Активісти Майдану і громадський сектор загалом втратили свою домінуючу роль у питанні боротьби з корупцією в нашій державі. Оскільки зацікавлення громадян до того куди і як саме витрачаються їх гроші стало неконтрольованим, то тепер влада сама вирішила стати на чолі актуальної і трендової «боротьби» з корупцією. Дискредитація провідних лідерів громадської частини цього процесу (Лещенка, Заліщук, Шабуніна, інших) співпало з активними публічно-показовими арештами, які провели представники силового крила нинішньої влади (прокуратура, поліція, СБУ). Картинка для широкого кола обивателів створена, але сам процес очищення від корупційних схем як акт громадянської волі було успішно зупинено. І по деяким позиціям ми відкотилися до часів «пізнього Януковича» з його «єнакієвськими», «стоматологами» і т.д.

На рівні Києва це означає те, що тепер «правильні люди», які сиділи на багатомільйонних потоках, уже точно знають що з цією владою (як і зі всіма попередніми, зрештою) можна домовитися на взаємовигідних умовах і далі чинно працювати, не зважаючи на ситуацію в країні і розгул агресивно налаштованих представників громадськості. Нова система потрохи буде здавати найтупіших і найнахабніших своїх представників своїм же силовикам, тим самим постійно тримаючи в тонусі всіх, до кого туго доходить нова конфігурація «життя по-новому». Але в цілому «потрібні люди», які були в курсі корупційних тем, так і залишилися на потрібних потоках. Змінився лише політичний дах корупції на місцях.

Ми приведемо два показових приклади на рівні Заставнівського району і Чернівецької області, які мають значні ознаки корупції та сьогодні гарно працюють, примножуючи за рахунок держави статки окремих місцевих князьків, що доступ до влади вміють конвертувати в реальний грошовий профіт.

Історія перша. «Сім’я»

Перша історія – родом із Заставнівського району. Громадський активіст Микола Малий і журналісти «Народного контролю» фактично зафільмували момент, коли, скоріше за все, неповнолітні хлопці виконували важкі роботи для якоїсь фірми. Як виявилось, копає молодь за бюджетні гроші. В цьому ж сюжеті громадські активісти знімають батька голови Заставнівської районної ради від пропрезидентської «Солідарності» Сергія КапіцькогоІвана Капіцького, який фактично керував цими роботами.Все б нічого, робили собі і робили. Але придивившись ближче до того, як розподіляються гроші місцевих громад Заставнівського району, можна констатувати, що вони «освоюються» підприємствами, близькими до родини голови райради. Фактично влада на цьому рівні забезпечує «активізацію» своїх фірм, які готові виконувати будь-які роботи, що фінансуються за кошти громад. «Освоювати».

Для такої моделі заробітку існують «свої фірми» і «свої підрядники», які отримують без тендерних процедур або «по процедурі», але з проведенням їх «за руку» через тендери, використовуючи для перемоги потрібних людей свої владні повноваження. Тому ідеальна формула корупціонера на найнижчому рівні – це мінімальні владні повноваження + наявність ряду фірм типу «траншеї копай – вікна заміняй», які можуть це фінансування розпилити. Іноді «пилять» потрохи 10-20%. Іноді внаглу – 50-60% від вартості конкретних підрядів. Все залежить від глибини корупційних зв’язків і рівня активності громадських активістів.

Можна це показати на конкретному прикладі. Траншею в селі Заставнівського району копає ПП «Еліт Агробуд». Директор цієї фірми – Сергій Степанович Іванців, який густо замішаний у спільних бізнесах з підприємливою родиною Капіцьких. Іванців виконує ту ж роль, яку виконує Георгій Чеорнолецькі для голови облради Івана Мунтяна – веде дружні до нього бізнеси, поки той виконує роль керівника, «захисника інтересів громади». Це стає очевидним, якщо звернутися до інформації з відкритих джерел. Іванців є також директором будівельно-монтажного об’єднання «Райагробуд-Інвест».Разом з Іванцівим засновниками цієї фірми є дружина голови райради Тетяна Андріївна Капіцька та син голови райради Сергій Сергійович Капіцький. При чому Тетяна Андріївна – ще й кінцевий бенефіціарний власник підприємства. Вона ж, окрім «Райагробуд-Інвесту», ще є засновником у фірмі «Райагробуд».Також Тетяна Андрівна є засновником і кінцевим бенефіцаром у СПП «Маяк-Плюс», ПП «Добринівський цегельний завод», який розміщений за тою ж адресою, де знаходиться ПП «Добринівська цегла», де керівником є молодий і успішний бізнесмен Сергій Сергійович Капіцький (син голови райради). Також Тетяні Андріївні Кострижівською селищною радою надана в постійне користування земельна ділянка, де розміщене ПП «Діана-Дністер». Керівник якої є – уже згаданий Сергій Степанович Іванців. Так само пересікаються Капіцька Т.А. й Іванців С.С. у зареєстрованій у Кострижівці фірмі «Агроторгсервіс».Син голови Заставнівської райради, успішний бізнесмен (як у свій час «Саша Стоматолог») є директором на підприємствах «Автоматизація монтаж технологій», «Заставнівський молокозавод», «Добринівська цегла» та «КАП ПА». Тобто поки голова займається важливими державними справами, у родини тихенько іде бізнес. Про це можна судити з того, що «Райагробуд-Інвест» (де директором є пан Іванців, а кінцевим беніфеціаром Тетяна Капіцька, дружина керівника райради від пропрезидентської «Солідарності») отримав за останній рік 791 тис. грн. державних коштів на найрізноманітніші роботи.Або знову «ремонтували вікна».Наприклад, Хрещатинська сільрада перерахувала біля 360 тис. грн. наближеному ПП «Еліт Агробуд» і ФОП Капіцька Т.А. – 66 тис. грн. Загальна тенденція, думаємо, зрозуміла. Це найпримітивніший рівень, на якому реальна влада приносить реальні гроші. Заставнівська історія не унікальна. Вона характерна для всіх районів – така система. На рівні Києва влада імітує боротьбу з корупцією, а на рівні районів влада з корупцією злились в єдине ціле.

Історія друга. «Крокус-покус»

Шукаючи у відкритих джерелах інформацію про заставнівські підприємства, пов’язані з родиною голови Заставнівської райради, ми натрапили на фірму ТОВ «КАП ПА». Засновником «КАП ПА» є син голови райради разом з таким собі Василем Васильовичем Пацарнюком. Пацарнюк – найцікавіший партнер родини Капіцьких.Родина Пацарнюків є засновником фірми «Мега-Крокус», яка відома у вузьких колах тим, що «жорстко» виграє тендери на харчування дітей у школах. За останній рік вони вже отримали 16,5 млн. грн. державних коштів за харчування в школах. Зокрема, від управління освіти Чернівецької міської ради – 8,340 млн. грн., від управління освіти Заставнівської РДА – 5,599 млн. грн., від управління освіти Кіцманської РДА – 2,459 млн. грн. і т.д. Всього ПП «Мега-Крокус» з 2008 по 2015 роки виграло тендерів на майже 64 мільйони (!) гривень.

Ну, виграли і виграли. Але якщо копнути глибше, то спливають шокуючі факти, які мають ознаки корупційного «безпрєдєла». Варто розказати детальніше. На крайньому, найкоштовнішому тендері на 13 млн. грн. від виконавчого комітету Чернівецької міської ради на харчування дітей у школах міста «Мега-Крокус» виграв більшість лотів, які там розігрувалися.Головним цимесом цього тендеру є те, що до участі в тендері взагалі не допустили міське комунальне підприємство «Харчуваня учнів шкіл м. Чернівців» за чисто формальною відмазкою.Пояснюємо простою мовою. Для того, щоб у тендері переміг потрібний підрядник, у Чернівцях «нагнули» ціле міське комунальне підприємство. Що характерно – тендер відбувся не при «бандитській владі», а при «демократичному і відкритому» Олексієві Каспруку.

Цю тему вже піднімала у своєму розслідуванні газета «Версії». За їх версією «Мега-Крокус» не міг самостійно освоювати кошти громади Чернівців, тому в роботі користується послугами субпідрядника – того самого комунального підприємства... Дуже гарна бізнес-модель, як на нас. Депутати міської ради на сесіях дивуються чому в школах на їхніх округах замість масла – спред, чому такі дивні «порції» і т.д. Але дивуватися нема чому. Потрібний підрядник, щоб заробити, буде скоріше економити на дітях, ніж на вирішенні питань гарного ставлення до них чиновників під час тендерів.У Кіцманському районі «Мега-Крокус» також шикарно вигравав свої тендери. Цю тему піднімав місцевий громадський активіст, учасник АТО Сергій Николайчук. Отже, в тендері, який проводив відділ освіти Кіцманської РДА, дуже цікаво оцінили конкурсні пропозиції учасників.До результатів оцінки, окрім власне самої цінової пропозиції, внесли ще бали «за відстрочку оплати». І в кіцманському тендері краща цінова пропозиція отримала МЕНШЕ балів, ніж гірша від «Мега-Крокусу». Чому так сталося? Підприємство-переможець у другій позиції може подати будь-яку переможну по відношенню до переможеного дату відтермінування платежу. Це чисто суб’єктивна та корупціогенна умова, де чиновники, що проводять тендер, залишають для себе «запас», який в кінцевому результаті і визначає переможця.

Ну і звичайно, що при проведенні одного з тендерів, управління освіти Кіцманської РДА знову «бортануло» Чернівецьке міське комунальне підприємство «Харчування учнів шкіл». Для цього найшли ще більше «відмазок».Але все набагато простіше для «Мега-Крокусу» в рідному Заставнівському районі. Окрім спільної фірми з сином голови Заставнівської райради, пан Василь Пацарнюк користується настільки сильним авторитетом, що конкурувати з ними в Заставнівському районі ніхто не має бажання. При проведенні тендеру взагалі використали т.зв. «переговорну процедуру» закупівлі. По-простому: тендер оголошувався тричі. Перші два рази жодних пропозицій, окрім «Мега-Крокусу», не поступало – і на третій раз тендерна комісія спокійно віддала тендер своїй фірмі.Тому не дивно, що у квітні 2016 року відділ освіти Заставнівської РДА оголосив тендер на організацію харчування в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах Заставнівського району аж на 9,1 млн. грн. Так як знову не було нікого для участі, за результатами переговорної процедури закупівлі постачання буде проводити ПП «Мега-Крокус».

Висновки з цих двох історій невтішні. Чи стали ми після Майдану і року війни жити по-новому? – Ні. Чи дійшла боротьба з корупцією до схем, на які зав’язана нинішня влада? – Ні. Але найголовніше питання: чи готові ми до того, щоб громадяни ще один раз перехопили на себе ініціативу від держави, яка на практиці доводить своє небажання бачити корупцію серед «своїх»?

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Розслідування | Родинний бізнес губернатора. Дорогий сват