Дискусія довкола проблем комунального транспорту в Чернівцях домінувала у теле- та радіоефірах Буковини 16-22 січня. Протягом інформаційного тижня ініціативу у донесенні своєї позиції до громади перебрали депутати. Про тариф на перевезення, оновлення рухомого складу тролейбусного управління та кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку говорили найчастіше.

Керівники депутатських фракцій у міській раді Олександр Пуршага від «Батьківщини», Андрій Ілюк від «Свободи» та Віталій Гавриш від «Самопомочі» в ефірі програми «Суть речей» на радіо «Станція» 103.2 FM вели мову про конфлікти у сесійній залі. Виходячи з риторики речників, можна зробити висновок про неефективність роботи виконавчої влади у місті на чолі з міським головою, свою ж роботу депутати оцінюють досить високо.При цьому керівники фракцій дали зрозуміти, що якщо і можна вести мову про кризу в міськраді, то це криза у комунікації з міським головою Олексієм Каспруком, який не бажає чути депутатів та не може організувати ефективну роботу своїх підлеглих. Через це депутати пояснюють такі тривалі сесійні засідання: під час сесій доводиться чимало часу витрачати на розгляд тих проблем чернівчан, які мали б розв’язуватися посадовцями міської ради.

Попри конфлікт та фактично відсутню комунікацію з міським головою, представники депутатського корпусу не ведуть мову про відставку Олексія Каспрука. Вочевидь розуміючи, що діючий голова все ще має значну підтримку серед електорату, робити з нього мученика, реалізуючи сценарій «Федорук–2», ніхто не буде. Замість того, аби відправити у відставку Каспрука й тим самим збільшити його рейтинг, антимерська коаліція обирає варіант, за яким міський голова через свою діяльність сам знищить власний рейтинг. Звичайно, що цей процес всіляко акселерується тими ж депутатами та силами, які зацікавлені у поборенні команди «Народного фронту».

Полем битви стають найактуальніші теми для життя міста. Наразі такою є питання громадського транспорту. Депутати вчергове розкрили свою позицію стосовно цієї проблеми. При цьому, їхні аргументи є дещо переконливішими, аніж опонентів. Депутатський корпус також визнає необхідність підвищення вартості проїзду у громадському транспорті, але пропонує зробити це поступово. За словами Гавриша, мораторій на підвищення вартості проїзду став таким собі запобіжником, аби керівництво міськради не протягло це питання тишком-нишком. Тут депутати перестрахувалися, оскільки подібні інциденти, за словами обранця, вже були.

Ця ж тема стала основною під час програми «Пряма відповідь» на телеканалі «Чернівці», участь у якій взяв депутат міськради від «Рідного міста» Володимир Бешлей. В цілому, обранець вів мову про ті ж проблеми, про які говорили його колеги в ефірі «Суті речей». Бешлей зробив також акцент на мотивах протистояння у міській раді. Виходячи із заяв депутата, глядач може зробити висновок, що каменем спотикання у раді нинішнього скликання є кілька земельних питань на користь родини Максима Бурбака, які досі не вдається протягти міському голові через опір антимерської коаліції.Високо оцінив роботу міськради ще один депутат. Богдан Ковалюк від «Самопомочі» взяв участь у програмі «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь». Попри відсутність секретаря, низки керівників структурних підрозділів міськради та заступника мера, перманентний конфлікт міського голови та депутатів, Ковалюк вважає, що ця рада робить більше, ніж попередні скликання. Складається враження, що основним гальмом розвитку міста наразі є сам міський голова, оскільки більшість проблем, які протягом останнього часу переживають Чернівці, породив або сам Каспрук, або його оточення.

Аби закріпити цю думку, Ковалюк наводить низку прикладів: секретаріада, проблеми з тролейбусним управлінням, намагання проштовхнути кредит у 8 мільйонів євро тощо. Усе це формує враження про неефективність роботи виконавчої влади, а передовсім – міського голови. Як наслідок, перебуваючи у полоні політичних амбіцій своїх партійних колег, Каспрук змушений викручуватися як вміє.

З досвіду бачимо, що дипломатичність – не є найсильнішою рисою міського голови. У розв’язанні проблем Олексій Каспрук обирає тактику або виключності власної позиції, або ігнорування проблеми, при цьому не сприймаючи позиції інших сторін. Вишукування ворогів серед як ворожого, так і потенційно союзного станів призвело до того, що мер зіпсував стосунки з більшістю депутатів. Ймовірно, що особистий досвід став причиною тотальної недовіри до тих, хто не входить до найближчого кола спілкування Олексія Каспрука. Відтак будь-яка пропозиція чи ідея з боку «чужих» a priori не сприймаються.На відміну від пристрастей, які панують у Чернівцях, на обласному рівні найбільшого резонансу набули історії, пов’язані з проведенням конкурсу на заміщення вакантних посад першого заступника голови облдержадміністрації. Один з кандидатів – Руслан Панчишин, який демонстративно відмовився від участі у конкурсі, звинуватив комісію у махінаціях на користь іншого учасника. Свої аргументи Панчишин виклав у програмі «Майдан» на телеканалі «Чернівецький промінь». Йому опонував голова конкурсної комісії Олег Стецевич у програмі «Політика» на телеканалі ТВА.Попри аргументи Стецевича, сумніви в об’єктивності подібних конкурсів все ще залишаються, особливо виходячи з практики проведення попередніх, зокрема, конкурсу з обрання голови Миколаївської ОДА. У низці ЗМІ області вже робляться припущення, що переможцем конкурсу стане Михайло Павлюк – очевидна кандидатура, виходячи з контексту політичного розкладу на Буковині.Тим часом, голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян у програмі Телевізійної студії «А-3» на телеканалі «Буковина» розповідав про принади фестивалю Маланок у Чернівцях. Навіть розмову про перебирію голова облради перевів на свою топ-тему – транскордонну співпрацю. Наразі обласна рада перетворилася на зібрання статистів, які тиснуть кнопки за наперед визначеним сценарієм. Тієї ідилії, про яку мріє Максим Бурбак у Чернівецькій міській раді, досяг Мунтян в обласній завдяки вмінню домовлятися. Але через загальний «одобрямс» непомітно роботи крайового парламенту як такої. Ймовірно, це і є причиною, за якої Мунтян не має чим похвалитися, окрім співпраці з іноземними партнерами.Непевна ситуація на політичному полі змушує голову облради перестраховуватися. Відчувається, що Іван Мунтян починає готувати громадськість до ймовірних провалів у тих міжнародних проектах, що були так яскраво розрекламовані минулого року. Таке припущення дозволяє зробити його заява щодо фактичного розкрадання на рівні столиці європейських коштів на будівництво пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні. Якщо цього року Київ не віднайде грошей для завершення будівництва, про інші проекти, зокрема, й транснаціональну автомагістраль, доведеться забути. Наразі ситуація на недобудованих пунктах пропуску, за словами Мунтяна, сумна: починають розкрадати те, що ще недобудували.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Політика» на телеканалі ТВА

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | Самознищення влади, розпуск ради і вільні кошти Каспрука