«Штурмовики Авакова», як часто називають «Національні дружини», можуть «допомогти» Чернівецькій міській раді проголосувати за звернення до Верховної Ради щодо саморозпуску — як це сталося у Черкасах.

Хоча з дня присяги та маршу «Національних дружин» у Києві минуло понад два тижні, в Мережі продовжують обговорювати цю публічну акцію. Вперше з часів «Варти Руху» та «Щита Батьківщини» політична партія представила своє воєнізоване формування — речник аваківського «Національного корпусу» (колишній Цивільний корпус «Азов») Роман Чернишов прямо назвав «Нацдружини» «частиною азовського руху». Але справжня «презентація» можливостей нової структури відбулася наступного дня у Черкасах. 29 січня «нацдружинники» із застосуванням сили змусили депутатів Черкаської міської ради проголосувати за звернення до парламенту України щодо саморозпуску представницького органу.Приводом для примусу стало те, що депутати міської ради відмовилися підтримати новий склад виконавчого комітету, запропонований черкаським міським головою Анатолієм Бондаренком (старий міськрада розпустила ще 10 січня). Згідно проекту, до нього мали увійти два заступники мера, а також п’ятеро «активістів» — ветеранів АТО без жодного досвіду та знання справ у місті. Але з вимог «людей у чорному» в сесійній залі Черкаської міської ради стало зрозуміло, що насправді їх цікавить саме розпуск ради, а не проведення своїх «побратимів» у її виконавчий орган. Адже після побиття депутатів Руслана Зорі, Олександра Згіблова та Артура Акопяна їхні колеги були готові проголосувати за будь-що — проте до порядку денного питання про виконком не повернули, натомість несподівано з’явився проект звернення до парламенту про саморозпуск.

До речі, досі невідомо, чи це звернення Черкаської міської ради надійшло до Верховної, та й чи взагалі воно підписане мером Черкас Бондаренком. Адже після публічної екзекуції депутати стали схожими на слухняних овечок. 6 лютого було усунуто секретаря міськради Олександра Радуцького, обраного на цю посаду в березні 2016-го за пропозицєю Блоку Петра Порошенка. В той же день секретарем Черкаської міської ради було обрано представника Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Ярослава Нищика, кандидатуру якого підтримував не лише мер, але й «активісти». За нього проголосували представники всіх фракцій, крім БПП та Партії вільних демократів БродськогоОдарича. Міський голова заявив, що одразу підписав проект рішення і привітав Нищика. Нагадаю, 16 березня минулого року ВО «Свобода» підписала з партією «Національний корпус» документ про об'єднання — «Національний маніфест».

Я так докладно описую перебіг подій у Черкасах не лише тому, що місцеві мешканці люблять називати їх «місто Че», як ми часто говоримо про наші рідні Чернівці. Насправді назва міста не має принципового значення, бо йдеться про сценарій захоплення влади політичною силою, яка не має жодної підтримки серед його громадян. Адже тепер місто Черкаси перебувають під повним контролем підручних Арсена Авакова, незважаючи на те, що «Народний фронт» не має жодного депутата у Черкаській міськраді, а мер міста донедавна був головою обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (депутати цієї партії теж підтримали переворот у міській раді).

Тому повтор «черкаського сценарію» в Чернівцях виглядає цілком реально — адже міський голова Олексій Каспрук є представником «Народного фронту», ця партія має не лише групу в Ратуші (хоча й сховану за назвою «Спільними зусиллями захистимо Чернівці»), але й вплив на інші фракції — насамперед завдяки Максиму Бурбаку, Арсенію Яценюку та Арсену Авакову. До речі, депутат міськради від «Самопомочі», АТОвець Олександр Ставчанський офіційно входить до вищеназваної групи — тож не дивно, що і в Черкаській міській раді депутати цієї сили стали на сторону «активістів». А приводом до силового тиску на чернівецьких депутатів з вимогою проголосувати за саморозпуск можуть стати їхні спроби переформатувати склад виконавчого комітету, про що наполегливо говорять з моменту обрання Василя Продана секретарем Чернівецької міськради.Виглядає на те, що зараз обидві сторони накопичують сили та підтримку перед вирішальним поєдинком за владу у Чернівцях. Місцевий підрозділ «Національних дружин» пробує переконати чернівчан, що організація насправді є «добровільним об’єднанням з підтримання порядку на вулицях, патрулювання вулиць, протидії алко- та наркопритонам і взагалі для допомоги там, де державні органи або не можуть, або не хочуть допомагати українській громаді» (цитата речника «Національного корпусу»). Оскільки чернівецькі наркопритони чіпати ризиковано (адже більшість із них перебуває «під дахом» колег з поліції), то «дружинники» пішли перевіреним шляхом «тимурівців».

9 лютого на «Facebook»-сторінці «Нацдружин» з’явилася наступна інформація: «За останню добу у Чернівцях випала надмірна кількість опадів та були занесені снігом цілі двори та провулки. Впоратись зі стихією комунальники самі не в силах, тому бійці «Національних дружин» спільно з активістами «Національного корпусу» за проханням місцевих жителів вийшли на вулиці міста, щоб допомогти впоратись з негодою». Правда, на фото було всього два «дружинника», які намагалися прибрати рештки одного поваленого дерева. На пікети румунських установ підопічні Ігоря Лучака, керівника осередку «Нацкорпусу» в Чернівцях, наразі виходять охочіше.

Опоненти ж «Народного фронту» в Чернівецькій міській раді, які ситуативно згуртувалися навколо секретаря ради, намагаються діяти на випередження можливого перевороту. Зокрема, «Рідне місто» щільно працює з фракцією «Свободи», в якій ідеологічні мотиви потенційно можуть переважити раціональні. Проглядаються і спроби прямої комунікації з «Національним корпусом»: невипадково публічний опонент Бурбака і «Народного фронту», ведучий «Чернівецького променя» Святослав Вишинський контактує з нардепом Андрієм Білецьким і регулярно читає лекції в київському «Азові». А до місцевого «Національного корпусу» рекомендували колишнього «свободівця» Назара Горука.

Правда, з V Бандерівських читань ВО «Свобода», які відбувалися в Києві 9 лютого, доповідь Вишинського зняли — за «пропаганду лібералізму». Тепер залишилося дочекатися, який підхід виявиться ближчим для депутатів Чернівецької міської ради: ліберальний «живи і давай жити іншим» від «Рідного міста» Василя Продана — чи «хто не з нами — той проти нас» від «Народного фронту» Олексія Каспрука.

Олег Хавич — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Олег Хавич | Крим на мапі... з’їли миші. Кого призначать «стрілочником» в обласній владі?