства (аналог наших облвиконкомів в ті часи, коли в регіонах України виконавча влада ще обиралася, а не призначалася з Києва). Тому не дивно, що місто і регіон є одними з найдинамічніших у Польщі. Як підкреслює Мачей Ласкі, директор департаменту міжнародного співробітництва офісу маршалка, згідно «індексу будівельних кранів» Лодзь займає одну з лідерських позицій у Польщі, зараз їх у місті працює більше 60. У звіті глобальної компанії з управління нерухомістю «Colliers International» за 2017 рік прогнозується, що в найближчі два-три роки в місті збережеться бум на ринку будівництва — як житлового, так і офісного.

Так відбувається тому, що місцева влада робить усе можливе для залучення іноземних інвестицій, а також підтримує інвестиції місцевих фірм за кордон. У цьому є цікава історична паралель — адже Лодзь стала розвиватися в результаті інвестицій бельгійського підприємця, етнічного німця Карла Шейблера в текстильну промисловість, в результаті чого в місті з’явилися не тільки фабрики, а й шпиталь, школа, пожежна частина, і звичайно — житлові квартали для робітників. Сьогодні історичні промислові будівлі Лодзі перетворені в об’єкти культури і відпочинку, найвідоміший з яких — комплекс «Мануфактура» в центрі міста, створений на базі фабрики Ізраїля Познанського.

Колись Лодзь була другим за чисельністю населення містом Польщі, у 1988 році тут жило понад 854 тисячі людей, значна частина яких працювала в текстильній промисловості. З крахом комунізму величезні комбінати закрилися, і нині в місті лише 690 тисяч мешканців. Місцева влада зараз ставить на розвиток малого і середнього бізнесу, на першому місці, звичайно — сучасна текстильна промисловість й індустрія моди, але серед пріоритетів — інформатика і телекомунікація, а також випуск інноваційних харчових продуктів.

Саме в останній галузі в однієї з місцевих компаній налагоджено успішне співробітництво з Україною. Фірма «Soligrano», яка випускає продукти на базі натуральних зерен, недавно відкрила в Вінницькій області своє виробництво, повністю орієнтоване на ринок Польщі і ЄС. При цьому і якість вирощуваних в Україні зернових культур, і кваліфікацію нашої робочої сили польські інвестори вважають цілком відповідними європейському рівню. На жаль, нічим подібним Чернівецька область похвалитися не може.

Значною мірою на папері залишається не лише угода про партнерство між Чернівецькою областю та Лодзьким воєводством, але й співпраця між ЧНУ імені Юрія Федьковича та Університетом Лодзі, яка теж триває понад 15 років, а з травня 2011 року втілена у договір. Тоді обидва виші домовилися про обмін студентами, спільний пошук грантів та реалізацію науково-дослідницьких проектів, але в останні роки фактично йдеться лише про виїзд українських студентів до Лодзі. В 2018 році кількість громадян України, які навчаються в цьому польському місті, вперше перевищила тисячу осіб, зокрема в Університеті Лодзі їх 615 (понад 40% усіх закордонних студентів).

Певною мірою символічно, що першою новиною, яку видає «Google» на запит «Лодзь Чернівці» — це оголошення на одному з чернівецьких сайтів про вакансію швачки в Лодзі, з умовами роботи 5-6 днів на тиждень при 10-12-годинному робочому дні. Навряд чи ситуація зміниться, якщо на бізнес-форуми в Польщі з України їздитимуть не підприємці, а політики.

Олег Хавич — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Олег Хавич | Яценюк за підтримки Кремля складає конкуренцію Медведчуку