Боротьба в обласній раді, скандали на митниці, підвищення тарифів, соціальна катастрофа і чергова хвиля мобілізації – провідні теми буковинської преси за тиждень, що минув.

Політичні інтриги рідного міста

Протистояння в Чернівецькій міській раді традиційно в центрі уваги близької до мера Олексія Каспрука газети «Молодий буковинець». У додатку «Місто» в матеріалі Галини Марків «Це не слугує на користь громаді» повторно розбирається конфлікт між депутатським корпусом та чинним міським головою. Тенденційний підзаголовок «Деякі депутати навмисне дестабілізують роботу міськради» в повній мірі характеризує і зміст статті – монолог мера Олексія Каспрука, чиї репліки слово за слово використовуються для підтвердження позиції самої журналістки. Головний посил: критика депутатів, що не підтримують кандидатури, висунуті на керівні посади міським головою.Галина Марків натякає на безвідповідальність депутата від «Солідарності» Наталії Якимчук, котра відмовилась висуватись на секретаря міської ради за поданням Олексія Каспрука («як же збиралася в мери йти?»), його ж устами виправдовує Володимира Сєхова, обвинуваченого раніше в підтримці дій «Беркута» і Віктора Януковича під час Евромайдану («перемивають кістки сфабрикованими матеріалами»). Повідомляється про збір підписів за кандидатуру керівника фракції «Рідне місто» Василя Продана, особа якого м’яко компрометується устами представниці «Народного контролю» Юлії Сафтенко: «Тут якісь ігри, домовленості підкилимні та кулуарні». Нарешті, «фракція «Рідне місто» маніпулює людьми» і «вони свідомо хочуть зірвати роботу міськради».

Газети «Погляд» і «Доба» більше уваги приділили ситуації в Чернівецькій обласній державній адміністрації. Олексій Микосянчик під псевдонімом Олеся Задністровського у статті «Губернатора вважають малоефективним» аналізує ступінь виконання обіцянок чинним головою ОДА Олександром Фищуком, у якій констатує: «Половину з них не виконано». На думку експерта Ігоря Баб’юка, звільнення губернатором своїх заступників становить небезпеку для самого Олександра Фишука, проте для прем’єр-міністра Арсенія Яценюка «з’явилась можливість торгів з парламентськими партіями, які вийшли з коаліції». Червону риску під партійними інтригами підводить політолог Ігор Буркут: «Те, що відбувається у нашій області, мені незрозуміло з того моменту, коли Фищук очолив Чернівецьку ОДА».Конфлікт в обласній адміністрації, який співпав у часі з «розборками» між головою Чернівецької обласної ради Іваном Мунтяном та начальником Чернівецької митниці Миколою Салагором, розвивається редактором газети «Доба» Володимиром Стефанцем у статті «Посміялися і... засумували, або Чому Олександр Фищук вже не відправляє нікого у відставку?» Автор доводить, що спроба відставити заступників голови ОДА – вірна ознака того, що хитається крісло під самим Олександром Георгійовичем, що підтверджує і той факт, що «ніхто із заступників так і не написав заяву на звільнення». «Народний фронт» і в обласній, і в міській, і в районних радах «зайняв кругову оборону», а після вірогідної відставки Уряду може взагалі втратити вплив у регіоні. Нездатність губернатора довести «маленьку кадрову революцію» до логічного завершення перетворила її на «велику політичну пародію», а з тим підвісила в повітрі політичний баланс, який існував в області, поставивши його у пряму залежність від рішень у столиці.

Тарифи і соціальна катастрофа

Підвищення тарифів на проїзд у чернівецькому громадському транспорті спровокувало цілу серію апологій у газеті «Молодий буковинець». На першій шпальті додатку «Місто» – стаття Галини Марків із промовистою назвою «Таких цін уже давно ніде немає». Матеріал схожий на проспонсорований компаніями-перевізниками, адже висвітлює лише точку зору підприємців та ілюстрований тенденційним опитуванням городян, при прочитанні якого складається враження, ніби пасажири в цілому не проти підвищення вартості проїзду на цілу гривню: «Перевізників можна зрозуміти». Своєрідний соціальний вектор видання в тому ж номері газети продовжується публікацією Надії Будної «Краще би дали адресну дотацію», винесеній аж на 7 сторінку. Головний посил: перевізників, які порушують права пасажирів-пільговиків, «не допускатимуть до участі у конкурсах на право працювати на міських маршрутах». Утім, допис завершується сакраментальним: «Перевізників також можна зрозуміти. Краще би пільговикам дали адресну дотацію».Злободенна тема тарифів – у редакторській колонці Анатолія Ісака «Жити по-новому» в газеті «Буковина». Пародіюючи заголовком передвиборче президентське гасло, Анатолій Ісак, який на місцевих виборах балотувався в Чернівецької міської ради від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», педантично перелічує цифри на всі тарифи, які зросли і зростуть найближчим часом. Натякаючи на Уряд, журналіст закидає «столичним чиновникам», що разом із підняттям тарифів до економічно обгрунтованого рівня належить і «простим людям і зарплати та пенсії довести до такого рівня, аби люди не жебракували».

Тему продовжує Ольга Максимюк у статті «Весну розпочали збільшенням тарифів» у газеті «Погляд», без ентузіазму перелічуючи нову вартість газу, тепла та електроенергії. Не без сарказму авторка принагідно інформує читачів про те, що «жодного урядового рішення про суттєве підвищення зарплат і пенсій, які були б адекватні з цінами і тарифами в Україні, наразі немає». Детальніше невідповідність доходів чернівчан до реальної вартості життя розглянута в матеріалі Олеся Задністровського «Хочемо зарплату 20 тисяч гривень» – 79,5% опитаних городян визнають, що нездатні задовільнити свої матеріальні потреби, при цьому, як визнає журналіст, «сподіватися на підвищення оплати праці наразі немає жодних підстав». Ольга Максимюк ставить крапку в публікації «Ціни відлякують покупців», констатуючи катастрофічне падіння продажів та «зубожіння пересічних людей».На тлі гострої соціальної риторики знаково виглядають рекламні матеріали нардепа від «Опозиційного блоку» Юрія Бойка в місцевих газетах «Погляд» та «Буковина», де, з одного боку, критикується Уряд Арсенія Яценюка, а з іншого – виправдовується неголосування фракції «Опозиційного блоку» за його відставку. Разом з тим тривожніше читаються матеріали про нову хвилю мобілізації – статті «Демобілізація наближається» Ольги Максимюк у газеті «Погляд», «Або контрактники, або мобілізація» Галини Марків у «Молодому буковинці», «Чернівецький комісаріат готується до сьомої хвилі мобілізації» Надії Руснак у газеті «Час», героїчні історії про полеглих українських бійців у тому ж виданні.

В той же час «Молодий буковинець» намагається зберігати оптимізм: на перших шпальтах і четвергового, і п’ятничного випусків – матеріали Надії Будної та Галини Марків «Стану справжнім бійцем» і «Каблуки? Після роботи!» з оповідями про переваги контрактної служби серед дівчат: «Ми лягали під танки, які проїжджали над нами. Страшно не було». Жінки в армійській формі зі сторінок газети переконують читачів, що «військова служба виховує, навчає дисципліни, витримки», адже «тут немає «я» – є «ми».» На фоні бойової риторики непомітно пройшла подія TEDxChernivtsi, про яку з усіх друкованих видань згадала лише газета «Чернівців» у статті Наталії Фещук «Ідея варта чогось лише тоді, коли її застосовують».Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Гастролі Саакашвілі, інтриги в ОДА та політичні окуляри буковинських газет