Заява Олексія Каспрука про дострокові вибори та призначення нового прокурора області – основні теми, які збурювали місцевий інформаційний простір протягом післявеликоднього тижня.

Вибори всім

Чернівецький обиватель, який тільки почав відходити у вівторок, 18 квітня, від розговіння, певно, ледь не подавився великодньою паскою, почувши заяву міського голови Олексія Каспрука, яку той виголосив на початку роботи сесії. Каспрук, здавалося, зважився на рішучий крок та повідомив про фактичний старт дострокових виборів у Чернівцях. Олексій Павлович підсилив свою заяву повідомленням, що також не тримається за місце й вбачає необхідність разом із депутатським корпусом переобирати міського голову.Потужна за своїм змістом заява за кілька днів почала сходити на пси через відсутність фактажу та розчинення принциповості у її лобістів. Як і попередні розмови про дострокові вибори, згадана заява все ще не має під собою достатніх юридичних підстав. Очевидно, що її автори самі не до кінця усвідомлюють, як вона може бути зреалізована. Інформаційна підтримка, забезпечена, аби надати вагомості словам Каспрука, показала, що варто вести мову про чергову лякалку для місцевих опонентів «фронтовиків».

Існує ймовірність, що старші колеги Олексія Павловича мають сценарій «продавлення» питання дострокових виборів у Чернівцях через відповідний комітет Верховної Ради. З ним міський голова був ознайомлений під час візиту до малої батьківщини Арсенія Яценюка. Не маючи чого особливо втрачати, команда екс-прем’єра пішла ва-банк й може спробувати провести дострокові вибори у Чернівцях, поки ще є хоч якийсь шанс на проходження до міської ради. Але у цьому випадку питання законності виборів залишиться відкритим.

Невпевненість у потрібному результаті стала очевидною після спроб керівництва міськради приховати від загалу текст клопотання до парламенту про призначення виборів. З’ясувалося, що приховувати є що. Попри заяву Олексія Каспрука щодо готовності до виборів, у тексті клопотання, яке відправили до столиці, зникли згадки про дострокові вибори міського голови. На тлі останніх скандалів за участі Олексія Павловича, дедалі більш явною стає його гра міченими картами.

Сама тема дострокових виборів використовується «фронтовиками» ще й як відволікання від неприємних скандалів: посполитству, роздратованому перетворенням сесійних засідань на клоунаду, дали актуальну тему для «перетравлення». Антимерська коаліція, використовуючи не зовсім адекватних «активістів», аби поставити чергову підніжку Каспрукові, чим далі, тим сильніше стимулює сприйняття необхідності виборів.

На жаль, градус протистояння у міській раді дійшов такої висоти, що про жодні поступки заради громади говорити не доводиться. Дострокові вибори могли б стати виходом із ситуації, якщо б вони 1) могли змінити розклад сил хоча б у сесійній залі; 2) привели до міськради критичну масу людей, які б дбали про інтереси громади, а не про власні. Наразі такий сценарій не є можливим. За будь-якого розкладу, чернівчани залишаються у програші.

Ты виноват уж тем...

Загострення боротьби у міській раді має наслідком перехід у площину боротьби проти опонентів через вплив на їх бізнесову діяльність. Наразі такі можливості впливу має керівництво міськради. Якщо до цього чи не єдиним «цепним псом» мера виступав керівник Інспекції з благоустрою Сергій Обшанський, здебільшого через власну ініціативу, а не вказівки – то цього тижня з’явилися перші ластівки «мочилова».Практика, яку застосовували «регіонали» у боротьбі з опонентами, частково почала повторюватися в наш час. Першим під удар потрапив депутат Богдан Ковалюк. Вибір у якості жертви саме Ковалюка є невипадковим. Обранець, після скандалу, пов’язаного із кризою фракції «Самопомочі», виступив чи не основним критиком міського голови. Протягом тижня через лояльні до мера ЗМІ велася критика згаданого депутата стосовно його бізнесової діяльності. Міський голова закинув обранцеві, що його підприємства «майже не платять податків і дають поганий сервіс», а телеканал ТВА почав розкручувати тему теоретичного конфлікту між підприємством депутата й мешканцями однієї з вулиць Чернівців.

Не перемогти, то очолити

Призначення нового прокурора Чернівецької області продемонструвало невсесильність команди Арсенія Яценюка. Попри різні прогнози, прокурором стала не близька до екс-прем’єра людина. Втім, для пересічного буковинця переведення Олега Соболя на нову посаду також не стане свідченням «наведення порядку». Під час представлення нового прокурора Юрій Луценко наголосив, що основним завданням Соболя має бути боротьба із місцевою мафією, яка контролює контрабанду та вирубку лісу.З одного боку, як людину Президента, нового прокурора не можна одразу ж зачислити до «сильної команди». З іншого – обмовка Луценка про те, що кандидатура Соболя обговорювалася із Арсенієм Яценюком та Максимом Бурбаком, викликає деякі питання. Перед Олегом Соболем стоїть нелегке завдання: ні, не побороти місцеву мафію, а спробувати переконати буковинців у тому, що його метою не є отримати вплив на фінансові потоки з контрабанди. Варто визнати, що завдання перед новим прокурором області непросте. Зважаючи на його попередні «здобутки» у боротьбі з «бурштиновою мафією» на Рівненщині, попри високу оцінку генпрокурора, інформація із ЗМІ – невтішна.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Провокація Хавичем. Як «розтендерити» 30 мільйонів