Газетна повістка Буковини за минулий тиждень зазнала незначних змін – відійшла на другий план, але не вичерпала себе тема БДФЕУ, актуалізувалась соціальна проблематика – тарифи на транспорт і житлово-комунальні послуги. В окремий фокус газети «Час» потрапила серія громадянських протестів у місті та області.

«Час» політиків

Редакційна стаття Петра Кобевка «Три подарунки для губернатора» на першій шпальті «Часу» підсумувала три стихійні протести, що минулого тижня стрясали Буковину. Автор розглядає всі три заворушення – протест студентів Буковинського державного фінансово-економічного університету проти приєднання до Чернівецького національного університету, виступи мешканців Хотина проти приєднання міста до селища міського типу Кельменці, а також організовану Ігорем Жижияном акцію «проти утисків румуномовної меншини» – як складові єдиного плану, «організовані та скоординовані з одного центру, одним штабом». В цьому Петро Кобевко дослівно повторює тезу голови Чернівецької обласної державної адміністрації Олександра Фищука, якому на брифінгу 8 лютого не залишалось нічого іншого, як пояснювати неефективну роботу Уряду та обласної влади – теоріями змови, «рукою Москви»: «Ніби за помахом якоїсь чарівної політичної палички у трьох місцях нашого краю в один день і в один і той же час відбулися три велелюдні протестні акції».Ілюстрація до матеріалу – дещо богохульний колаж із фігурами першого заступника голови ОДА Володимира Куліша (Блок Петра Порошенка «Солідарність»), голови Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна (ВО «Батьківщина») та голови Сокирянської районної ради Василя Козака (Аграрна партія), що в образі трьох волхвів несуть дари Олександру Фищуку та Максиму Бурбаку – натякає на гаданих ініціаторів дестабілізації. Однак спекулятивна логіка редактора «Часу» не витримує критики, адже засновується на поверхових інсинуаціях та комічних репліках у дусі: «Совпадєніє?! Не думаю...», що рефреном повторюються уздовж і поперек статті.

Петро Кобевко не помиляється в тому, що масові виступи у своїх інтересах використовують і заохочують місцеві політики – але спроба подати реальні протестні прецеденти, пов’язані з об’єктивними причинами, у ключі конспірології виглядає непереконливо та бездоказово, як і твердження-натяк редактора газети «Версії» Людмили Чередарик про те, що «виходець із Донецька невипадково очолив чернівецькі правоохоронні органи» – в замітці «Поліція не реагувала на блокування міжнародного пункту пропуску «Порубне».» В чому вона права, так це в тому, що радше належить говорити про загострення ситуації через відсутність належного реагування з боку влади – але Петро Кобевко згадує про це лише побіжно.

Як і Надія Руснак у попередньому випуску, шеф-редактор газети «Час» солідаризується з рішенням Уряду про об’єднання університетів: «Чи дають колишні бухгалтерські школи, котрі в один день перетворилися в університети, відповідний рівень знань і потрібну професію?» На думку автора, за студентським страйком стоїть адміністрація БДФЕУ (з чим важко не погодитись), що керується власними фінансовими інтересами: «Саме про те, що його університет багато заробляє, а ЧНУ ні, говорив на сесії ректор БДФЕУ». Нарешті, Петро Кобевко багатозначно відмічає, що студентів фінансово-економічного університету на сесію Чернівецької міської ради провів «один депутат від ВО «Свобода»При тому «Час» чи не єдина газета, в якій звернули увагу на проблеми митного законодавства, які багато в чому слугують причиною і порушень з боку українських громадян, і спекуляцій політиків: «На жаль і на сором держави, вона таки не дуже справедлива у питанні розмитненні авт». Описуючи перекриття траси в Порубному, Петро Кобевко повторює заведену в регіоні мантру про «провокацію, нав’язану кимсь із далекого зарубіжжя». Редактор «Часу» не може визначитись, чи акція організована одіозним Ігорем Жижияном з метою самопіару, гри на користь російських спецслужб – чи, як натякає Ігор Буркут у колонці «На кордоні – гра з вогнем» у газеті «Версії»: з подачі керівництва Чернівецької обласної ради, що після скандалу з розкриттям подвійного громадянства окремих депутатів зводить рахунки з митницею. У свою чергу, устами своєї доньки, депутата обласної ради Ольги Кобевко (фракція «Самопомочі»), Петро Кобевко озвучує парадоксальну репліку щодо подвійного громадянства: «Якщо воно є, то його узаконити! Якщо його нема, то за нього карати».

Все написане, відтак, має навести на думку, що три волхви до Олександра Фищука прийшли зі спецзавданням із Москви. Чи, як переконаний нардеп-однопартієць губернатора Максим Бурбак – безпосередньо від Дмитра Фірташа – про що варто очікувати наступний матеріал Петра Кобевка у жанрі детективу або політичної фантастики. Набагато прозаїчніша аналітика Володимира Стефанця «Тому, що послідовні» в газеті «Доба» про триваюче протистояння депутатів Чернівецької міської ради та мера Олексія Каспрука. Автор відзначає передбачливість «чернівецького колективного генія», який ще 18 грудня від імені депутатського корпусу наважився висловити недовіру Уряду Арсенія Яценюка. При цьому «і в парламенті, й у Чернівцях сварки і бездіяльність представницького органу проходять майже за одним сценарієм». На думку Володимира Стефанця, «заяви опонентів про жагу попрацювати на благо Чернівців та чернівчан виявилися банальною димовою пропагандистською завісою», показником якої є загострення реального конфлікту між Олексієм Каспруком та керівником фракції «Рідне місто» Василем Проданом. Чи вилиється це у чиюсь відставку – чи учасники протистояння все-таки знайдуть спільну мову, автор залишає за дужками – або «радше сподівається на Божу руку».«Погляд» простих людей

Водночас флагмани чернівецького газетного ринку – газети «Погляд» і «Молодий буковинець» минулого тижня уникали політизації. Провідні теми найбільших паперових видань міста – тарифи на житлово-комунальні послуги, проїзд у громадському транспорті, призначення субсидій. Матеріал Галини Марків «Чого тут не наслухаєшся за день» у газеті «Молодий буковинець» дає вичерпну картину процесу призначення субсидій: шоковий стан пенсіонерів, безкінечні черги, скандали, звільнення соціальних працівників. Тим не менше, заступник директора департаменту соціального захисту ОДА Юрій Півень, котрого губернатор уже розглядає в якості заміни на посту Олени Вериги, оптимістичний: «Хоч є певні недоліки, але загалом система субсидій себе виправдала і багатьом допомогла».

Не менш оптимістичний і журналіст муніципальної газети «Чернівці» Василь Винничук, що у титульній статті «Пільговий проїзд ніхто не скасовував» переконує читачів: «Порядок перевезення пільгових категорій населення діятиме без змін. Учасники бойових дій, інваліди війни, члени родин загиблих учасників АТО мають право на безкоштовний проїзд». Ключове словосполучення «мають право» могло би внести більшу ясність, але автор матеріалу навіть не намагається торкнутись теми невиконання перевізниками чинного законодавства, а з тим і очікуваного підняття вартості проїзду у громадському транспорті для непільгових категорій пасажирів.Цю тему детальніше розкриває Ольга Максимюк у статті «За пільговиків заплатять пасажири» в газеті «Погляд». Авторка дає зрозуміти, що розпочата міським головою Олексієм Каспруком дискусія про збереження пільг у транспорті є ширмою для чергового підняття вартості проїзду: «Говорять про вартість проїзду на рівні чотирьох гривень. Обіцяють з новими тарифами возити більше пільговиків безкоштовно». При цьому «місцева влада більше на боці перевізників-бізнесменів, які хочуть здерти останню шкуру із чернівчан». Питання лише загострює дописувачка «Версій» Тамара Боровик у матеріалі «Чернівецький міськвиконком: права рука не відає, що робить ліва, а слова голови мала би перевірити прокуратура», посилаючись на той факт, що закладені в міському бюджеті 2015 р. кошти на вивчення пасажиропотоку в Чернівцях не освоювались, рішення про відшкодування перевізникам не існує, відтак субвенція перевізникам – незаконна.

Газета «Погляд» поглиблює соціальні зрізи рядом статей про протестну активність та очікування буковинців. Особливої уваги заслуговує текст Яни Маріянчук «Хотинчани не хочуть приєднуватися до Кельменців» – єдиний детальний огляд даної проблеми в місцевих виданнях, у якому розкриваються недоліки «керованої децентралізації», що вже спричинили до перших соціальних заворушень у Бессарабії. Співрозмовники журналістки переконані, що «перенесення держструктур – перший крок до об’єднання районів», а дії влади спрямовані на те, аби «легше було потім маневрувати із землею». «Погляд» продовжує соціальну критику у статті Яни Маріянчук «По хліб – до сусідів» – авторка констатує ріст місцевих цін на продовольчі товари до столичного рівня: «У Чернівцях ціни тримаються на рівні зі львівськими, хоча деякі продукти, попри різницю у середніх зарплатах та рівні життя, навіть дорожчі». Депутат міської ради від «Самопомочі» Богдан Ковалюк, що фігурує у статті в ролі експерта-викладача Чернівецького університету, звертає увагу на відсутність у місті соціальних сортів хліба та монополізацію ринку.Соціальний блок замикається статтею Олеся Задністровського «Уряд готують на вихід», яка продовжує тему, тижнем раніше розпочату газетою «Молодий буковинець». У матеріалі на грунті відставки міністра економіки Айвараса Абромавичуса та корупційних скандалів у Кабінеті міністрів аналізуються прорахунки та перспективи Уряду чернівчанина Арсенія Яценюка. Заголовок без зайвих аргументів наводить на висновок про його майбутнє, як і переважно негативні коментарі цитованих у статті експертів – політологів Михайла Шморгуна, Олексія Кандюка, Василя Філіпчука. «Не можна наполовину проводити реформи. Уряд або проводить реформи, або ні. Більшість громадян вважає, що справжніх реформ не відбувається», – підсумовує автор. Як наслідок, на думку Михайла Шморгуна, зміни в Кабміні потягнуть за собою і кадрові перестановки в обласній адміністрації та можливе повторення сценарію з відставки чернівецького міського голови.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Протести, провокації та редакційна політика буковинських газет