2018 рік ще на один щабель підвищить ставки у боротьбі за владу у країні загалом — та в нашій забутій Богом області і Чернівцях зокрема. Вже не так важливі методи досягнення політичних цілей у такій ситуації, як важливим є сприйняття цих методів крізь призму бурхливої, колись реальної, але в більшості випадків штучної політичної боротьби. Це дуже важливе зауваження, яке ми переважно упускали у 2017 році.

Минулорічні події більшість із нас сприймали через чужі, штучно надбудовані політичні фільтри. Очевидні речі не сприймалися так очевидно — і це основна проблема несуб’єктного громадянина, який прагне того, щоби ним маніпулювали та спрощували складну конструкцію української реальності у прості формули #зради і #перемоги. Нинішній 2018-ий буде в цьому розумінні ще страшнішим і, якщо хочете, дивнішим.

Кількість потрясінь і нових відкриттів секретів Полішинеля обіцяє бути настільки великою, що критично оцінювати ситуацію не зможе майже ніхто із тих, хто перебувають усередині системи. Тому цей рік для нас буде «роком пожеж». Із сірниками граються всі кому не ліньки, і якщо рано чи пізно щось десь згорить — крайнього знайти буде дуже важко. Ми гірко видихнемо, розведемо руки в боки і будемо жити далі, придумавши власний синопсис і, повіривши в нього, підсвідомо очікуватимемо нових пожеж.

Більш зрозуміло це можна пояснити на свіжому чернівецькому прикладі. Пожежа в торгівельному павільйоні ринку «Верхній» на вулиці Зеленій в Чернівцях без висновку ДСНС, без будь-яких доказів політично стурбований місцевий обиватель майже автоматично визначає як помсту («ответку») команди умовного Максима Бурбака чиновнику-неофіту, секретарю міської ради Василю Продану — неформальному власнику цієї території. І в цій конкретній ситуації не так важливо правда це чи випадковий збіг обставин, чиєсь роздовбайство чи частина багатоходової комбінації. Важлива тенденційність мислення, яке визначає подальші кроки і прийняття політичних рішень.

Ніякої, навіть показної дружби між Василем Сафроновичем і ставлеником Максима Юрійовича Олексієм Каспруком не буде. Після пожежі навіть у найбільших оптимістів згоріли примарні надії на мир. І секрет тут невеликий: ті, хто приймають ключові рішення в місті, діють за тією ж логікою, що й обиватель, довіряючи насамперед власним інстинктам. А питання формальної логіки, здорового глузду, фактів, інтересів буковинців залишаються поза їхнім дискурсом.

Чим далі, подієвий ряд буде лише загострюватися. Для Буковини більшість цих імовірних «пожеж» навіть можна спрогнозувати. Вже згадана пожежа по лінії Продан—Бурбак: конфлікти виникатимуть так часто і системно, що мантра «Народного фронту» про перевибори не виглядатиме такою вже й нездійсненною. Перш за все тому, що обидві сторони дістали обивателя: акторський склад не змінюється, не змінюється репертуар. Гра залишає бажати кращого.

Інша пожежа у 2018 році виникне по лінії видової провладної боротьби між «Народним фронтом» і Блоком Петра Порошенка: протистояння буде вестися за контроль над адмінресурсом. Напередодні початку президентської виборчої кампанії цей конфлікт вже не можна буде зупинити. Якщо сьогодні умовний Іван Рибак лише епізодично заявляє про це на прес-конференціях, то вже через невеликий проміжок часу по цьому напрямку почнуться справжні бойові дії із залученням компромату, біганням по кабінетам Адміністрації Президента та політичним ексгібіціонізмом.

Остання очевидна лінія пожежної небезпеки — опозиційна. Реєстрова опозиція — «Батьківщина», «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка з одного боку, «Рух нових сил» Михайла Саакашвілі, «Народний контроль» та інші структури з іншого — будуть боротися за лідерство у критиці чинної влади. «Єдиний як ніколи» опозиційний кулак по факту є новоявленою сімейкою Медічі, де людина людині вовк. У цій ситуації у 2018 році для нас стане важливим не сприйняття і розуміння подій, що відбуваються довкола. Правильною буде установка — «пережити всі пожежі». Не розбираючись у тому, що є добром, а що злом — просто пережити до кращих часів.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Без Тіміша і Семенюка: як «зачистили» новоселицьку громаду