Політичні інтриги в Ратуші та Чернівецькій обласній державній адміністрації не дають перепочити чернівецьким газетам – теми кадрових перестановок у міській та обласній владі не полишають перші шпальти місцевих видань. Чутки про амбіції керівника фракції «Рідне місто» Василя Продана на посаду секретаря Чернівецької міської ради підтверджуються у матеріалі Миколи Кобилюка «Хто на секретаря?» в додатку «Місто» газети «Молодий буковинець». Стаття є розлогим та неприховано тенденційним поясненням того, чому Василь Продан цієї посади недостойний. Устами обраних депутатів з різних фракцій – Юлії Сафтенко, Миколи Собка та Наталії Якимчук – політику даються стримані або негативні характеристики.Публікація, по суті, є інформаційною підготовкою ювілейної «кадрової» сесії міської ради, на якій повинні розглядатись питання виконавчого комітету та обрання секретаря. Формула «мер не може, депутати не хочуть» описує дійсну політичну кризу в Ратуші, виходом із якої може стати обрання секретарем компромісної фігури з рядів найчисельнішої фракції «Рідного міста», котру до цього часу у вирішенні кадрових питань Олексій Каспрук принципово оминав. Стаття Миколи Кобилюка – спроба зламати схему, до якої починає схилятись усе більше число депутатів. Утім, сенсаційна заява нардепа Максима Бурбака в ефірі ТРК «Чернівці» увечері того ж дня, коли вийшов номер газети, може, у свою чергу, зламати інформаційну кампанію, яку вже кілька місяців веде «Молодий буковинець».

Утім, значно більше уваги місцеві видання приділили протистоянню губернатора Олександра Фищука із заступниками – стаття Петра Кобевка «На Буковині кадрова криза: Фищук не може, а Куліш не хоче» на першій шпальті «Часу», редакторська колонка Володимира Стефанця ««Фронтова» забава, або Коли на Буковині закінчиться квест «А ти написав заяву?»» в ювілейному, 1000-му номері газети «Доба», стаття Миколи Кобилюка «Кадрова криза чи владний параліч?» у «Молодому буковинці». Конфлікт між Олександром Фищуком та Володимиром Кулішем, які «уже неспроможні працювати разом», шеф-редактор «Часу» пояснює простонародно: «Спочатку вони робили вигляд, що живуть мирно. А згодом уже не приховували ворожнечі». На думку Петра Дмитровича, котрий останній часом перетворився на рупор голови ОДА, без Володимира Куліша, «його участі особистої чи опосередкованої», в області нічого не відбувається – в т.ч. перекриття доріг у Хотині і навіть «провокація контрабандистів на кордоні».Причину, за якою Володимир Іванович відмовився йти у відставку, без успіху намагався з’ясувати Микола Кобилюк. Над цим, натякаючи на зв’язки «Молодого буковинця» з Максимом Бурбаком, іронізує редактор «Доби» Володимир Стефанець, порівнюючи «вже звичний для буковинського кадрового змагання стиль» публікацій видання і заяв згаданого народного депутата – якому «Молодий буковинець» у випуску за четвер приділив окрему колонку «Це був «холодний душ» для всіх». Автор додає, що «з надійних джерел «Добі» відомо, що Віталій Усик, як і Володимир Куліш, заяву все-таки не писали» – доводячи рахунок до 2:1 на користь заступників. І разом з тим дає зрозуміти, що і сам губернатор несе відповідальність за ««провали» тих, кого він хоче, але не може звільнити», і «попри які він сидить у кріслі голови облдержадміністрації». «Така ось парадоксальна логіка», – підсумовує Володимир Стефанець.

Плавний перехід від політики в соціальну площину спостерігаємо у розслідуванні Надії Вірної (Бабинської) і Владислава Баранського, одночасно переопублікованого в газетах «Погляд» і «Час» – «За що живуть наші обранці» і «Чернівецькі депутати-мільйонери та їх «бідні» родичі». Дослідження привідкриває завісу над фінансовим становищем, справами і власністю місцевих депутатів, констатуючи, що «Чернівецька міська рада – це підприємці або родичі підприємців», поєднані не лише фракційними, але й родинними та бізнесовими зв’язками. Серед іншого, автори роботи підтвердили, що депутат Володимир Сєхов, який кандидувався на посаду секретаря у січні, досі значиться співзасновником і співвласником бізнесу в окупованому Криму, де «фірма пройшла реєстрацію за російськими законами, навіть розширивши сферу діяльності».Загалом за результатами перевірок декларацій про доходи видно, що найбагатшими в Ратуші є депутати Блоку Петра Порошенка «Солідарність» (середній річний дохід 655,6 тис. грн.), Об’єднання «Самопоміч» (409,4 тис.) та «Рідного міста» (310,9 тис. грн.), найбідніші – депутати Всеукраїнського об’єднання «Свобода» (75 тис. грн. відповідно). Серед найзаможніших персоналій названо Ромео Скрипу з фракції «Солідарності» (понад 3 млн. грн.), Олександра Ставчанського від «Самопомочі» (2,2 млн. грн.), Василя Продана і Валерія Найдиша від «Рідного міста» (994,7 тис. і 989,7 тис. грн. відповідно). «Прості люди» серед депутатів – Любов Сорохан з «Батьківщини» (9 тис. грн.), Аліна Олевич із «Самопомочі» (8,1 тис. грн.) і Тетяна Бешлей з «Рідного міста» (7,2 тис. грн.). Нульовий дохід задекларувала депутат-студент Юлія Цуркан зі «Свободи».

Серед розслідувань тижня належить виділити матеріал Валерія Петрюка і Людмили Чередарик «Як брендову візитівку Буковинських водоспадів «Ворота» перетворили на дорогу», передрукованого низкою Інтернет-видань. Автори розбираються з відповідальними за знищення лісовозами карпатського водоспаду неподалік Розтоків – тягнучи нитку від голови Розтоківської сільської ради Марії Джуряк, голови Путильської райдержадміністрації Миколи Савчука аж до нардепа-висуванця по 202 округу Івана Рибака. Тема, хоч і без політичного підтексту, знайшла відлуння на шпальтах «Молодого буковинця» у статті Марини Корпан «Водоспад засипали щебенем», де знищення природної пам’ятки працівники Карпатського держспецлісгоспу пояснюють «санітарно-оздоровчими заходами» та «ліквідацією сухостійного насадження, яке становить загрозу для здорового лісу».Серед інших помітних публікацій – стаття Галини Марків «Спробуємо зробити так, щоб фестиваль не поїхав...» про можливий переїзд Міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz» до Одеси, яка читається радше як натяк-звернення президента фестивалю Святослава Померанцева до місцевих спонсорів і грантодавців – ділитись більше: «На жаль, у Чернівцях немає локальних патріотів, які б допомагали підтримувати і розвивати такий масштабний культурний проект. Тут, у Чернівцях, взагалі нічого не дають». У газеті «Версії» – розмова Маріанни Антонюк з науковцем Світланою Біленковою про загрозу втрати Резиденцією митрополитів Буковини і Чернівцями статусу об’єкту культурної спадщини ЮНЕСКО через порушення правил забудови на місці крамниці «Берізка» по вул. Кобилянської в історичному центрі міста. І традиційно – соціально-орієнтовані публікації «Погляду»: стаття Віри Сокіл «Українців винищить бідність» та Олеся Задністровського «Їсти, пити, одягатися будемо по-новому».

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Інтриги рідного міста на шпальтах чернівецьких газет