Політичне життя Чернівців протягом останнього тижня квітня перейшло в тінь. Основні заяви робилися напіввідкрито, а логіку подій можна було зрозуміти лише у контексті. Попри спроби радників міського голови Олексія Каспрука змінити дискурс сприйняття мера, діяльність депутатів не дозволяла стовідсотково зреалізувати задумане.

Сесію завершено. Хай живе сесія!

Вже тривалий час сесійна зала є полем гри, чужим для Олексія Павловича. Тут, здебільшого, гра ведеться в одні ворота. Протягом тижня депутати фактично поклали крапку у питанні створення наглядових рад при комунальних підприємствах. Маючи значну перевагу на своєму боці, обранці з легкістю подолали veto міського голови й протиснули своє бачення утворення наглядових рад. Каспрук, поставши перед фактом, зміг лише зробити заяву про формування «інститутів смотрящих» при комунальних підприємствах. У боротьбі за комунальне господарство в мера залишилася єдина надія: оскаржити рішення ради в суді та сподіватися, що сліпа Феміда йому посміхнеться.Натомість міський голова спробував відігратися на питанні газових мереж, які депутати пропонували повернути у комунальну власність. Слабка підготовка цього питання дозволила Каспрукові подати діяльність частини депутатського корпусу в невигідному для обранців світлі. Цікаво, що під час розгляду цього проекту рішення позиція мера та фракції «Рідне місто» були тотожними. Втім, тут не варто шукати якоїсь змови. Каспрук керувався логікою, згідно якої газові мережі і так перебувають у власності міста, а брати на себе тягар й утворювати з нуля нове комунальне господарство, що могло б обслуговувати газову мережу – задоволення надто небезпечне. Мотиви, що спонукали «Рідне місто» підтримати у цьому питанні мера, ймовірно, такі ж, але не варто скидати з рахунків й інтереси бенефіціара «Чернівцігазу» Дмитра Фірташа.

Питання долі газових мереж, зрештою, розв’язалося на користь опонентів мера й «рідномістян». Лише поява у сесійній залі Василя Продана врятувала Чернівці від створення газового комунального підприємства. За ініціативою депутата питання зняли на довивчення. Олексій Каспрук спробував скористатися із ситуації й заявив, що міськрада передумала повертати газові мережі, бо депутати «отримали по попі з Відня».Невдовзі відігралися й обранці. Розподіляючи кошти із залишків бюджету, депутатський корпус відмовився виділити гроші на премії управлінню освіти. Офіційно мотивація, озвучена під час сесії, зводилася до остраху виділяти кошти на управління, де безкарно процвітає корупція. Але цей чин можна інтерпретувати як «привіт» директорам шкіл, що палко захищали начальника управління освіти Сергія Мартинюка. Іншими словами, депутати дали зрозуміти, що комунальникам варто визначатися під кого «прогинатись». Цей сигнал свідчить також про наближення виборів.

Drum bun!

Основною медійною подією тижня міг стати звіт за рік діяльності міського голови Олексія Каспрука. Чи то мерові не було чим особливо похвалитися, чи далася взнаки втома після сесії, що завершила роботу незадовго до самого звіту, але форма заходу перевершила зміст. Каспрук по-писаному відговорив належне, модератори, як могли, рятували від незручних питань. Серед усього наговореного варто виділити два моменти.

По-перше, міський голова дав зрозуміти, що секретаря ради не буде – принаймні, з нинішнім депутатським складом. Сам мер не має наміру висувати якусь кандидатуру, розуміючи, що зручного для нього кандидата не підтримують депутати. А серед обранців також досі нема згоди у цьому питанні. Секретарські амбіції мають Василь Продан, Василь Максимюк – та й «батьківщинівець» Юрій Бурега не проти себе бачити у кріслі поруч з міським головою.

Якщо ж мова про обрання секретаря стане руба, кандидатура Буреги може бути розміняна під певні привілеї. Основна боротьба точитиметься між Проданом та Максимюком. Протягом останнього часу стосунки згаданих потенційних кандидатів важко назвати гармонійними. У більшості питань Максимюк намагається грати власну гру, що часто йде всупереч інтересам «Рідного міста». Тож питання кандидатури секретаря від депутатського корпусу залишається неоднозначним.

Чвари між депутатами та міським головою, як би це дивно не звучало, грають на руку самому ж Олексієві Каспруку. Мер має причини, на які можна списати власні прорахунки й невдачі. Це й стало другим важливим моментом у звіті міського голови. Олексій Павлович заявив, що через опір опонентів довелося відмовитись від багатьох проектів. Передовсім, мер мав на увазі провалення питання отримання кредиту від ЄБРР на закупівлю нових тролейбусів. Але тут же спробував дати зрозуміти, що лише через його «принципову позицію» місто все ж оновить тролейбусний парк, при цьому «забув» вказати авторів такої альтернативної ідеї.Тему громадського транспорту протягом тижня міський голова взяв на озброєння. Його заява про 100 тролейбусів з Бухаресту, які отримають Чернівці, поступово розбавлялася уточненнями: ще нічого конкретно не відомо, ніхто не знає, як і за скільки ці тролейбуси потраплять у Чернівці і про які терміни йдеться. Виходячи з контексту попередніх подій та заяв, можна припустити, що Олексій Павлович переконаний у дієвості свого клопотання до Верховної Ради про дострокові вибори в Чернівцях і вже розпочав виборчу кампанію.

Міському голові конче необхідні великі і малі «перемоги» для створення інформаційного шуму, в якому розчиняться неприємні теми. Інформація про тролейбуси з Бухаресту повинна перекрити заяву Каспрука про законність вартості проїзду в маршрутках у розмірі 4 гривень та призупинення судом рішення міськради щодо повернення попередньої вартості проїзду.

Економіка дна

На тлі баталій та пристрастей, які вирують у міській раді, інформація про діяльність чи бездіяльність облдержадміністрації так сильно не зачіпає. Деякий резонанс викликали результати дослідження Комітету виборців України щодо рейтингів голів ОДА за перший квартал 2017 року. Губернатор Олександр Фищук погіршив свої позиції та опинився у цьому рейтингу на передостанньому місці.

Відносно довгий час перебування на першій посаді виконавчої влади в області так і не навчив голову Чернівецької ОДА публічній політиці. Олександр Фищук, який не вирізняється харизмою та риторськими здібностями, не збагнув важливості для посадовця його рівня якісної роботи зв’язків із громадськістю. Як наслідок – його діяльність сприймається як послідовність невдач та провалів.

Команда Фищука у ситуації із невтішною статистикою від КВУ обрала тактику ображеного голови колгоспу. У повідомлені прес-служби облдержадміністрації результати рейтингу голів ОДА назвали необ’єктивними через те, що їх формували люди без економічної освіти. «Навіщо подавати населенню такі дані, можна лише здогадуватись», – робить висновок прес-служба Фищука. Варто зазначити, що подібні аргументи голова ОДА наводив і 2016 року, коментуючи своє третє з кінця місце у рейтингу КВУ.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Якщо завтра вибори. На кого працюватиме новий прокурор?