Останній тиждень січня змусив понервуватися команду Максима Бурбака. У першу чергу це пов’язано із візитом до Буковини харизматичного екс-президента Грузії, очільника «Руху нових сил» Міхеіла Саакашвілі. Аналізуючи ефіри протягом тижня, можна дійти до висновку й про незадоволення міським головою Олексієм Каспруком навіть до останнього часу поміркованої у своїх стосунках з мером фракції Блоку Петра Порошенка «Солідарність».

Каспрукові гулі

Незадоволення діяльністю міського голови чітко простежується у заявах депутатів з усіх фракцій у міській раді. Якщо антагонізм Каспрука та «Рідного міста» зрозумілий та логічний, то напружені відносини з усіма без винятку іншими фракціями – це вже тенденція, про причини якої неодноразово йшлося у попередніх оглядах. Конфліктна ситуація перейшла певну межу.

Наразі навіть ті депутати, які намагалися дипломатично уникнути прив’язки до тієї чи іншої сфер впливу, все голосніше заявляють про наявну проблему й необхідність її розв’язання. Депутат від ВО «Батьківщина» Юрій Бурега, який взяв участь у програмі «Майдан» на телеканалі «Чернівецький промінь» разом із колегою з фракції БПП «Солідарність» Віктором Савчуком, наголосив, що такої ситуації як зараз (читай: бардаку) в міській раді, за його пам’яті, не було. Це стосується як самої роботи у сесійній залі, так і тих вистав, які розігруються різними сторонами конфлікту із залученням мешканців міста.А от Віктор Савчук переконаний, що сесія чи інше зібрання, у якому беруть участь місцеві опоненти, відбувається саме так, бо це дозволяє головуючий. Іншими словами, міський голова досі не може впоратися із наведенням ладу в сесійній залі. Йдеться не про утиски та визискування, а організацію нормальної роботи. Цією вадою мера активно користуються його супротивники, перетворюючи сесійні засідання на абсурдні збіговиська.

Окрім того, спроби Олексія Каспрука одноосібно керувати містом, вочевидь за прикладом Миколи Федорука, наражаються на спротив сильнішого депутатського корпусу. Ця риса значним чином є причиною фактичної відсутності команди власне Каспрука. Це проблема, якої не мав Федорук, зокрема, через вміння знайти компроміс та домовитися. Адже й досі у міській раді Каспрук опирається виключно на кількох людей, яких можна назвати залишками команди Миколи Трохимовича, але аж ніяк не Олексія Павловича. Тому й цілком закономірно, що нинішній міський голова опинився в опозиції до депутатського корпусу.

Два капітани

Продовження теми негараздів у міськраді мало місце в ефірі програми «Суть речей» на радіостанції «Станція» 103.2 FM, участь у якій взяли Юрій Бурега від ВО «Батьківщина» та Василь Максимюк від БПП «Солідарність». Цікавинки ефіру додали секретарські амбіції обох гостей, які простежувалися під час їхніх промов. Варто зазначити, що обидва депутати мають приблизно рівні шанси обійняти посаду секретаря міськради.Ведучи мову про ситуацію в сесійній залі, депутати наголошували на неможливості розв’язати існуючий конфлікт без поступок обох сторін. Ймовірно, малося на увазі поступки у питанні обрання секретаря, який міг би стати містком між депутатським корпусом та міським головою. При цьому і Бурега, і Максимюк, судячи з усього, не проти виступити у ролі такого містка. Щоправда, ні той, ні той депутат не веде мову про себе як єдиного кандидата.

Юрій Бурега взагалі зазначив, що наразі питання секретаря більше роз’єднує, ніж об’єднує. Бо, до прикладу, вакансії заступників мера та керівників департаментів зараз більш актуальні й потребують негайного заповнення. Обидва депутата намагаються спозиціонувати себе як «третю силу» у конфлікті між депутатами та міським головою. Слід зазначити, що та роль, яку взяли на себе Бурега та Максимюк, відповідає їхньому публічному амплуа. Тож секретарські амбіції є цілком виправданими.

Поле битви — Буковина

«Голубам миру» з числа представників депутатського корпусу опонував «яструб війни». Нардеп Максим Бурбак традиційно взяв участь у програмі «Політика» на телеканалі ТВА, де традиційно критикував усіх. За словами народного обранця, жодні домовленості у міській раді не спрацюють, тому єдиним виходом з кризи у сесійній залі Бурбак бачить перевибори. Він, знову ж таки, чітко протиставляє команду «Народного фронту» усім, хто не входить в поле впливу цієї ж команди. Відтак, нардеп дає зрозуміти, що без його благословення ніякої нормалізації у стосунках між мером та депутатами не буде.Розуміючи програшну тактику у разі довготривалої позиційної війни між міським головою та антимерською коаліцією, Максим Бурбак намагається форсувати події, поки Олексій Каспрук ще має підтримку значної частини виборців. У цій спецоперації Каспруку пропонується роль «жертви реваншистів». Таке припущення підкріплюється словами нардепа щодо Каспрука, як єдиної людини, яка опонує більшості, що складається із депутатів-«запроданців».

Але окрім традиційних «ворогів», Максим Юрійович змушений був контратакувати у відповідь на посягання на феод Буковина з боку Міхеіла Саакашвілі. Екс-президент Грузії дозволив собі «баламутити» електоральну ниву «фронтовиків» у їх же вотчині. Відверто кажучи, керівник фракції «Народного фронту» у Верховній Раді має підстави для хвилювання. Політичний імідж Саакашвілі – це, в першу чергу, успішно реформована Грузія, яку за короткий термін вдалося витягти практично з феодального ладу. За спиною ж у «сильної команди для складних часів» – здебільшого риторика, не підкріплена фактами, й популізм.

Тож «Рух нових сил», який очолює екс-президент Грузії є, свого роду, видовим ворогом політсилі Бурбака. Більше того, Міхеіл Саакашвілі, взявши участь в ефірах «Чернівецького променя» і ТРК «Чернівці», під час перебування на Буковині не скупився на критику як Арсенія Яценюка, так і його команди, включно з Максимом Бурбаком. Зокрема, Саакашвілі звинуватив Бурбака в організації провокацій.Критика екс-президента Грузії дещо відрізнялася від вже звичних політрозборок у виконанні українських насельників політичного тераріуму. У словах Саакашвілі акцентувалася увага на конкретиці: якщо протягом трьох місяців реформ люди їх не відчули, значить цих реформ не буде. У такому разі варто змінювати еліти. На заміну нинішній політичній еліті політик пропонує свій «Рух нових сил». При цьому зазначає, що протягом цих же трьох місяців здатен здійснити відчутні зміни, наводячи за приклад Грузію.Риторика та харизма Міхеіла Саакашвілі – дійсно вагома загроза для наявних політичних еліт. Втім, просування своїх ідей обов’язково зустріне перешкоди, однією з яких можуть стати кадри на місцях – проблема, яка нівелювала харизму та дороговартісні PR-стратегії не одного політика й політичної сили в Україні. На прикладі місцевих осередків молодих політсил бачимо, з якою легкістю політичні зозулі закидають яйця до гнізд менш досвідчених колег.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадри програми «Майдан» на телеканалі «Чернівецький промінь»

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | Ціна Каспрука і Мунтянова Маланка. Кадри вирішують усе