Молода і прекрасна керівниця департаменту люстрації при Міністерстві юстиції (а є і такий!) Анастасія Задорожна у прямому ефірі «Громадського радіо» повідомила надважливу для українського суспільства інформацію про те, що її департамент «складається з талановитих та розумних працівників і працює як одна злагоджена команда». Окрім цього – вона сміливо заявила, що люстрація на 98% уже відбулася.

Насправді – ні. Ідея, як і сама суть люстрації, в Україні провалилася так само, як і ідея та суть реформ. З часів президентства Віктора Януковича в питаннях управління держава ні на краплю не змінилась. Молода керівниця департаменту, може, і закрила на папері 98% питань люстрації, але давайте не будемо подібними до чиновників, які живуть у світі самообману. Більшу частину люстрованих «регіоналів» пануюча еліта залишила у своїй структурі. Просто зараз вона заховала їх у глибинах бюрократичного монстра, залишивши одіозних і дражливих для суспільства персонажах на других ролях.

Маленький історичний флешбек: люстрація в Україні – це заборона діячам високого рангу часів Януковича впродовж певного часу працювати на державній службі. Був прийнятий відповідний «Закон про люстрацію», який вводить заборону на обіймання певних (!) посад особам, що в період з 2010 по 22 лютого 2014 р. терміном більше року займали вищі керівні посади. Власне, Диявол ховається в деталях. Закон, наприклад, ніяк не зачіпає впливових представників минулого режиму, що мали ключові позиції в місцевому самоврядуванні. Слово «певних» у питаннях люстрації залишило можливість зробити люстрацію милою і доброю, як фотоколаж Мейзу. Тому створений Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовані положення цього закону, який наразі включає більше 900 осіб, замість того, щоби стати «вовчим білетом» для чиновників, є просто симуляцією виконання обіцянок, даних чинною владою під тиском Майдану.

«Камо грядеши», «регіонале»?

Щоб довести правоту тези про провал люстрації, я наведу приклади буковинських «регіоналів», які були внесені в «люстраційний реєстр», але фактично залишилися в обоймі. Благо – є відкриті джерела, якими можна легко верифікувати дану інформацію.

Стовп режиму Януковича на Буковині, тодішній голова Чернівецької обласної державної адміністрації Михайло Папієв нині є народним обранцем від «Опозиційного блоку» та головою парламентського підкомітету з питань депутатської етики в комітеті з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради України. Зараз – чинно з місцевими елітами згадує дідів, які воювали, та вільно займається депутатською роботою. Правоохоронні органи втратили до нього інтерес.

Голова Чернівецької обласної ради часів «злочинної влади» Михайло Гайничеру зараз є директором ТОВ «Кострижівський комбінат будівельних матеріалів». Успішний менеджер Михайло Іванович отримує зарплату більшу за зарплату губернатора Олександра Фищука, а пенсія у розмірі 10 8442 грн. (за минулий рік) додатково тримає Михайла Івановича в тонусі. Якщо додати до цих виробничних клопотів ще й громадське навантаження у вигляді депутатської діяльності, то стає зрозуміло, що люстрація пішла йому тільки в плюс.

Люстрований прокурор області Павло Ванзуряк працює директором департаменту безпеки на ПАТ «Укрзалізниця». Думаю, що більшість пасажирів від самого цього факту почали відчувати себе значно безпечніше в потягах і на вокзалах. Одіозний перший заступник Папієва Георгій Галиць – нині начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Київській області. Ще один люстрований заступник Папієва Кирило Крищенко працює першим заступником правління ПАТ «Київська правда» КП ДАК «Укрвидавполіграфія».

Одіозний головний медик області Ігор Шкробанець – нині начальник лікувально-організаційного управління Національної академії медичних наук України, допомагає робити реформу в українській медицині і всіма силами намагається поборити гідру корупції у своїй галузі. Люстрований Василь Козак, тоді голова районної державної адміністрації – нині голова Сокирянської районної ради. Василь Васильвич (судячи по декларації) багата людина, і його Аграрна партія, заснована на уламках Партії регіонів, є надійним партнером і повноцінним членом більшості в Чернівецькій обласній раді.

Люстрований голова Глибоцької РДА Микола Загарюк, якого злі глибоцькі язики називали не інакше, як «кат Загарюк», нині працює заступником директора з капітального будівництва ДП «Чернівецьке лісове господарство». Нещодавно це (на секундочку) державне підприємство, яке приютило в себе люстрованого «регіонала», стало відомим після дикої т.зв. «іншої рубки» дубів у Кіцманському районі. Люстрований голова Хотинської РДА Юрій Юзва зараз є головою Недобоївської ОТГ, люстрований голова Новоселицької РДА Георгій Нікитович – сільський голова Маршинців. Люстрований голова Путильської РДА Василь Сафроняк влаштувався найкраще – він лікар-хірург у Путильській районній лікарні.

Багато колишніх «регіоналів» знайшли себе при новій владі і «зажили по-новому». «Смотрящий» за виборчим «общаком» «регіоналів» Михайло Березовський нині поважна людина – керівник бюджетної комісії в Чернівецькій обласній раді. Від президентської «Солідарності». Так само президентським штиком став одіозний путильський екс-«регіонал» Петро Фрей.

Це далеко не повний список людей, які стали жертвами «лагідної української люстрації». Звичайно, можна заперечувати, мовляв, всі вони є фахівцями своєї справи, їх «поважають люди» і т.д. Але фактом є те, що напівреформи, напівзакони, напівкорупція є справжнім бичом цієї держави. Непокаране зло – відроджується.

Насправді головний висновок невтішний: режиму Петра Порошенка невигідно по-справжньому проводити люстрацію, бо «лагіднолюстровані» посадовці гарно вписалися у вибудовану ним систему. І якщо повернутися до тези про те, що люстрація на 98% уже відбулася, то з нею можна погодитися лише в одному: на 98% відбулася імітація люстрації. Інші два «недопилених» у статистиці відсотки залишають надію на те, що коли ця влада піде – суспільство ще повернеться до питання справедливості.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Юрія Чорнея

________________________________________

Читати більше:

Розслідування | Буковинський «Крокус-покус»: як проїсти 64 мільйони