Чернівецькі довгобуди, відсутність грошей, повернення із США голів ОДА й облради та звільнення прокурора – основні теми, які мали місце інформаційному полі області протягом 13-19 лютого. Більшість подій зумовлені дискурсами, закладеними раніше. Їх можна розглядати як черговий виток у боротьбі за вплив над Чернівцями. Іншої тональності набула новина про звільнення прокурора Чернівецької області Миколи Якимчука. Подія, що має безумовний вплив на ситуацію в області, але наразі вона викликає більше запитань, ніж відповідей.

Ми наш новий дім... ніяк не добудуємо

Чернівці можуть перетворитися на місто довгобудів. Міський голова Олексій Каспрук цього тижня повідомив, що з різних причин ще довший час незавершеними будуть реконструкції кінотеатру імені Івана Миколайчука та універмагу «Рязань». Ці об’єкти ще не встигли стати інструментами в політичній боротьбі, на відміну від реконструкції вулиці Хмельницького та проекту тунелю під злітною смугою аеропорту. Але зважаючи на контент місцевих чвар, незабаром одна зі сторін візьме на озброєння й ці теми. Якщо завершення будівництва «Рязані» заблоковане конфліктом між інвесторами, серед який вигулькують прізвища всюдисущих нардепів та вихідців з Чернівців, то питання кінотеатру – це проблема відсутності інвестора. Таке навантаження на міський бюджет, з огляду на розклад сил в міськраді, зараз брати надто ризиковано.З досвіду ремонту вулиці Хмельницького, реконструкція кінотеатру імені Миколайчука може стати ще одним слабким місцем Олексія Каспрука. Міський голова не є на 100% самостійним, особливо якщо йдеться про питання, пов’язані із освоєнням значних бюджетних коштів. Але публічну відповідальність нестиме саме він. Проблема могла б зрушити з місця у разі появи інвестора, який взявся б за реконструкцію. Та через постійні чвари у міській раді, Чернівці перетворюються на таку собі чорну зону для інвестицій. Гроші ж, як відомо, люблять спокій. Відтак, сподіватися на інвесторів нашому місту доводиться все рідше.

Немає місто і власних коштів для реалізації інфраструктурних об’єктів, хоч трохи масштабніших за ямковий ремонт доріг. Принаймні у цьому протягом тижня переконував Олексій Каспрук. Ті кілька сотень мільйонів додаткових надходжень до міського бюджету, що їх так яскраво розрекламовував нардеп Максим Бурбак, за словами міського голови, підуть фактично на «проїдання»: придбання житла для учасників АТО, фінансування освіти, проекту «Бюджет участі», підтримка водоканалу, диференціація зарплат бюджетників тощо. Але при цьому, відповідальність за такий стан речей мер намагається перекласти на депутатський корпус, заявляючи, що депутати свідомо блокують бюджетний процес, не хочуть приймати програму будівництва об’єктів інфраструктури в місті, ремонту доріг тощо.На закріплення тактичних успіхів у позиційній війні з депутатами, Олексій Павлович знову зробив спробу актуалізації теми будівництва тунелю, яка чи не найбільше збурила активну частину громади. Логіку заяв мера можна окреслити схемою: неадекватність депутатів (заява про недоцільність зараз зводити тунель) – збитки для громади (заява про мільйон бюджетних коштів, які могли б піти на інші потреби) – висновок, який має зробити виборець (заява про підтримку ініціативи щодо проходження психіатричної експертизи депутатами).

Антимерська коаліція ще досі не оговталася від атак, спричинених власними помилками. Протягом тижня її представники слабо відбивалися, відчуваючи впевненість лише на своїй території – сесійній залі. Чергове пленарне засідання знову не вдалося завершити розглядом усіх питань, винесених на сесію. Депутати просто розійшлися. Як спробу контр-атаки можна розглядати проект рішення щодо визнання роботи міського голови незадовільною. Причиною такої оцінки обране погане прибирання від снігу міста. Цей випад, втім, не стане серйозною загрозою для Каспрука, оскільки його легко знівелювати. До того ж, у контексті тем, що спрямовані проти антимерської коаліції, незадовільне прибирання снігу має значно меншу актуальність і не збурить громаду.Звільнення Якимчуків

У середу, 15 лютого, генпрокурор України Юрій Луценко розкритикував роботу прокуратури Чернівецької області. Причина критики обрана актуальна й може слугувати сигналом для певних осіб – незаконна вирубка лісу. За словами Луценка, прокуратура області, яку очолює Микола Якимчук, «спотворила інститут угод під час розгляду справи про незаконну вирубку лісу». Не сказати, що така заява стала сюрпризом для прокурора області. Можемо припустити, що інформація про складання з себе повноважень керівниці фракції БПП «Солідарність» у Чернівецькій міській раді дружиною прокурора Наталією Якимчук мали основною причиною майбутнє звільнення її чоловіка.Цього ж дня, 15 лютого, під час сесії міськради Якимчук офіційно склала повноваження, а за два дні – офіційно звільнено й Миколу Якимчука. Керівником фракції Блоку Петра Порошенка в міській раді очікувано став Василь Максимюк. Про наслідки звільнення прокурора ще рано говорити, поки не озвучено прізвище його наступника, а для Василя Максимюка роль керівника фракції є сходинкою до посади секретаря. У контексті подій, що розгорнулися, його кандидатура максимально вигідна для усіх сторін конфлікту. Міський голова може отримати додаткові штики, а Василь Продан – можливість впливати на міського голову через поступливішого та відкритого до спілкування секретаря. Залежно від того, як завершиться епопея з відкликанням депутатів від «Самопомочі», команда Максима Бурбака зможе вирівняти ситуацію в депутатському корпусі на свою користь, отримавши від 20 потенційно лояльних депутатів.

Повернення вояжерів

Голови Чернівецької ОДА Олександр Фищук та Чернівецької обласної ради Іван Мунтян намагалися пояснити за чиї кошти і з якою метою вони їхали до США, аби взяти участь у президентському молитовному сніданку. Сюрпризів не сталося, керівники виконавчої та представницької влад області обмежилися відмазками та відписками. Громада втерлася й заспокоїлася. Варто відзначити, що в Мунтяна принаймні зробили спробу надати вояжу вагомішого значення. Голова облради розповів про підтримку України та ефемерних інвесторів. На тлі дивних заяв політика на кшталт: «донесли інформацію про ситуацію в Україні – як ми захищаємо державу і хочемо миру. У них повної інформації немає», довелося перекривати інформаційний потік. Іван Мунтян навіть прозвітував про рік роботи обласної ради.На відміну від голови облради, голова ОДА знову продемонстрував невміння комунікувати з громадськістю. Олександр Фищук навіть не спробував пояснити свій візит до США, обмежившись відписками на запити журналістів. Голова ОДА уникає незручних для себе питань та не вміє на них відповідати. З огляду на це, створюється відповідне сприйняття поїздки: вояж відбувся заради самого вояжу.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Самознищення в Чернівцях. «Козацький фронт»