Чернівці ближчим часом можуть змінити міський міф про європейське та толерантне місто на місто абсурду. Епіцентром абсурду в нашому місті вже довший час є міська рада, однак цього тижня у головних героїв псевдополітичного життя Чернівців вочевидь сталося загострення. Сторони перманентного конфлікту за сфери впливу видавали на-гора шедеври політичного популізму та абсурдності. Наразі ще невідомо, чим закінчиться протистояння в Ратуші та які воно матиме наслідки для життєдіяльності міста, але вже зараз майже зі стовідсотковою упевненістю можна сказати, що в історію Чернівців VII скликання міськради увійде як одне з найгірших.

Тарифна епопея та мляве бубоніння комунальників, які намагаються виправдати шалені цифри у платіжках, стали благодатним ґрунтом для популістських заяв антимерської коаліції. Цього тижня у стінах міськради знову приймалися мораторії, які не матимуть за собою жодних наслідків.Доля послала міському голові Каспруку важке випробування у вигляді такого складу ради, де нема ні ручної фракції, ні достатньої кількості депутатів, орієнтованих на мера. А спосіб керівництва містом, закладений Федоруком, яким себе обмежує Каспрук, призводить до тих наслідків, які можна спостерігати кожного сесійного засідання. Це слабке місце міського голови, по якому не втомлюються бити депутати. За умов, коли критика має підґрунтя, мер Чернівців виглядає справжнім «хлопчиком для биття». Відтак, усі мораторії, догани, виголошені Каспруку депутатами, матимуть відсіч лише в інформаційній площині у ЗМІ, що підконтрольні команді «Народного фронту».

У Чернівцях лише лінивий не знає, що ті чи ті газети, сайти або телеканали є залежними від конкретних політичних сил. Відповідно, ці ЗМІ вже мають свою аудиторію, яка політично заангажована й не сприймає об’єктивно ні критики, ні аргументів опонентів. Тому ефект від просування «лінії партії» у таких ЗМІ має вигляд лише як закріплення окремих кліше й не реалізує тих функцій, що були первісно закладені при створенні або лоялізації цих медіа.

Цього тижня можна було чітко прослідкувати лояльність засобів масової інформації, виходячи з їх контенту, до тих чи тих політсил. Але інформаційні війни, як і боротьба за сфери впливу в Чернівцях, настільки завіртуалізовані, що суттєвого впливу на громадську думку здебільшого не чинять. Підстави зробити таке припущення маємо через важливий меседж, оприлюднений командою «Рідного міста» щодо винесення на розгляд сесії міськради питання скасування рішення виконкому від 2008 року з приводу звільнення ринку «Добробут» від сплати обов’язкового внеску у фонд соціально-економічного розвитку Чернівців.Ця сума, за підрахунками «рідномістян», складає 400 мільйонів гривень. Мабуть, не варто детально розписувати, що такі гроші є астрономічними не лише для «Рідного міста», але й для нашого, як і те, що це є суттєвим ударом безпосередньо для родини Бурбаків та усієї команди «Народного фронту» в Чернівцях. Однак ця інформація не збурила громадськість й не мала того ефекту, який, ймовірно, очікувався під час її виголошення. Зрозуміло, що така звістка змусила попітніти лише бенефіціаріїв «Добробуту» й, можливо, це стало причиною, що четвергова сесія міської ради перетворилася на абсурдне видовище, яке змогли витримати тільки найстійкіші, загартовані чернівецьким навколополітичним болотом, особи.

Не мала очікуваного ефекту й спецоперація з викриття стосунків між окремими депутатами від ВО «Свобода» та «Рідного міста», яку оперативно роздмухали. Депутат міськради «свободівець» Андрій Кандиба впіймався на пранкерський розіграш. Його переписка з фейковим акаунтом Ростислава Білика щодо спроби сценарію відставки Олексія Каспрука миттю стала відомою загалу.Ймовірно, що така неуважність та легковажність депутата виявилася несподіваною й для самих організаторів. Про це свідчить дещо хаотична поведінка бота, через якого зливалася ця інформація. Заяви щодо зламу соцмережі «Facebook» (на сьогодні – найзахищенішої в світі) для того, аби просто прочитати переписку Білика, у людини, яка вміє користуватися пошуковиком «Google», нічого, крім посмішки, не викличуть. Для підтвердження своїх слів «бот» згодом виклав відео у якому доводив справжність переписки, а пізніше – ще й написав листа лідерові ВО «Свобода» Тягнибокові, у якому пожалівся на чернівецьких депутатів-націоналістів.

Втім, і в цьому випадку «Біликлікс» (як його охрестили організатори) не спричинив якогось збурення громадськості, але показав ті негаразди, що присутні в міській організації ВО «Свобода». Для тих, хто слідкує за політичним життям міста, не є таємницею існуючі проблеми в середовищі чернівецьких «свободівців» та групи з орієнтацією на різних політгравців Буковини, які там сформувалися. Тим більше, що усі ці негаразди оперативно висвітлюються у лояльних до «Народного фронту» ЗМІ (такі вже методи «співпраці» у «фронтовиків» із всіма союзниками: і колишніми, і теперішніми). З усього цього дивує пасивність міської організації «Свободи», яка так і не спромоглася на офіційному рівні зробити бодай якусь заяву стосовно згаданих подій.

Втім, поки владники чубляться у своєму просторовому вимірі, пересічні чернівчани отримують шокотерапію у вигляді платіжок за комунальні послуги. Майже місяць минув, аби міські зверхники зрозуміли, що необхідно щось пояснити громаді, яка реально стогне від такого комунального гніту. З озвучених пояснень стало зрозуміло одне – керівництво міста безпорадне у питаннях, які могли б, згідно українського законодавства, вирішуватися на місцях. Йдеться про тарифи на комунальні послуги.Як повідомив міський голова Олексій Каспрук, єдиним, на його думку, виходом у питанні зменшення вартості теплопостачання є встановлення будинкових лічильників. Єдине питання: а чия це прерогатива? Міської ради чи громади, майже 50% якої має субсидію, а отже, не так переймається вартістю комуналки. А ті, хто не мають субсидії, відповідно до статистики Держкомстату, отримують середню зарплатню у розмірі трохи менше 4000 гривень, просто не можуть собі дозволити інші витрати, окрім продуктів харчування та придбання найнеобхіднішого.

Зрештою, чернівецькі зверхники таки зрозуміли, що треба щось робити й почули аргументи керівництва «Чернівцітеплокомуненерго», за якими неадекватні цифри в платіжках за тепло є наслідком постанови Кабміну, яку комунальники змушені були виконати. Відтак, Чернівецька міська рада ухвалила звернення до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням виправити помилку у постанові «Про запровадження перерахунку вартості послуги з централізованого опалення залежно від температури зовнішнього повітря», але чи матиме це звернення хоч якісь наслідки, наразі невідомо. Тож ґрунт для популізму та абсурдності нікуди не зник.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Реформатор Каспрук, новодністровський «шатун» та експансія Саакашвілі