«Географічний скандал» у Сторожинці — лише один із прикладів ведення в Україні «війни всіх проти всіх» і пошуку «ворогів народу» з будь-якого приводу. Причому за право бути більш патріотичними борються не тільки «активісти» і політичні партії, а й правоохоронні органи.

22 січня в центральному «клюбі» Сторожинця (носить гучну назву «районного Будинку національних культур») проходили звичні заходи, присвячені Дню Соборності (відомий у середовищі великоукраїнськіх патріотів як «День Злуки»). І все було б буденно і тоскно настільки, наскільки це тільки може бути в глубокій українській провінції, якби не одне «але» — зазначив у своєму пості у «Facebook» політолог Михайло Шморгун. «В оздобленні сцени будинку культури, з якої віщала еліта району, був використаний плакат з зображенням, яке мало символізувати образ «Соборної України» БЕЗ Криму». Відзначу — це оціночне твердження пана Михайла.Тема художників-самоуків — вічна на пострадянському просторі, але якщо Остап Бендер за свого «Сіяча» був просто викинутий з корабля, то на оформлювача Сторожинецького будинку культури та його начальство може очікувати значно суворіше покарання. Хоча спочатку досить «совковий» за стилем концерт пройшов спокійно, і всім, у тому числі ЗМІ, було наплювати на картографічний ляп. Але потім усе змінив місцевий «професійний патріот», який опинився в будинку культури чи то за збігом обставин, чи то за «завданням партії». І вже за кілька годин сайт Сторожинець.інфо, який до цього опублікував цілком «совковий» репортаж з концерту, вибухнув прокльонами і звинуваченнями на адресу районних чиновників, які «прикрасили сцену мапою України без Криму».

Оскільки Чернівецька область перебуває на особливому контролі Києва у зв’язку з «небезпекою румунського сепаратизму», реакція місцевого управління СБУ була прогнозованою. Як влучно написав Михайло, «через годину після виходу статті представники Служби перетр*хали всіх організаторів заходу, починаючи від голови РДА і закінчуючи всіма крайніми мишами в будинку культури. Ясно, що чиновники, люди бувалі і на інтуїтивному рівні відчувають неприємності, вирішили провести «спецоперацію». Перед тим, як плакат забрали в якості вєщдока службісти, самий матьорий із чиновників кульковою ручкою дописав на плакаті напис «Крим».»Скандал став популярною темою спочатку місцевих, а потім і загальнонаціональних засобів інформації. Причому всі вони виходили з однієї, явно затвердженої у Службі безпеки версії: намальована карта — не наслідок фахового рівня художника, а умисне нав’язування ідеї про те, що Крим більше не є частиною України.

Наступного дня на «Facebook»-сторінці Управління СБУ в Чернівецькій області з’явився текст наступного змісту: «22 січня 2018 року в приміщенні Сторожинецького районного будинку національних культур відбулися урочистості з нагоди Дня Соборності України. Під час свята на сцені було розміщено мапу України, на якій відсутня частина території держави — АР Крим. Відеосюжети та матеріали із зображенням цієї карти були розповсюджені місцевими засобами масової інформації. Оскільки в діях організаторів заходу вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 110 КК України, Управлінням Служби безпеки України в Чернівецькій області 23 січня зареєстровано відповідне кримінальне провадження. Триває досудове слідство».

Цікавий момент: хоча згадана стаття Кримінального Кодексу («Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій») може трактуватися досить широко, та відкриття провадження за першою її частиною (до трьох років позбавлення волі) дозволить звинуватити в «сепаратизмі» лише... художника. Якби в злочинних умислах підозрювали керівництво будинку культури чи райдержадміністрації, використали б частину другу — «Ті самі дії, якщо вони вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб...»

Незважаючи на це, директор Сторожинецького будинку культур від гріха подалі поспішив перевести стрілки на своє начальство: мовляв, зробити карту попросили чиновники районної адміністрації. Її знайшли в Інтернеті, малював місцевий художник, який заслуговує на поблажливість. «Близько 70 років [насправді 66 — О.Х.], старший чоловік, дуже гарно малює — можете подивитися його роботи. Так сталося. Він прогавив, я не догледів. Ніякого сепаратизму тут не було», — сказав Володимир Трачук у коментарі телеканалу «Інтер».

Глава Сторожинецької районної адміністрації Ярослав Бартош, проти якого з самого початку була спрямована вся ця історія, виправдовується: насправді на карті не вистачає не півострова, а всього лише... частини Бессарабії. «Ну трошки Одеську область ущемили, але я не думаю, що це так суттєво. Основний посил був — дві руки. Те, що воно хтось бачить так — це хай буде хвора уява тих, хто так бачить», — заявив чиновник журналістам. Хоча Бартош — висуванець «Батьківщини», його начальник по партійній лінії, голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян, не поспішає на захист однопартійця. З іншого боку, глава Чернівецької ОДА, «фронтовик» Олександр Фищук, підлеглого поки не звинувачує — обидва чиновники щільно вбудовані в корупційну вертикаль, а «стрілочником» завжди можна зробити художника, який після скандалу потрапив до лікарні.Милий момент, на який звернув увагу Михайло Шморгун, але про який повідомили далеко не всі навіть місцеві ЗМІ: святковий банер, що став причиною скандалу, був намальований на зворотному боці агітаційного плаката... Блоку Петра Порошенка. Звичайно, можна розгледіти конспірологію в тому, що ситуацію почали нагнітати журналісти, які давно борються проти всевладдя в Чернівецькій області Максима Бурбака та «Народного фронту» в цілому. Однак насправді — це лише один із прикладів ведення в Україні «війни всіх проти всіх» і пошуку «ворогів народу» з будь-якого приводу. Причому за право бути більш патріотичними борються не тільки «активісти» і політичні партії, а й правоохоронні органи.

Нагадаю, в серпні 2017-го було розпочато слідство щодо карти України без Криму і непідконтрольної частини Донбасу, якою прикрасили святкову сцену до Дня Незалежності в Броварах під Києвом. Хоча тоді теж звучали звинувачення організаторів святкування і дизайнера в «сепаратизмі» (підслідність СБУ), провадження чомусь відкрила місцева прокуратура Броварів, і з тих пір про результати розслідування нічого не чути. Можливо, тому що вилучену «сепаратистську карту» за українською традицією просто з’їли миші — до яких давно дотр*хались українські «патріоти» і «правоохоронці».

Олег Хавич — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр Дмитра Балінова

________________________________________

Читати більше:

Олег Хавич | Через терени до Європи. Як Бухарест закриває румунські школи на Буковині