Попри новорічні та різдвяні свята, які відволікли більшість громадян від політичних баталій, на цій ниві температура протистояння навіть не думає знижуватися. Протягом перших двох тижнів 2017 року в Чернівцях керівництво міської ради й антимерська коаліція зійшлися у новій борні. Цього разу причиною стали тролейбуси та й громадський транспорт у місті загалом. Ці ж теми знайшли своє відображення і в ефірах місцевих телеканалів й радіостанцій.

Біда на колесах

Протистояння між міським головою Олексієм Каспруком та депутатами призводить до того, що доводиться вести мову не про модернізацію громадського транспорту, а про збереження цієї галузі у Чернівцях. Сторони конфлікту розсілися по барикадах, не бажаючи чути опонентів. Кожен по-своєму правий: і міський голова, який намагається просунути питання отримання кредиту на закупівлю транспорту й підвищення вартості проїзду, і депутати, які відстоюють позицію щодо недоцільності у наш час брати вагомий валютний кредит й одномоментно суттєво збільшувати вартість проїзду. Проблема лише у тому, що дискусії, як такої, немає. Опоненти доносять свою позицію через ЗМІ.

Депутати Чернівецької міськради Віталій Михайлішин від «Рідного міста» та Андрій Ілюк від «Свободи» у програмі «Чия правда?» на телеканалі «Чернівецький промінь» переконували глядачів у правоті позиції депутатського корпусу в питаннях, що стосуються громадського транспорту. Несприйняття міського голови об’єднало вчорашніх, здавалося, непримиренних антагоністів – екс-«регіонала» й «свободівця».Масиви популістичних заяв, якими обросли зокрема й питання, що виносилися на обговорення під час ефіру, спершу заважали речникам чітко висвітлити свою позицію. Однак, зрештою, стало зрозуміло, що навіть пропри популістичну лівизну заяв представників антимерської коаліції, підвищення вартості проїзду в громадському транспорті неминуче. Відтак це лише питання часу.

Наразі сторони конфлікту ще пограються у захисників простих чернівчан. Ймовірно, що до фіналу таких ігрищ підштовхне страйк самих перевізників. Такий сценарій буде вигідний і мерові, і депутатам. І перший, і другі аргументуватимуть підвищення вартості проїзду необхідністю уникнути транспортного колапсу. Основний негатив буде спрямовуватись на перевізників та опонентів.

Складніша ситуація із оновленням рухомого складу Чернівецького тролейбусного управління. Вочевидь, що депутати не пропустять питання щодо отримання валютного кредиту. Гра у популізм завела у глухий кут й міського голову. Наобіцявши дармового транспорту з Бухаресту, Олексій Каспрук зачепив засадничу чернівецьку рису – за те, що можна отримати «на шару», грошей ніхто не платитиме. «Шари», скоріш за все, не буде, а це знову ж таки дає підстави для критики мера з боку його опонентів.

Сам спосіб просування питання щодо отримання кредиту відбувся у найгіршій традиції, що склалася з часу обіймання Каспруком посади міського голови. Такі важливі питання без обговорення, з голосу не приймаються. Тут зрозуміла й логіка депутатів – і не тільки депутатів. Профільний заступник мера Володимир Середюк у питанні отримання кредиту підтримує позицію більшості обранців. Про це він заявив під час програми «Суть речей» в ефірі радіо «Станція» 103.2 FM. Як бачимо, через тактику самоізоляції, яку чи то обрав Каспрук, чи йому нав’язали, відбувається дрейф потенційних його суперників, які могли б стати командою міського голови, за умови, якщо б той вів самостійну гру.Завдання номер один: вижити

Попри численні проблеми, що значним чином породжені самим міським головою, Олексій Каспрук, схоже, не бажає їх помічати. Мер вперто грає роль «царя на троні», до якого усі мали б йти «на поклон». Зокрема, відповідаючи на питання під час програми «Пряма відповідь» на телеканалі «Чернівці» про найбільшу невдачу минулого року, міський голова найбільшим прорахунком вважає неможливість до кінця реалізувати кілька інфраструктурних проектів через недосконалість українського законодавства. При цьому відповідальність за власні промахи на посаді Каспрук намагається перекласти або на третіх осіб, або на об’єктивні обставини.Попри рік жорстких протистоянь у Ратуші, Олексій Каспрук досі не помічає проблеми в комунікації з депутатським корпусом. Саме через це у кількох царинах міського господарства ситуація близька до колапсу. У свою чергу, депутати з антимерської коаліції через створення проблем у роботі комунального господарства намагаються знищити рейтинг Каспрука. Найбільшим ж досягненням міського голови протягом 2016 року, за його словами, є те, що місто... жило протягом року.

З одного боку Олексія Павловича можна і зрозуміти: маючи таку складну міську раду, мерові не позаздриш. Але нарікати виключно на нелояльних депутатів – не видається логічним. Міський голова значним чином сам простимулював складну ситуацію, в якій опинилося місто. Тому цілком природньо, що увесь негатив, який ллється на депутатський корпус через лояльні до Каспрука ЗМІ, частково осідає і на ньому. При цьому цей процес має також зворотну дію й відносно того негативу, який ретранслюється через лояльні до Василя Продана ЗМІ. У цій ситуації опоненти радше працюють на самознищення, або знищення тієї території, за яку, власне, і воюють.

За справу порятунку чернівецького міського голови взявся ще й голова облдержадміністрації Олександр Фищук. У програмі «Політика» на телеканалі ТВА посадовець зробив спробу перекласти провину за ситуацію в місті виключно на депутатський корпус, вчергове пригрозивши розпуском ради. Водночас Фищук заперечив заяву Каспрука щодо відсутності у міста вільних коштів. За словами голови ОДА, місто має 209 мільйонів вільних коштів, які міському голові не дозволяють розподілити депутати. Сам Каспрук повідомив під час ефіру на телеканалі «Чернівці», що усі кошти міського бюджету розподілені, відтак місто вільних грошей не має.Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Політика» на телеканалі ТВА

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | Привіт від Гройсмана. Операція «Шатун» у Ратуші