«Буковинський центр» продовжує аналізувати поточну політичну ситуацію в Чернівецькій області напередодні можливих позачергових парламентських виборів. Перша і друга частина стосувалися 204 та 203 виборчих округів. Тепер ми звернули свою увагу на так званий «український округ» № 202 з центром у Сторожинці, який включає в себе Кіцманський, Вижницький, Путильський, а також більшу частину Сторожинецького району.

«Український округ» має свою специфіку. Історично так склалося, що виборці 202-го обирали кандидатів, які чітко демонстрували свою опозиційність. І чим сильніше влада намагалась застосувати адмінресурс – тим дружніша була підтримка опозиційного кандидата, який чітко ідентифікував себе антивладною риторикою та був представником партії, яка представлялась найбільш опозиційною. Ця тенденція завершилась у 2014 році, коли переміг представник пропрезидентської політичної сили, тодішній в.о. голови Чернівецької обласної державної адміністрації Іван Рибак.

Саме після виборів 2014 року змінилася сама «традиція» виборів на «українському окрузі». Тепер немає електорального «добра і зла», все стало складно. Вибори стають конкурентними. Жоден з кандидатів не володіє монополією на адмінресурс, тому результат волевиявлення знову буде залежати від роботи самих кандидатів та їх команд. Фактично – для того, щоб перемогти на окрузі уже не вийде найгучніше крикнути «Слава Україні!», «одягнути вишиванку» і ганити владу. Необхідно домовлятися з найвпливовішими неформальними силами: місцевими елітами, авторитетними чиновниками, лісниками і представниками церкви. А це не так просто в нинішніх умовах.

Ще однією особливістю округу є крайній консерватизм виборців, який не дає змоги для швидкої появи нових політичних гравців. Тому список потенційних лідерів позачергових перегонів з 2014 року особливо не змінився. На позачергових парламентських виборах перемогу у виборчій кампанії здобув тоді в.о. голови Чернівецької ОДА Іван Рибак. Його головний опонент – тодішній нардеп, а нині губернатор Олександр Фищук, відстав трохи більше як на тисячу голосів. Більше 10% взяв самовисуванець Андрій Маковей. Іще за перемогу активно боролися мер Сторожинця Микола Карлійчук та дипломат Василь Філіпчук.Тепер ситуація на окрузі змінилася. Олександр Фищук став губернатором Чернівецької області. Попри його відверту слабкість у питаннях стратегічного управління областю, він у рази збільшив реальне фінансування свого базового Кіцманського району. Великі фінансові вливання є його інвестицією у майбутню виборчу кампанію, де саме голоси кіцманських виборців він вважає своєю електоральною базою.

Іван Рибак, будучи депутатом Верховної Ради, ставить перед собою дві задачі. Перша – кар’єра в Києві. За інсайдерською інформацією, Рибак розглядався як вірогідний претендент на посаду міністра екології, а зараз, після позбавлення депутатського мандату Миколи Томенка – як претендент на головування в комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Головним противником цього сценарію є керівництво партії «Самопоміч», яка хоче забрати екологічний комітет собі, аргументуючи це тим, що керівник іншого комітету Ганна Гопко формально уже не є членом фракції і для дотримання балансу сил у парламенті саме представник «Самопомочі» має очолити «безхозний» екологічний комітет. Друга – знову отримати перемогу на 202 окрузі в можливій позачерговій кампанії.

Андрій Маковей – стратегічно і системно готується до свого другого походу за депутатським мандатом. Він заручився підтримкою партії «Батьківщина», яка має хороший організаційний потенціал. Ставши депутатом Чернівецької обласної ради, Маковей отримав майданчик для постійної присутності на окрузі. Не втратив своїх депутатських амбіцій і мер Сторожинця Микола Карлійчук. У разі переходу Івана Рибака на міністерську посаду – саме на нього планує робити ставку пропрезидентська політична сила. Не втратив бажання поборотися за перемогу на 202 окрузі Василь Філіпчук, який періодично присилає на Буковину своїх київських емісарів, щоби «прощупати» ситуацію. Сам Філіпчук має гарні стосунки з мером Львова Андрієм Садовим і, ймовірно, має шанси балотуватися саме від цієї сили – так само, як і легендарний буковинський спортсмен з Кіцманського району Іван Гешко.

В розрізі територій, ситуація виглядає наступним чином:

Кіцманський район. Керівником Кіцманської РДА є представник пропрезидентської сили Іван Друцул, який орієнтований на співпрацю з теперішнім головою ОДА Олександром Фищуком. Голова райради Петро Лумей – представник «Батьківщини», яка на місцевих виборах розтрощила «Солідарність», підтримує позицію свого новоспеченого однопартійця Андрія Маковея. Мер Кіцманя Сергій Булега чітко орієнтований на підтримку свого друга – Івана Рибака. Загалом особливістю Кіцманщини є її серйозна мозаїчність. Місцеві еліти часто конфліктують між собою, що дозволяє розбити електоральне поле району. Значно посилили свої позиції в районі Олександр Фищук та Андрій Маковей. Обидва – за рахунок вливання грошей у «добрі справи». Правда, Фищук робив це за державний рахунок.Вижницький район. Керівником РДА та райради є представник «Солідарності» Михайло Андрюк. З Вижницьким районом активно працює команда Івана Рибака. Неформально він зберіг за собою контроль над місцевими елітами. З іншого боку, керівник ОДА Олександр Фищук зробив ставку на свого заступника, молодого Руслана Сенчука (вижничанина).Сторожинецький район. Головою РДА є представник «Батьківщини» Ярослав Бартош, який грає на декілька фронтів, оскільки попри свою партійність, він був помічником-консультантом тоді ще нардепа Олександра Фищука. Головою райради є Іван Лосік, редставник пропрезидентської сили. Мер Сторожинця Микола Карлійчук – грає свою політичну гру. Він має свій сталий електорат у Сторожинецькому районі, має порядка 5 тисяч голосів, тому не втрачає бажань стати народним депутатом. Проти нього грає пенсійний вік і відсутність «політичного даху». Саме Сторожинецький район стане основним полем бою, перемогу в якому забезпечить загальний успіх у кампанії.Путильський район. Керівник Путильської РДА – Микола Савчук, представник «Солідарності», головою райради є «свободівець» Микола Шевчук, який у свій час був близьким соратником одіозного Теофіла Бауера. Найсильнішим лоббі в найвіддаленішому районі області є група «лісників», які є основними роботодавцями на Путильщині. Топ-представником цієї групи є керівник держлісгоспу, екс-«регіонал», а нині член БПП Петро Фрей. На політику в Путильському районі сильно впливають місцеві релігійні громади. Путильський район найлояльніший до чинної влади, але місцеві вибори стали неприємною несподіванкою для президентської сили.Тенденції:

1. Боротьба за адміністративний ресурс. Після відставки уряду Арсенія Яценюка постане питання перебування на посаді голови ОДА Олександра Фищука. Без адміністративної підтримки його шанси на загальний успіх значно зменшуються.

2. Боротьба за електорат Кіцманського району. Тут зіштовхнуться партійна структура «Батьківщини», орієнтована на Андрія Маковея, та адміністративна вертикаль, орієнтована на Олександра Фищука. Це дозволяє припустити, що саме в Кіцманському районі буде найбільше конфліктів за вплив на ключових лідерів громадської думки.

3. Боротьба за Сторожинецький електорат. У цій боротьбі зійдуться всі основні гравці округу.

Потенційні фаворити кампанії – Іван Рибак, Олександр Фищук, Андрій Маковей, Василь Філіпчук, Микола Карлійчук.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | «Румунський округ»: глибоцькі проти новоселицьких