Тема № 1. «Ведмежа блокада» Буковини

Блокування транзиту російських фур, яке отримало назву «Ведмежа блокада», одразу після Закарпаття і Львова підтримали буковинські праві сили, а з ними і місцеві митники. Після бутафорного «повстання румунів» з перекриттям пункту пропуску в Порубному ця акція виглядає як ніколи справжньою. Історія протесту наступна: декілька днів тому Польща, з огляду на санкції, заборонила в’їзд на свою територію російському вантажному транспорту. Тому фури, що їхали з Росії до Європейського Союзу через Білорусь, почали в’їжджати до України на Волині, щоб потрапити через Закарпаття до Словаччини чи Угорщини. У минулий четвер «польський пас» підхопили українські праві організації, які почали акцію громадського блокування російських фур на в’їзді до Закарпатської області.Найактивніше у це питання на Буковині включилась місцева «Свобода», яка разом з підтримкою мітингувальників вимагає від уряду Арсенія Яценюка невідкладно заборонити транзит російських фур українською територією. Окрім «свободівців» і «правосеків» – до блокади долучилися і митники, які перестали пропускати російські фури з обох боків. Румунські митники теж використовують «ведмежу блокаду» у своїх цілях: долучившись до цієї акції протесту, вони вимагають підвищити зарплати. Всім добре: Росія «страждає», Уряд підставився під критику, піар правих, Галина Єреміца на барикадах.

У блокування є два гострих моменти. Перший – громадянське середовище швидше реагує на виклики, ніж влада. Влада якби наздоганяє і вирішує уже по факту подій. Тим самим створюється ситуація, коли чинний Уряд виглядає непереконливо. Другий гострий момент – висока мобільність громадянського суспільства, його бажання радикальних дій. Це та синергія, яка була характерна для Майдану Гідності. Є ідея, під неї швидко знайдуться виконавці, ресурси, час. І для чиновників, які хочуть зберегти себе в системі, постає питання: а коли ця сила, ця енергія розвернеться від російських фур до приземленіших питань, які накопичились всередині країни? Позиція чернівецьких митників показова. Ніхто не буде захищати позицію Уряду, коли буде говорити «голос народу».

Тема № 2. Кафедра політичного туризму

Питання Буковинського державного фінансово-економічного університету остаточно стало питанням політичним. Найбільший тренд сьогоднішнього дня – критикувати Уряд Арсенія Яценюка, і тут у недореформованого чернівецького навчального закладу повний «флеш-рояль». У питанні приєднання БДФЕУ до Чернівецького національного університету урядовці допустились багатьох помилок. Замість того, щоб тихо закрити питання, вони продовжують продавлювати його, що призводить до великої смути на батьківщині прем’єр-міністра. Захищати БДФЕУ в Чернівці приїхали політичні важковаговики Микола Томенко та Олег Ляшко, які пообіцяли «лягти кістьми», але такого «політичного» об’єднання не допустити.Позафракційний народний депутат Микола Томенко анонсував створення парламентської комісії, до якої входитимуть депутати з Буковини. Ця комісія розслідуватиме питання щодо об’єднання БДФЕУ з ЧНУ. Він припустив, що хтось міг зацікавитися земельними ділянками, які належать БДФЕУ. «Думаю, що з першого дня це задумувалося як афера, може, земельна, може, ще якась», – наголосив нардеп і навів, як приклад, історію з Черкаським пожежним інститутом. Тоді, за його словами, вищий навчальний заклад хотіли закрити, а землю віддати зацікавленим людям.

Для захисту позиції Уряду в Чернівці прибув керівник парламентської фракції «Народного фронту» Максим Бурбак, який наперекір волі більшості студентів і викладачів публічно підтримав рішення про приєднання. Його бачення – новий інститут на базі економічного факультету ЧНУ і БДФЕУ (хоча як створення чергового інституту корелює з політикою міністерства по скороченню вишів знає один лиш Бог і Максим Юрійович). 13 лютого до Чернівців завітав лідер Радикальної партії Олег Ляшко. На Центральній площі нардеп зустрівся із буковинцями та підтримав студентів БДФЕУ і пообіцяв разом із активістами боротися за БДФЕУ до того часу, допоки не буде скасоване розпорядження про приєднання університету до ЧНУ. 16 лютого Радикальна партія звернеться до Кабінету міністрів з вимогою скасувати рішення про об’єднання вишів та оголосить про недовіру Уряду.Конфлікт переходить у режим «політичного туризму». І насправді київські політики їдуть в Чернівці не стільки для «захисту БДФЕУ», скільки для тонкого тролінгу Арсенія Яценюка. Їх мета показати, що Арсеній Петрович догаздувався до повної анігіляції свого іміджу, навіть на своїй батьківщині. Захищати прем’єр-міністра та його політику збирається тільки Максим Бурбак, який у своїй запальній промові на прес-конференції поєднав непоєднуване. Куліша-Хотин-Фірташа-БДФЕУ-Януковича і «руку Москви». Говорити про проблеми студентів в іншій парадигмі Максим Юрійович уже, як видно, не зможе. Ще відвертішим популістом проявив себе Олег Ляшко. Приїхати в Чернівці перед рішенням про недовіру Уряду міг тільки дуже тонкий політичний троль. Тим не менше, його участь дуже корисна для команди Володимира Прядка, який у боротьбі за фінансовий університет отримав хоч і веселого та непередбачуваного, але сильного союзника. Ясно лиш одне – далі буде ще веселіше!

Тема № 3. Війна Мунтяна і Салагора. Гра з нульовою сумою

Ситуація з блокуванням дороги в Порубному Ігорем Жижияном та іншими захисниками ображених переросла в позиційну боротьбу за контроль над митницею. Тепер «румунське питання» має дві сторони, які ведуть боротьбу за суспільну думку. Перша, умовна позиція начальника Чернівецької митниці Миколи Салагора, який говорить, що є група посадовців, що використовують свої політичні позиції для несплати мита. Друга, умовна позиція голови Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна – на митниці є корупція і її начальник має піти у відставку. Ряд подій, які відбуваються в області, є наслідком активного просування цих центральних позицій для громадськості. Іван Мунтян «передає привіт» Миколі Салагору через «громадські збори» у Глибоці, де починають збір підписів про відставку головного митника області. Одночасно з цим біля консульства Румунії в Чернівцях зібралися представники громадської організації «Майдан», щоб зробити запит у генерального консула на наявність у них румунського громадянства. Це – відповідь від Миколи Салагора.

Далі – більше. Невідомі підклали гранати біля житла двох буковинських митників. Микола Салагор заявляє, що контрабандисти оголосили війну Чернівецькій митниці під прикриттям високопосадовця обласної ради. Микола Михайлович уже майже готовий називати імена: «Без сумніву, це здійснюють ті, хто останнім часом дестабілізує ситуацію в області, хто організовують фейкові «румунські повстання», а насправді хочуть повернення контрабандних схем і відкриття «зеленого коридору» для потоку сигаретної контрабанди. Прикривають свої дії дурниками, з яких роблять липових організаторів. Я суджу по тих особах, які крутилися під час перекриття міжнародної траси в Порубному, і до кого вони наближені».
 
Політичне протистояння розпалилось з новою силою, ситуація близька до критичної. Гранати – явний сигнал митникам від контрабандистської мафії. Микола Салагор виводитиме конфлікт на найближчу сесію Чернівецької обласної ради і їх клінч з непередбачуваним Іваном Мунтяном може привести до місцевої політичної кризи. Її наслідком, в залежності від того хто виграє цю війну, будуть кадрові перестановки або в обласній раді, або на митниці. Іде гра з нульовою сумою, де переможець отримує все, а переможений – нічого.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Картина дня 10.02 | Політичні рейтинги, незаконні петиції і повернення Бурбака