Газети є одним із головних індикаторів місцевого та загальноукраїнського політичного клімату – на відміну від Інтернет-видань і телерадіокомпаній друковані ЗМІ повільніше реагують на поточну повістку дня, однак глибше відображають довгострокові теми і тенденції. Поява в чернівецьких газетах партійної «джинси» задовго до початку ротації політичної реклами в Інтернеті, теле- і радіо-ефірі – вірний признак наближення дострокових парламентських виборів. Найпродуктивнішою на цьому поприщі в Чернівцях наразі є Радикальна партія Олега Ляшка, що вказує також і на головного ініціатора та бенефіціара політичної «розкачки» в парламенті.Регіональна повістка в буковинській пресі останнього тижня була представлена скромніше: традиційно уважний погляд «Молодого буковинця» на події в Ратуші і затихаючі пристрасті в обласній раді, які, за відсутності інформаційних подразників, місцеві видання обійшли стороною. За винятком хіба що запізнілої замітки «Микола Салагор: Подвійне громадянство посадовця – ганьба» в газеті «Ва-банк», що ставить крапку в черговому раунді протистояння Чернівецької митниці («Народний фронт») та керівництва обласної ради (ВО «Батьківщина») – та чергової серії в дослідженні «Версій» бізнес-інтересів обласних депутатів «Хто – будує, хто – руйнує, хто неситим оком за край світу заглядає... (майже за Шевченком)».

Головна тема останнього тижня – презентація нової чернівецької патрульної поліції, за якою навіть загубився приїзд прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Урядові «розборки» – не найкращий час для прем’єрського піару, і робочий візит Арсенія Петровича друковані ЗМІ у своїх звітах загалом обійшли стороною. На тлі нездорового ажіотажу газет навколо патрульної поліції (перші шпальти і розгортки «Погляду», «Молодого буковинця», «Ва-банку», «Версій» і «Чернівців») загубилась і місцева політична тематика.Крім всеукраїнської «джинси» чи не єдиним політичним текстом тижня є матеріал Миколи Кобилюка «100 днів мера Каспрука» в додатку «Місто» – відгук на роботу мерії устами експертів Ігоря Баб’юка та Ігоря Буркута. Чи не вперше в «Молодому буковинці» лунають нотки критики Олексія Каспрука: «Міському голові не вдалося домовитися з політичними опонентами і він не зміг сформувати дієвий виконком, не змогли обрати секретаря. Треба спілкуватися з усіма фракціями – навіть з тими, з якими ти ворогуєш». Ігор Баб’юк називає це «політичною кризою». Його думку підхоплює Ігор Буркут, відзначаючи, що «протистояння між фракціями Фірташа і Яценюка послаблює позиції самого мера», який, однак, у цьому конфлікті не є третьою стороною чи самостійним гравцем.

«Молодий буковинець» продовжує лити воду на млин Олексія Каспрука в серії матеріалів про ремонт вул. Хмельницького, реконструкцію чернівецького аеропорту та кадрові зміни на Комунальному підприємстві «Чернівціспецкомунтранс». В усіх публікаціях підкреслюється позиція міської влади, задається тон критики опозиційних депутатів – як у частині виправдання неякісного асфальтування центральних вулиць міста, чергового фінансового траншу летовищу від Калинівського ринку, так і в частині іміджевих інтерв’ю міських посадовців – скандальним директором спецкомунтрансу Олександром ІванченкомСміття – то гроші...», розмовляв Микола Кобилюк) та новою «зіркою» соціальних мереж, начальником Інспекції з благоустрою Сергієм ОбшанськимГоловне, щоб у місті навели лад», розмовляла Галина Марків).Тема аеропорту у промерських виданнях педалюється із особливим натхненням, і це багато що говорить про чиїсь «шкурні» інтереси, ще не закатані в асфальт старої злітної смуги. Про потребу рефінансування летовища вдруге підряд підіймає Ігор Довгань у статті із загрозливою назвою «Можемо втратити аеропорт», цитуючи міського голову Олексія Каспрука: «Летовище потребує дотацій і підприємство слід визнати планово збитковим і підтримувати його». Співзвучно розвиває тему і Петро Конюшина у статті «Врятувати летовище» в муніципальній газеті «Чернівці» – синхронність публікацій у двох газетах помітна не вперше.

Інший наголос розставляє Ольга Максимюк у матеріалі «Залишити не можна передати» в газеті «Погляд»: «Чернівецький аеропорт як безодня: кошти поглинає, а користі для громади ніякої». Посилаючись на дані департаменту житлово-комунального господарства міської ради, журналістка наводить цифру більше 10 млн. грн., які без помітного результату «закатали в асфальт» злітної смуги протягом 2007-2014 рр.Дві публікації присвячені можливому демонтажу танку Павла Нікітіна на вул. Гагаріна – замітка Ольги Шупені «Танк Нікітіна спричинив емоційний вибух» у «Погляді» і стаття Наталії Фещук «Танк – геть! Руки геть від танка!» в газеті «Чернівці». Складається враження, що сама тема танку-монументу виконує в інформаційному просторі відволікаючу функцію – відвертаючи увагу та емоції громадськості від набагато резонанснішої події: багатоповерхової забудови майданчика на місці радянського гастроному «Берізка» по вул. Кобилянської.

«Шкурняк» депутата міської ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Ромео Скрипи і в Інтернеті, і в друкованих ЗМІ висвітлюється на порядок скромніше. Минулого тижня лише одна стаття Ольги Максимюк «Ризикована забудова у центрі міста» в газеті «Погляд», у якій визнається: «Ніхто із працівників міськради чи фахівців громадсько-консультативної ради, окрім забудовника, який зацікавлений у цій забудові найбільше, не береться гарантувати, як поведеться будинок поруч із «Берізкою».»Варта уваги стаття Ольги Шупені «Підприємці борються за робочі місця» в газеті «Погляд». Матеріал присвячений реконструкції Буковинського ринку на вул. Небесної сотні і виступам працівників проти зведення на його площі торгово-сервісного комплексу. Позаяк ринок перебуває у фактичній власності депутата Чернівецької міської ради від «Рідного міста» Валерія Чинуша, можна припустити, що це дражливе питання може стати предметом торгів при розгляді кадрових питань на сесії. Департамент економіки в особі Ярослава Городенського, на якого посилається видання, (поки що) подає позитивні сигнали: «Ми підтримуємо рішення щодо реформування ринку». Але чи стане ринок інструментом впливу на депутата – питання риторичне.

Ще одна магістральна тема буковинських видань – корупція в медичній галузі – висвітлена з кількох ракурсів газетами «Час», «Версії», «Погляд» і «Молодий буковинець». Відповідно в розслідуванні «Бізнес під комунальним прикриттям: аптеки в чернівецьких поліклініках та лікарнях» Надії Вірної (Бабинської), у статтях «Аналітики припускають, що 80% благодійних внесків чернівецьких пацієнтів зникають» Катерини Кролевської, «На дитину – десятки тисяч» Уляни Делікатної та публікації Миколи Кобилюка «Ми побачили якісь коробки...» про афери в перинатальному центрі.Кадрові «зачистки» в міських та обласних лікарнях зачіпають цілий корупційний вузол, про що свідчить і число, і характер публікацій, але за ними не відчувається сплановаї інформаційної кампанії, покликаної на відставки конкретних посадовців. Примітна деталь: у жодному матеріалі не прозвучали імена керівників обласної та міської медичних галузей. Ця обставина дозволяє прогнозувати, що більшість конфліктів чиновників вищого рівня зачеплять хіба що «по дотичній» – на відкуп же громадськості віддадуть виконавців середньої ланки, імена яких перелічені в газеті «Час» у замітці Надії Руснак «Медичні заклади Буковини вже за місяць змінюватимуть керівників».

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Мовчання ягнят і затишшя перед бурею у скляній Ратуші