Навіщо людям у маленьких районах, містах, селах влада? В громадах, де кожен знає кожного, майже неможливо зберегти анонімність корупційних дій. Тому завжди викликає подив бажання маленького керівника «вирішувати питання» громад так, щоб збагачувалася лише вибрана меншість «правильних людей». Вони не провертають у власних кишенях мільйони і мільярди, як їх київські колеги. Вони навіть не можуть впливати на рух сотень і десятків тисяч, як їх обласні очільники. Питається – може, вже на рівні невеликих громад можна завершити мишачу клептоманію?

На жаль, так не стається. Причина цьому в напівкримінальній природі місцевої влади, яку ми успадкували від Радянського Союзу, і небажанні громадян змінюватися. Водорозділ між елітою і «іншим бидлом» у такій системі координат проходить на межі можливості тупо ігнорувати закон, не платити податки і збори, «нагинати» підприємців, брехати, прикриваючись державою і її цінностями та ідеалами. Маленьким прикладом такого «мародерства в законі» є небажання голови Сторожинецької районної державної адміністрації Ярослава Бартоша платити за земельну ділянку, яку він орендував.Тут варто пояснити. Голова Сторожинецької РДА, як і сотні тисяч інших чиновників, живуть не на зарплату. В них є бізнес. У даному конкретному випадку – бізнес Бартоша є успішним, порівнюючи з іншими. В цеху є дерево (матеріал), а головне – державна посада дозволяє «грамотно» збувати готову продукцію. Така ідилія – на межі політики та бізнесу – є квінтесенцією корупції. І ми її терпимо.

Сам факт того, що голова РДА de facto займається власним бізнесом, уже мав би ввести в ступор активістів країни, яка пережила Майдан і переживає війну. Громадськість не обурюються, бо склалась традиція, що якщо ти при владі – то тобі все можна. Мати якийсь бізнес для чиновника нормально. Поки.Маючи земельну ділянку, на якій фактично працює його бізнес, Ярослав Бартош не бачить доцільності у сплаті грошей за неї. І в довершенні до цього мер Сторожинця звертається до голови Сторожинецької РДА, щоб той заплатив місту відповідну суму податку... Таку ганьбу для чільного представника виконавчої влади важко уявити. Але факт є фактом.Звичайно ж, представник влади «має на увазі» подібні листи. Голова Чернівецької обласної адміністрації Олександр Фищук займається безуспішною чисткою своїх заступників, але біда регіону у величезній кількості таких «Бартошів», які, утримуючи владу, можуть переступати через закон. Проте губернатор не бачить у цьому проблеми, бо вся його вертикаль складається з таких людей, напівчиновників-напівбізнесменів. Верхом же цинізму є те, що, свідомо боргуючи місту за землю, голова РДА створює комісію (яка, звичайно ж, не діє), що має визначити та компенсувати збитки власників і землекористувачам земель Сторожинецької РДА.Якщо простими словами – окрім земель, які належать конкретним населеним пунктам, є ще землі, які належать РДА. І ці землі – є найбільш ласими для корупціонерів при владі. Вони розпоряджаються ними як своєю власністю. Ця корупційна діра може стати одним з найбільших джерел доходів для громад, але наразі ними користуються на власний розсуд чиновники. І Сторожинцю не пощастило з такими людьми, адже голова РДА звик не платити за користування землею.

Думаю, далі всім варто визначатися. Бартошу – чи він чиновник, чи бізнесмен. А громадянам – чи потрібна їм така система «мародерів в законі» в Чернівецькій області, коли чиновники ставлять власні інтереси вище загального блага. Але головне питання в громаді, яка знає про подібні маленькі махінації маленьких чиновників, але не готова про них говорити. Усвідомити проблему – значить зробити перший крок до її вирішення.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Розслідування | Гроші під ногами. «Від і До» зразкових брехунів