Давній міф про «толерантні» Чернівці вже давно став частиною історичної спадщини. Кращі дні толерантного ставлення до думок, позицій, бачення у «таємній столиці Європи» давно минули. Роки українсько-російської війни привнесли в життя навіть «відносно мирної» Буковини кричущу нетерпимість, беззаконня і  анархію, яка ховається за патріотичними реляціями про боротьбу з Кремлем. Гібридна війна подарувала Україні новий режим, який київські експерти (як у старі-добрі радянські часи не з власних кафедр на весь голос, а на власних кухнях – пошепки) називають «гібридною диктатурою».

Існуюча «влада бариг» може зберегтися лише за умови, коли у країні буде панувати «дух війни», постійна тривожність. Так як і Володимир Путін, Петро Порошенко має тримати кожного з нас у постійному страху, щоб ми не ставили незручних запитань про фабрики в Росії, вбивство Павла Шеремета, сліпі трасти, футболки «Russia», некомпетентних «дєдушек»-губернаторів, про бідність, відсутність справедливості і порядку...

Контроль при «гібридній диктатурі» – це перш за все контроль над джерелами інформації та комунікації, коли можна закрити соціальну мережу, телеканал, влаштувати маски-шоу у провайдерів та Інтернет-підприємців, які створюють сервіси для користування відкритими даними. Зачистка нелояльних, аж до повного знищення. Спецслужби і поліція, які були з пафосом реформовані, знову стали інструментом пригнічення свободи. Для кожного, хто по-справжньому проти цієї держави, є два варіанти – скористатися перевагами безвізу або грати роль маргінала в агресивному спектаклі щоденної втрати свободи і власної гідності.

Насильство як політична технологія

Той, хто нав’яже суспільству свій порядок денний – той і здобуде найкращий результат на виборах. Цю аксіому прекрасно розуміють керівники одновідсоткового «Народного фронту», що може збергетися у владі, якщо у країні буде такий ворог, котрого в силі перемогти тільки «мудрі» і «бойові» «фронтовики». В умовах Чернівців, наприклад, створюється «привид реваншу сепаратистів-«регіоналів»» для обґрунтування перед суспільством нігілістичного і свавільного з правової точки зору рішення про проведення позачергових виборів міської ради. Для цього політтехнологи «Народного фронту» реанімували буковинський «Опозиційний блок», який перебував у Чернівецькій області у стані глибокої фрустрації і не впливав на жодне ключове рішення в Чернівцях (окрім організації легкого фуршету з елементами пізньорадянського лоску для «дідів, які воювали», і тих, хто просто любить «нашару» за чужий рахунок випити в ім’я минулих днів).

З часу останніх місцевих виборів нічого не змінилося – «ОпоБлок» залишався на рівні статистичної похибки. Але сьогодні для Бурбака, який зробив ставку на перевибори в Чернівцях, треба створити інформаційне «пугало», долаючи яке, його героїчний «Народний фронт» створить порядок денний того, як Максим Юрійович із командою рятуватимуть Чернівці від «сепаратистів», «зрадників» і «регіоналів». Для реалізації цього сценарію в Бурбака є достатньо ресурсів: і підтримка спецслужб, і поліції, є свої контрольовані агресивні «активісти», котрих здебільшого «втемну» використовує команда «Народного фронту».Якщо після всіх цих дій рейтинг не буде рости – «фронтовики» збільшать рівень насильства в місті та області. Використовуючи свою владу і доступні ресурси, вони дестабілізовуватимуть ситуацію до рівня хаосу, який мають на меті контролювати. Це той рівень політичної боротьби, на який не підуть усі інші політичні сили (окрім «Опозиційного блоку»). Заради чого такі методи? Відповідь проста: команда Бурбака хоче продовжити грабувати Чернівці, оскільки «Техас мають грабувати виключно техасці». І якщо складеться так, що «Народний фронт» залишиться за бортом майбутньої міської ради, то «Техас уже грабуватимуть інші техасці»...

За режиму «гібридної диктатури» важливу роль грають псевдопатріоти – категорія активних людей, які, перебираючи на себе повноваження судів і правоохоронців, виконують для правлячого класу всю брудну роботу. Не менш важливе значення в цьому процесі має і мовчазна більшість: установка «Нехай будуть ці уроди, аби не було війни» є найбільшою загрозою. Ідучи наступом на права людей, відчуваючи мовчазну згоду мас, влада у своїх діях заходить дуже далеко. Відсутність справжньої опозиційної еліти, яка має виступити проти громадянської шаріковщини та дати по зубам владним «баригам», сьогодні відчувається як ніколи.

«Союз меча и орала»

У Чернівцях Бурбаки реанімували потішного ворога. Але що єднає «Народний фронт» та «Опозиційний блок» у Києві? Один спонсор. Рінат Ахметов, маючи спільні теми з Арсенієм Яценюком, у той же час бажає витіснити групу Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна з «Опозиційного блоку». Для цього створена ця штучна війна, де обидві партії виграють, оскільки мобілізують своїх виборців на протистояння. Розіграна вистава дає козирі обидвом політичним силам, а також допомагає чужими руками вести внутрішньопартійну війну.

Для призначення позачергових виборів у Чернівцях у Верховній Раді не вистачає голосів. Нардеп Максим Бурбак має домовлятися зі ще одним політичним проектом Ріната Ахметова – Радикальною партією Олега Ляшка. Але навіть тоді, коли «ляшківці» будуть «за», для прийняття рішення необхідні голоси частини «Опозиційного блоку» та інших парламентських груп. Для політичного торгу можуть слугувати перевибори в Сєвєродонецьку, де склалась неоднозначна ситуація й Адміністрація Президента безуспішно намагається протягнути неідеальне з точки зору закону «політико-правове рішення».

За відповідну постанову можливий парламентський «договорняк». Так уже склалося, що агресивне «непорозуміння» у Верховній Раді має найбільшу фракцію. Саме ці люди будуть залазити виборцям у соціальні мережі, в гаманці, в голови, в серця і в труси. Але робитимуть це з бравим патріотизмом і, звичайно ж, «проти Кремля». А якщо вам щось не подобається – то завжди знайдеться пара-трійка «активістів», які «іменем Майдану», боротьби з «сепаратизмом», проти політики Путіна швидко виконають місію прокурора, судді та ката.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Вибори почнуть з секретаря