Ситуація з початком процесу перевиборів Чернівецької міської ради може значно прискорити інші, «довгі сценарії», які були розтягнуті в часі на всю (як гадалось – багаторічну) каденцію. Гра «по беспределу» головного політичного гангстера Буковини Максима Бурбака остаточно завершила переформатування в Ратуші.

По факту на одному полі зараз залишилися команда Бурбака, долучені до них «тушки» з «Самопомочі» та частина депутатів «Солідарності», які, прагнучи зберегти хоча б частину свого різко падаючого рейтингу, сіли на політичний шпагат. Інші партії – «Рідне місто», «Батьківщина», «Свобода» і частина «Самопомочі» вже консолідувалися проти «фронтовиків». Так само і «Народний контроль», після публічних випадів Максима Бурбака і в контексті можливої позачергової кампанії, готовий зробити вже існуючу більшість кваліфікованою (більше двох третин голосів). Контур цього формату «кваліфікованої більшості» був окреслений під час голосування за подолання veto Каспрука по наглядовим радам, коли лідер фракції «Народного контролю» Михайло Яринич попросив повторно поставити рішення на підтвердження і необхідну кількість голосів по наглядових радах було отримано.

Ця конфігурація більшості нікуди не зникла. Навіть більше того: після дій міського голови і його політичного боса Бурбака вона укріпилася у достатньо стійке утворення, яке має лише одну мету – «пережити Каспрука». Фактично більшість обранців Чернівецької ради уже готові запустити сценарій дострокового припинення повноважень Олексія Каспрука, якщо їхні колеги в парламенті проголосують лише за припинення повноважень депутатів, а про мера у своєму рішенні згадати забудуть. Власне, саме так виглядає «План А» депутатів на можливе, досить сумнівне рішення Верховної Ради. Це – найбільш реалістичний сценарій розвитку подій найближчого часу.

Інший сценарій («План Б») прихований від широкого загалу, але також може бути дуже швидко і жорстко зреалізований. Його логіка наступна: виходячи з того, що всі звинувачення Максима Бурбака щодо міської ради шиті білими нитками і не витримують жодної критики, депутатський корпус може повністю зняти «питання неефективності» обранням нового секретаря. Так вирішиться дві задачі. По-перше, знімуться навіть суто теоретичні підстави для призначення виборів, адже одним із обґрунтувань «бездіяльності» Чернівецької міської ради є необрання секретаря. По-друге, потужний секретар фактично може стати «гібридним міським головою» і продовжити методичне «стирання Каспрука», маючи всі можливості для ефективного власного позиціонування і повну підтримку більшості для прийняття ключових для міста рішень.

Будемо називати речі своїми іменами. На таку «гарячу позицію» можуть претендувати небагато людей, а в даній конкретній ситуації лише одна фігура: Василь Продан. Для реалізації такого сценарію потрібні чіткі домовленості з основними політичними групами в Києві. Принаймі, має бути достатній запас міцності, щоб сценарій Максима Бурбака з перевиборами не був реалізованим. Для цього потрібно, щоб у гру включилися частина Блоку Петра Порошенка, Радикальна партія, «Свобода», «Самопоміч», «Батьківщина». Це дуже складний пасьянс, тому і Василь Сафронович не поспішає його розкривати.

В цей самий час «патріот» Максим Бурбак шукає необхідні голоси у Верховній Раді, домовляючись із колишніми «регіоналами» і їхніми сателітами. Без мандатів «ворогів українського народу», як часто любить називати ці сили сам Максим Юрійович, голосів для політично вмотивованого рішення по Чернівецькій раді у нього не вистачить. Тому, поки в Києві іде складна політична гра, в Чернівцях можуть швидко обрати секретаря і вирішити проблему «по суті».

Варто розуміти і той момент, що Чернівецька міська рада буде діяти в будь-якому випадку – прийме парламент рішення про вибори, чи ні. Рішення депутатів будуть законними і обов’язковими для виконання чиновниками – напевно, Олексій Каспрук про це забуває. Минулі сесії здадуться йому квіточками. Кожна дія викликає відповідну протидію. А для загнаної в кут Чернівецької міської ради швидка і нелінійна протидія – єдиний засіб самозбереження. Дуже швидко в цьому конфлікті може наступити такий момент, коли нічого іншого, окрім обрання нового секретаря і задання депутатами свого власного порядку денного, не залишиться. В такій ситуації найбільше страждатиме міський голова, який уже зараз стоїть на шпагаті між своїми бажаннями і дійсністю.

Більшість місцевих депутатів завжди виберуть поганий мир на противагу хорошій війні. Якщо «вибори будуть невідворотними», сама Верховна Рада позаздрить тому рівню свавілля, цирку і цинізму, який очікує Чернівці. Максим Бурбак тягне місто за собою на дно. Тому нас чекає або найбрудніша за всі часи виборча кампанія – або поганий політичний мир.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Пас Михайлішину: кандидат Ковалюк