«Антивізит»

Кожен політик найвищого рівня володіє своїм власним набором прийомів і технік, які дозволяють йому отримати симпатії виборців та утримувати увагу до своєї персони в міжвиборчий період. Найпростіші з цих прийомів – пов’язані з медіа-технологіями, коли умовний політик (володіючи актуальними соціологічними даними, «соціальним запитом») говорить через «ящик» до свого виборця тими словами, які цей самий виборець хоче від нього почути. Це найпростіший спосіб, яким користуються політики топ-рівня.

Складнішим способом, у разі коли тобі перекривають доступ до провідних телеканалів, є максимально різноформатні прямі зустрічі політика з виборцями. Такий формат роботи політика є дуже енергозатратним. Виборці без посередника, у вигляді телевізора, вимагають від політика постійної концентрації, нестандартних рішень, швидкої орієнтації на місцевості. Головним дестабілізатором під час зустрічі є «людський фактор» – непередбачуваність людської натури робить кожну зустріч з топ-політиком цікавою і живою, що може зіграти йому як у плюс, так і в мінус. Чи варто говорити про затратність для організації таких заходів?

Прекрасним прикладом для порівняння є візити Петра Порошенка та пізніше – провладного Володимира Гройсмана й опозиційного Міхеіла Саакашвілі в Чернівці. Що ми бачимо, коли на Буковину приїжджає умовний Гройсман? Він «віщає» переможі реляції на нещодавно побудованих об’єктах, розповідає як влада добилася результатів у децентралізації, як реформи змінюють країну і т.д. Такий формат – це візит щасливого прем’єра до ще щасливіших, ніж він, людей.

Організація подібної регіональної зустрічі прем’єр-міністра чи Президента – це його свідома ізоляція приймаючою стороною від сірої дійсності. Відкриваючи новий об’єкт чи спілкуючись з «правильними людьми», провладному політику показується картинка, ширма, за якою ховається, як казав Морфеус словами Бодрійяра, «пустеля реальності». І  тоді, прийнявши синю таблетку, київський чиновник справді вірить у свої реформи, в те, що він такий хороший і те, що нарід його дуже любить і шанує. Такі візити відривають топ-політиків від реальності, переносять їх у дивний світ веселок і єдинорогів, де вони відчувають себе наче Супермен з коміксів часів Великої американської депресії, поборюють гідру зла і корупцію та ведуть країну до процвітання й успіху... Але це не так.

Саакашвілі діє іншим чином – він проводить такі собі «антивізити». Колишній одеський губернатор для своїх локацій вибирає місця найбільших поразок і кричущих недопрацювань влади, своїх опонентів. А в реальності таких місць, у які можна чинну владу «тикнути мордою», значно більше, ніж тих, у які можна привести Гройсмана чи Порошенка. Саакашвілі йде ще далі – він сміливо заходить на територію опонентів. Його візит на Буковину був у цьому плані майже канонічним.

«Антивізит» почався на ринку БурбакаЯценюка «Добробут». Далі – спілкування з розлюченими після зростання податкового тиску підприємцями «Калинки». Потім виїзд до далекого Герцаївського КПП «Дяківці», де відбувся славний «розгон» його улюбленця Романа Насірова. (Після спілкування з колишнім грузинським президентом старші румуномовні бабусі, плачучи, згадували Сталіна і чесно признались, що сьогодні на його роль може підійти лише одна людина. І це не Гройсман...)

Згодом зустріч у Глибоці – вітрині реформи децентралізації в Чернівецькій області, де Саакашвілі замість формули «децентралізація, як списування проблем на громади» запропонував свою: «централізація повноважень – посадки – децентралізація». Навіть неформальна екскурсія з сином у центральний корпус ЧНУ контрастує, наприклад, із зустріччю Порошенка, де приймаюча сторона зробила все, щоб жодна «неправильна людина» на неї не потрапила, тим більше – не змогла поставити запитання. На противагу йому – підхід Саакашвілі, який вільно ходить Чернівцями, п’є каву на вул. Кобилянської і вільно «селфиться» з перехожими.

«Антивізит» має і ряд внутрішніх загроз: це постійна невизначеність, всілякі навіжені та провокатори. За Саакашвілі провокатори ходять завжди і всюди – зустріч без провокаторів виглядає пріснувато. В Чернівцях роль провокаторів виконували журналісти ТВА, які робили картинку завдяки всіляким Аірініям, проте виглядало це непрофесійно. Учасники зустрічі з топ-політиком цінують можливість поспілкуватися з ним напряму. Це те відчуття, якого не дає телевізійна картинка. Це реальна підтримка людини, яка говорить не про сумнівні досягнення, а про реальні проблеми.

Після візиту

Окрім гарної картинки, політичні сили Буковини отримали декілька чітких сигналів. Перший прийшов «реєстровій опозиції» імені Івана Мунтяна. Буковинці в переважній більшості не сприймають владу Порошенка–Яценюка, але вони не бачать реальну їй альтернативу. Якщо Іван Миколайович не включиться зараз, то провідна роль в обласній опозиції перейде від БЮТу і провладного Мунтяна до Романа Ванзуряка, якого популярний Саакашвілі у своєму пості про візит на Буковину назвав «великим патріотом» і саме з ним після зміни режиму бачить «Буковину як регіон, що буде найшвидше розвиватися». Безперечно, для Мунтяна це виклик. Довше тримати шпагат йому не вдасться. Він має стати або чільним опозиціонером та конкурувати за лідерство з «Рухом нових сил» Ванзуряка, або імітувати опозиційність, будучи реально при владі в області.

Другий сигнал «антивізиту» – проти команд Максима Бурбака і «Солідарності», яких Саакашвілі, а отже, і його представники на місцях будуть системно «пісочити» й «кріпити». Ще один прихований сигнал – можливий тимчасовий, неявний союз нової команди «Руху нових сил» з групою Василя Продана. Не те щоб у Ванзуряка і Продана були хороші стосунки – скоріше, навпаки: взаємини історично не склались. Але обидва вони є політиками, які готові довго чекати, доки тіла їхніх опонентів пропливуть по заводям Прута. Фундамент для початку переблокування політичних сил на користь нових гравців та опозиції в Чернівецькій області забито. Гра тільки починається.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | В Будинку із левами, або Перший заступник