Чеховський вислів про рушницю набув у Чернівцях власного озвучення. Слова відомого письменника «Якщо у першому акті на стіні висить рушниця, то в останньому вона має вистрілити», у нашому місті трансформувалися у «Якщо у першому акті депутати з мером сваряться через тролейбуси, то ближче до кінця вистави у тролейбуса мають відмовити гальма». Аналогія з театром не випадкова, адже чимало подій, які мали місце протягом інформаційного тижня 23-29 січня, нагадували сюрреалістичну виставу в театрі абсурду.

Акт перший. Без гальм

Протистояння міського голови та депутатського корпусу у питаннях придбання тролейбусів та вартості проїзду в громадському транспорті набуло нових обертів. Два пленарних засідання сесій міськради, що мали місце протягом тижня, можна записати до активу антимерської коаліції. По-перше: Олексій Каспрук так і не зміг протиснути питання кредиту від ЄБРР. Міський голова, тримаючись власної традиції, пішов найгіршим шляхом: замість шукати компромісу з депутатами, вирішив застосувати тактику ультиматумів. Ця тактика спровокувала депутатів на аналогічні дії.

По-друге: у питанні підвищення вартості проїзду в громадському транспорті Каспрука підвів партійний побратим – віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, який назвав тих осіб, що намагаються зараз просувати питання підвищення тарифів «подонками, які хочуть нажитися у такий час». Міському голові не щастить із заявами столичних високопосадовців. Спочатку прем’єр-міністр Володимир Гройсман переклав відповідальність за захмарні тарифи на тепло на місцеву владу й комунальників, а тепер ще й, як виявилося, керівництво міськради і є тими «подонками», які хочуть нажитися на простих чернівчанах у такий складний час.За такої несподіваної підтримки віце-прем’єра, який до того ж є членом команди «Народного фронту», антимерська коаліція мала всі підстави щодо ухвалення мораторію на підвищення вартості проїзду. Більше того, «свободівець» Андрій Ілюк вирішив розвинути тему, «підхопивши хвилю». Ймовірно, що питання вартості проїзду буде відкладене до кращих часів. За умов, які склалися, навіть страйк перевізників не зможе зрушити з місця проблему ні в той, ні в інший бік. Прецедент, який мав місце у Конотопі, коли міський голова припинив шантаж перевізників досить радикальним способом, що призвело навіть до зменшення вартості проїзду, також дає підстави антимерській коаліції для критики Олексія Каспрука.

Втім, доля посміхнулася й мерові. Один з нових-старих тролейбусів спричинив ДТП через відмову гальм. Як кажуть, якщо б гальма не відмовили самі по собі, треба було б таку ситуацію вигадати. Які ж справжні причини ДТП за участі нещодавно придбаного тролейбусу, нехай з’ясовують фахівці. Але сама ситуація залишила по собі потрібний міському голові післясмак, який може допомогти просунути питання з кредитами на придбання нових тролейбусів. Версія правоохоронців та виправдання тролейбусників, що розбігалися із заявою поліції, мимоволі змушують до думки, що згадана ДТП є не випадковою. Тим більше, якщо взяти до уваги синхронну інформаційну атаку в лояльних до міського голови ЗМІ щодо стану тролейбусного парку й маршруток, яка спонукає прийняти позицію прихильників кредиту від ЄБРР.

Акт другий. Лютер в шоці

Чернівці, напевно, стали першим містом в Україні, яке має громадський простір, названий на честь процесу, що започаткував виникнення третьої гілки християнства – протестантизму. Рішення депутатів міськради щодо перейменування парку Жовтневого у парк Реформації стало ознакою освіченості тих, кому чернівчани довірили керувати собою. Ні той факт, що Чернівці до Реформації мають аж занадто опосередковане відношення, ні те, що Україна є секулярною державою, не спинили обранців. Ймовірно, що у борні з міським головою депутати навіть уваги не звернули за що голосують, оскільки це питання нікому ніякої матеріальної вигоди не передбачає – і тиснули кнопку «За», гадаючи, що голосують не за християнську Реформацію, а за реформи.Це голосування, окрім шквалу критики, спонукає до вироблення запобіжників, що могли б відфільтровувати сумнівні ініціативи окремих активістів. Гра в демократію, що притаманна не лише нашому містові, але й Україні загалом, поступово перетворилася в анархічний процес, де усі права має сильніший або хитріший. Громада та її обранці забувають, що демократія – це не лише вольності, але й відповідальність, що передбачає взаємне обмеження своїх свобод, де починаються свободи іншого. Втім, таке недолуге голосування частково відвернуло увагу від того, що робилося в сесійній залі. Йдеться як про ініціативу продовження мораторію на підвищення вартості проїзду, так і про звернення до керівництва держави щодо відставки голови Нацбанку Валерії Гонтарєвої.

Акт третій. Війна і кадри

Неспокійним минулий тиждень виявився і для обласної влади. Вплив на райони потроху вислизає крізь пальці Олександра Фищука. При цьому найбільше проблем породжують об’єднані територіальні громади, на які «Народний фронт» не має значного впливу. Ймовірно, що цей процес передбачався «фронтовиками», але не на такій швидкості. Битви за вплив в ОТГ на Буковині, здебільшого, програні, відтак команді Максима Бурбака буде важко «робити вибори».Відцентрові процеси в області мають крім об’єктивних ще й суб’єктивні причини. Ті голови ОТГ, які не сприймають команду «Народного фронту», вже створюють і будуть створювати проблеми обласній та районним владам з принципу. Зокрема, голова ОДА визнав деякі проблеми у комунікації між керівниками ОТГ й райдержадміністрації у Сторожинецькому районі. Вже довший час тліє конфлікт у Сокирянах, з тією різницею, що Сокирянську РДА очолює людина лояльна до Василя Козака і аж ніяк до Фищука. Ймовірно, що згадана боротьба має в своїй основі ще й війну за виборчі округи. При цьому команда «Народного фронту» зберігає тенденцію до зменшення впливу.

У цій ситуації закономірним є призначення першим заступником голови ОДА представника президентської політсили Михайла Павлюка, який очікувано переміг у конкурсі на посаду. Блок Петра Порошенка підсилюється, можливо, із наміром зменшувати вплив «фронтовиків» на Буковині. Виборчі округи, на яких перемогу на минулих виборах здобули кандидати від «Солідарності» Іван Рибак та Григорій Тіміш, стали полем бою між згаданими нардепами та командою Максима Бурбака. Очевидно, що сил Максима Юрійовича не вистачає, аби одночасно втримати «бунтівні» Чернівці з антимерською депутатською коаліцією, Бессарабію із сокирянським «князьком» Козаком і вести успішну війну за округи Тіміша й Рибака.

Поруч із відверто слабким головою ОДА та інформаційними кампаніями, які перетворюють «фронтовиків» на тих самих «регіоналів», тільки під іншими прапорами, потенційно сильний Павлюк може стати своєрідним «рятівником Буковини». Виходячи з аналізу роботи Михайла Павлюка у якості депутата Чернівецької обласної ради, можна припустити, що йому легше вдаватиметься знаходити спільну мову з опонентами нинішньої обласної влади й перебрати на себе функцію основного комунікатора з громадськістю, збільшуючи власну впізнаванність. Основне ж завдання, яке стоїть перед Павлюком-молодшим, не повторити на цій посаді долю Володимира Куліша.

Акт четвертий. Гамарджоба, генацвалє!

У боротьбу за прихильність буковинців вступив ще один гравець – цього тижня «край, де варто жити» відвідав екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. Спілкування з буковинцями на Калинівському ринку та у Глибоцькому районі є розвідкою боєм. Глибоцька громада, якою керує Григорій Ванзуряк – брат координатора обласного осередку «Руху нових сил» Романа Ванзуряка, стала своєрідною платформою для новоствореної політсили Саакашвілі. При цьому варто зазначити, що Глибоцька громада стала не лише однією з перших у питанні утворення ОТГ в Чернівецькій області, але й наразі однією з найуспішніших. Тож фон на Буковині у колишнього грузинського президента непоганий.Саакашвілі уникнув анонсованих зустрічей у Чернівцях, здійснивши лише «спонтанний» візит до Калинівського ринку. Можна припустити, що після заяв Міхеіла Саакашвілі, зроблених за наслідком його попереднього візиту до нашого міста, команда грузинського реформатора остерігалася провокацій від «фронтовиків». Тому й обмежилися лише зустріччю в більш передбачуваній та контрольованій Глибоці.

Наявність такого гравця на Буковині спричинить чималі незручності не лише для «Народного фронту», але й місцевого осередку Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Проблеми, від яких потерпає Чернівецька область: корупція, контрабанда, низький рівень зайнятості населення – успішно подолані в Грузії за часів президенства Саакашвілі. Це той козир, який має команда екс-президента, і який абсолютно відсутній у політичних аборигенів.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Шантаж Європейського банку. На конкурс імені Павлюка