Над інформаційним горизонтом Чернівців минулого тижня вбили цілий клин «качок», по яких з усієї зброї палили політичні маніпулятори, роздмухуючи кампанію з політичної дискредитації нової міської влади. Спершу – повідомлення «з власних джерел» у «Молодому буковинці» про «бійку» депутатів «Рідного міста» Володимира Бешлея і Ростислава Білика, що нібито мала місце 5 вересня, за два дні до конкурсу на заміщення вакансії директора департаменту житлово-комунального господарства. Хоча цю інформацію обидва спростували – її надрукували акуратно в день конкурсу, 7 вересня, малюючи картинку непорозумінь і конфліктів у новій владній команді.

Повідомлення виглядало особливо влучним з огляду на результати конкурсу, в якому Володимир Бешлей неочікувано поступився іншому представнику депутатської більшості, позафракційному Віталію Гавришу, чия участь вважалась абсолютно технічною. І котрий, за нашими відомостями, не розраховував на перемогу сам – маючи на меті лише включення до кадрового резерву Чернівецької міської ради. Історія отримала продовження в повідомленні «BukNews» 8 вересня про заяву депутата від «Рідного міста» Анатолія Чесанова на складання своїх повноважень – з посиланням на «джерела, яким ми довіряємо».

Поки в.о. міського голови Василь Продан урочисто відкривав «Meridian Czernowitz» біля Літературного целанівського центру, терміново відремонтованого до початку поетичного фестивалю, його віртуозно, хоча й на межі фолу, обійшли на інформаційному фронті. Всі згадані повідомлення для влади є поганим déjà vu і вкладаються у схему 2013 р.: бійка члена більшості Анатолія Чесанова з іншим провладним депутатом Ярославом Кушніриком у лютому, згодом звільнення останнього з департаменту ЖКГ і конфлікт у Партії регіонів у червні – який завершився дрейфом Ростислава Білика до «Рідного міста», звільненням з посад низки «регіоналів» і призначенням Володимира Бешлея в департамент містобудівного комплексу в передреволюційному жовтні.

Джерела новин, як і їхні фігуранти, ті ж самі: «Молодий буковинець», «BukNews», провладні депутати Ростислав Білик, Анатолій Чесанов і Володимир Бешлей. Сфера дійсного або гаданого протистояння також не змінилась – департаменти земельних відносин і ЖКГ. Рухаючись у старому фарватері, автори нової інформаційної кампанії створюють видимість такого ж розколу – натякаючи, чим усе закінчиться: втратою влади, як і 5 років тому. Ми не вважаємо, що ці повідомлення випадкові – хоча вони мають слабке відношення до дійсного стану речей.

Посадове полювання на депутатів

Єдиним реальним фоном, що підсилив чутки про внутрішні конфлікти у провладній більшості, став конкурс на посаду очільника ЖКГ, який для всіх учасників і депутатів завершився несподіваним протиставленням Віталія Гавриша Володимиру Бешлею, чиє призначення вважалось справою майже довершеною. І хоча конкурс має рекомендаційний характер, це залишило неприємний осад і на початку внесло помітне непорозуміння в команду «Рідного міста». А заодно створило враження саботажу та спроби чиновників розсварити депутатську більшість – в інтересах відставленого мера Олексія Каспрука або через зведення особистих рахунків з незручним Володимиром Бешлеєм.

Збоку ця інтригуюча комбінація виглядає як ідеальний хід старої влади (нової опозиції), адже в сухому залишку 1) на ключову посаду не рекомендували висуванця від «Рідного міста», 2) ненадовго, але ледь не розсварили депутатську більшість, 3) отримали алібі від звільнення чиновників з команди Олексія Каспрука. Джерела в «Рідному місті» вважають помилкою Василя Продана, що конкурсну комісію очилили «неблагонадійні» посадовці: на думку наших співрозмовників, не граючись у толерантність, належало «зачистити» всі старі кадри, які в особі Олександра Шиби, Олександра Паскаря, Володимира Середюка і Лівії Бамбуляк «підставили свиню» новій владі.

Адже тепер секретар Чернівецької міської ради опинився в незручній ситуації: призначити Володимира Бешлея в обхід конкурсних результатів з іміджевої точки зору виглядатиме не comme il faut. Під сумнів буде поставлена прозорість – позаяк здаватиметься, що конкурс був проведений якщо не «для галочки», то для відводу очей. З іншого боку, призначити на посаду економіста Віталія Гавриша означає зробити некоректний кадровий хід – сам переможець не претендував на перемогу. Нарешті, карати комісію за волюнтаризм також ризиковано, адже будь-які подальші перестановки справлятимуть враження переслідувань.

Ми допускаємо, що ситуація справді має не випадковий і зрежисований характер, як відповідь попередньої команди на висування 28 серпня депутатом-«фронтовиком» Андрієм Кавулею кандидатури Антоніни Бабюк на секретаря виконавчого комітету міської ради. Якщо «фронтовики», як ми раніше прогнозували, не бажають допустити розколу у власній фракції – то за логікою речей їм доведеться переймати ініціативу і розколювати фракції опонентів. Ми також не виключаємо, що на всіх учасників комісії за довгі роки праці в команді Олексія Каспрука зібрано вагомий компромат – і оскільки йти у відставку вслід за колишнім мером вони не збирались, їм «зробили пропозицію, від якої вони не змогли відмовитись». За логікою самозбереження, краще піти на конфлікт з новою владою і бути звільненим, аніж конфліктувати зі старою – яка може злити корупційний компромат.

Тепер Василю Продану в публічній площині доведеться зберегти добру міну при поганій грі – хоча у владі жодної проблеми з конкурсом не бачать. Оскільки обидва учасники зараховані в кадровий резерв міської ради і визнані гідними здобути посаду – кандидатуру Віталія Гавриша, швидше за все, затвердять з переводом на рівноцінний пост у департаменті економіки. А Володимира Бешлея, який демонструє зразкову активність на поприщі комунальних робіт – призначать на посаду директора департаменту ЖКГ. Цим, по суті, повторять – лише в легальному полі – давнішу рокіровку з Ярославом Кушніриком. Благо, її автор Олексій Каспрук не втримався від коментаря і, назвавши результати конкурсу «дивними», своєю реакцією владі підіграв – і дав зрозуміти, що комісія з його колишніх підлеглих спрацювала не бездоганно.

Один проти всіх – бо всі за одного!

Попри те, що Володимир Бешлей переможця конкурсу привітав, заявивши, що прийме будь-яке рішення влади і виключно на посаду не претендує – результати змагання передбачувано внесли непорозуміння в ряди «Рідного міста». Тому для закріплення ефекту близьке до «Народного фронту» видання «BukNews» оприлюднило, а «Молодий буковинець» і «БукІнфо» «розігнали» інсайдерську інформацію про вихід Анатолія Чесанова з депутатства – що в обставинах кадрової невизначеності читалося як публічний протест. Утім, наші джерела не спростували і не підтвердили написання заяви на складання повноважень, хоча вважають його імовірним – адже подібна ситуація має місце не вперше. Проте справжню причину можливого демаршу вбачають не в конфлікті навколо департаменту ЖКГ, а у спробі отримати додаткове фінансування на 6 виборчий округ.

Однак, розуміючи важливість демонстрації єдності лав, уже ввечері 7 вересня на сторінці Громадського руху «Справедливі Чернівці» в мережі «Facebook» опублікували відео і фотографії інспектування вуличного освітлення за участі депутатів Володимира Бешлея, Ростислава Білика, Віталія Гавриша і «свободівця» Назара Мокловича. У свою чергу, Анатолій Чесанов 10 вересня чутки про складання депутатських повноважень по суті спростував. Міська ж влада, як і у 2013 р., до полювання на «качок» не долучається – тож, схоже, що й цієї осені їх гучний переліт на чернівецьку політику не вплине.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Кадровий пасьянс «Рідного міста». Генеральний політичний план