«Буковинський центр» продовжує аналізувати актуальну політичну ситуацію в Чернівецькій області напередодні можливих позачергових парламентських виборів. Перша частина стосувалася 204 виборчого округу, тепер ми звернули свою увагу на так званий «румунський округ» № 203, який включає в себе Новоселицький, Глибоцький, Герцаївський райони, а також частину Сторожинецького (Великокучурівська об’єднана громада + Михальча, Кам’яна і Ропча) та частину чернівецької Садгори.

Така конфігурація була штучно створена під кандидатів від Партії регіонів на парламентських виборах у 2012 році. Румуномовна частина мала стати ядром позитивного результату на 203 окрузі для провладного кандидата, в той же час до нього штучно приєднувались дуже своєрідна проукраїнська частина 202 округу (приміські села Сторожинецького району) та частина Садгори, яка систематично підтримувала Миколу Федорука. Така нарізка є різновидом тонких адміністративних технологій і має назву «джерімендерінг». Подібний вигляд округу мав на меті значно вплинути на три з чотирьох округів Буковини: на 202 – відняти потенційні голоси Олександра Фищука на користь Михайла Бауера, на 201 – відмінусувати потенційні голоси Миколи Федорука на користь Віталія Михайлішина, і на 203 – не сильно зашкодити Геннадію Федоряку у боротьбі з «ударівцем» Григорієм Тімішем.

Технологія не спрацювала на всі 100%, але штучно створену форму 203 округу з того часу не змінювали. На позачергових парламентських виборах 2014 року перемогу в суперконкурентній кампанії здобув тоді в.о. Глибоцької РДА Григорій Тіміш. Його головний опонент екс-«регіонал» Іван Семенюк відстав трохи більше, як на тисячу голосів. Більше 10 тисяч голосів взяв і «фронтовик» Віорел Ястремський.Тепер ситуація на окрузі значно змінилася. Окрім Тіміша і Семенюка на «румунський округ» мають свої бачення й інші політики. Всередині пропрезидентської сили на місце «кандидата від влади» претендують Григорій Тіміш, голова Глибоцької районної ради Петро Панчук та місцевий бізнесмен, екс-«регіонал» Василь Бічер. Поки позиції Тіміша всередині партії виглядають солідно, але ближче до кампанії можливі різні нюанси, перш за все пов’язані з пошуком ресурсів для фінансування кампанії.

«Народний фронт» також не визначився зі своїм кандидатом. Дві найочікуваніші кандидатури – голова Глибоцької РДА Георгій Придій і вже згаданий голова Герцаївської РДА Віорел Ястремський. Ще одним «важковаговиком» у кампанії є екс-губернатор Роман Ванзуряк, який стратегічно завів фракції «Народного контролю» у всі ради округу і зробив кістяк команди на майбутню кампанію.

Екс-«регіонал» Іван Семенюк, який дуже боляче пережив програш у 2014 році, активно готується до майбутньої кампанії. За інсайдерською інформацією Семенюк веде перемовини з Іваном Мунтяном, щоб балотуватися до Верховної Ради від «Батьківщини». В приватних розмовах зі своїми найближчими соратниками Семенюк називає чинного голову облради не інакше, як «наш Мунтянчик»... Ще одним сильним гравцем є Олег Мельничук, відомий фермер з Новоселиччини, який може стати кандидатом від «Самопомочі» та втрутитися в боротьбу за перемогу. Насамкінець – темною конячкою є майбутній представник «Опозиційного блоку» на окрузі. Ймовірно це буде Дмитро Павел. Герцаївський район є їх електоральною вотчиною.

Місцеві вибори 2015 року дозволили всім основним політичним гравцям отримати частинку адміністративного ресурсу та заново переорати електоральне поле. В розрізі територій, ситуація виглядає наступним чином:

Новоселицький район. Найбільша електоральна одиниця округу має два рівні керування – формальний і неформальний. Формально район очолює представниця «Народного фронту» Євгенія Бойко, а головою райради є представник Блоку Петра Порошенка Дмитро Вакарюк. Але неформально – район знаходиться під контролем Івана Семенюка, який є основним роботодавцем на цій території. Постійна боротьба ведеться за позицію керівника освіти району, яка є основною для адміністративного тиску. Контроль над цією позицією є стратегічно важливим моментом підготовки до кампанії і за цю посаду буде вестися боротьба до самого початку виборів.Глибоцький район. Головою Глибоцької РДА є «фронтовик» Георгій Придій, головою райради – Петро Панчук, представник президентської політичної сили. Свої впливи зберігають тут і Григорій Тіміш, і Роман Ванзуряк, брат якого Григорій є головою Глибоцької об’єднаної територіальної громади та є одним з найавторитетніших людей у районі.Герцаївський район. Головою РДА є «фронтовик» Віорел Ястремський, головою райради – Валентин Якобан (БПП «Солідарність»). Перемогу на виборах тут здобув «Опозиційний блок», але сформувати більшість їм не вдалося. «Демократична більшість» у Герці зцементована боротьбою проти «регіоналів». Однак вплив отця Жара, хорошого друга Януковича та настоятеля Банченського монастиря, є дуже значним. Світська влада не вступає в конфлікт з владою духовною. Але ситуація складається так, що саме в Герцаївському районі найбільший вплив на електорат мають адміністація і церква.Сторожинецька частина 203 округу. Більшість сіл цієї частини об’єдналися у Великокучурівську об’єднану територіальну громаду, яка по електоральному потенціалу співставна з Герцаївським районом. У 2012 році ця частина дружно голосувала за свого кандидата – Руслана Мельника. В 2014 – підтримала Григорія Тіміша. Зараз електоральні вподобання будуть залежати від загальнополітичної ситуації в країні. Єдина особливість – у цій частині округу не люблять представників Партії регіонів.

Дільниці Садгори – абсолютно відірвані від «порядку денного» 203 округу. У своїх електоральних вподобаннях виборці орієнтуються на загальнонаціональний контекст.

Тенденції:

1) Боротьба потенційних кандидатів за номінацію від партії саме на цьому окрузі. Основні партії ще не визначилися зі своїми представниками. Ця ситуація проясниться ближче до початку кампанії.

2) Боротьба за контроль над адмінресурсом. Головами всіх РДА округу № 203 є представники «Народного фронту», головами райрад – представники Блоку Петра Порошенка. Перед виборчою кампанією будуть спроби змінити цей розклад сил на користь політиків, які номінуватимуться від партії влади.

3) Боротьба за зачистку своїх електоральних полів. Відтак – кожен з кандидатів намагатиметься розмити електоральні поля своїх опонентів.

4) Боротьба за «невизначені території». В кінцевому результаті переможця виборів визначать Садгора і Сторожинецька зона.

Потенційні фаворити кампанії – Іван Семенюк, Григорій Тіміш, Роман Ванзуряк, Олег Мельничук, Віорел Ястремський.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Технічне завдання: «віджати» округ Бурбака