Чернівці вже тривалий час живуть однією топ-темою – дострокові вибори до міської ради. Усім здавалося б зрозуміло, що фактичних підстав для виборів немає, але ця думка вперто не полишає голів місцевих можновладців. Протягом першого літнього тижня місто продовжує лихоманити.

Лист Олексія Каспрука до профільного комітету Верховної Ради щодо призначення дострокових виборів міської ради був почутим. Цього тижня до Чернівців прибули члени комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Формально парламентарі провели виїзне засідання щодо проблем децентралізації, але основною метою все ж було питання виборів. Ця ж тема домінувала у їх спілкуванні з журналістами.Сам по собі візит мав церемоніальну функцію, адже виходячи зі слів голови парламентського комітету Сергія Власенка, заява Каспрука не містила фактів, які б доводили можливість оголошення виборів. Тобто, їдучи до Чернівців, парламентарі вже знали, що комітет не має підстав давати рекомендації щодо дострокового волевиявлення. Але, знаючи силу голосу основного лобіста розпуску міської ради Максима Бурбака, вирішили уникнути чергових підстав для критики.

Відсутність фактажу у питанні розпуску ради дозволяє вести мову про заполітизованість цього процесу. Про це неодноразово заявляли народні депутати, як сам Власенко, так і його колега з фракції «Самопоміч» Любомир Зубач. Політичним аборигенам максимально дипломатично дали зрозуміти, що ця проблема є виключно проблемою міста, і розбиратися у ній варто на місці. Головну роль у процесі нормалізації стосунків між гілками влади в обласному центрі мав би виконати міський голова. Звісно, за бажання або за умови, якщо б йому це дозволили старші колеги.

Натомість старші колеги не демонструють бажання до конструктиву. Нардеп Максим Бурбак в ефірі свого «бойового листка» робить типову для себе заяву, наголошуючи, що Сергій Власенко прикриває чернівецьких однопартійців з «Батьківщини», які «продалися ФірташуЯнуковичу–Москві–Продану». З летаргічного сну повернувся й голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук для того, аби повідомити, що до облдержадміністрації від міського голови надійшли усі необхідні документи для призначення перевиборів у міській раді. Таким чином, голову ОДА з його поданням притримують як запасний варіант у тому випадку, коли лист Каспрука до парламенту не матиме очікуваного ефекту.Заяви народних депутатів щодо недостатності правових підстав для початку процедури дострокових виборів не лякають «фронтовиків». Це питання за будь-яку ціну спробують протягти у сесійну залу Верховної Ради. З політично-правових підстав залишаються виключно політичні. На цьому і спробують зіграти колеги Арсенія Яценюка. У профільному комітеті «Народний фронт» разом із БПП «Солідарність» мають більшість, тож Бурбак робить ставку на домовленості у рамках владної коаліції, при цьому намагається переконати усіх керівників парламентських фракцій.

Місію, що її намагається виконати головний «фронтовик» Буковини, наразі реалізувати дуже важко. Ілюзія всесильності після знищення фракції «Самопомочі» в міській раді та перетворення чернівецького осередку цієї політсили на дочірнє підприємство «Народного фронту» може розвіятися. Більшість із політсил, представлених у Чернівецькій міській раді, більш досвідчені, зокрема, і «співпрацею» з «фронтовиками». Київські партійні офіси не зацікавлені виконувати волю політично не зовсім адекватного Бурбака, не маючи від перевиборів жодного зиску.Тим часом у Чернівцях «фронтовики» активно готують базу для майбутньої фракції. Під час роботи сесії міськради, 5 депутатів оголосили про створення депутатської групи «Спільними зусиллями захистимо Чернівці», до якої увійшли Андрій Романчишин (голова), Сергій Греков, Андрій Кавуля, Василь Осачук з фракції БПП «Солідарність» та Олександр Ставчанський з фракції «Самопоміч». Фактично Максим Бурбак почав формування ядра фракції «Народного фронту», а у разі, коли сценарій з достроковими виборами провалиться, ці депутати стануть групою впливу Максима Юрійовича. При цьому, скоріш за все, вона буде обростати обранцями з інших фракцій. Слід зазначити, що утворення такої групи оригінально протролив депутат від «Рідного міста» Володимир Бешлей, написавши заяву про вступ.

Упевненість у своїй перемозі або особисте зацікавлення «фронтовиків» у валютних кредитах на оновлення електротранспорту реанімувало трохи призабуту тему закупівлі тролейбусів. Міський голова Каспрук повідомив, що правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо закупівель тролейбусів для Чернівецького тролейбусного управління у 2016 році. Закупівля іншої партії тролейбусів, яку планується здійснити протягом цього року, всіляко блокується з боку виконавчої влади.Команда Бурбака за будь-яку ціну прагне знищити альтернативу кредиту від ЄБРР. Вустами Олексія Каспрука до чернівчан донесли інформацію, що Міністерство фінансів погодило Чернівецькій міськраді гарантії для отримання кредитних коштів на закупівлю містом нових тролейбусів. Таким чином у депутатського корпусу зникають підстави для контраргументації щодо «непідйомності» для міста валютного кредиту.

Особливу роль у «тролейбусному питанні», схоже, відвели нещодавно призначеному директору департаменту ЖКГ міської ради Ярославу Кушнірику. Саме на його відомство поклали місію «продавити» питання отримання кредиту від ЄБРР. Виходячи з того, що сам Кушнірик раніше заявляв про причину свого призначення через «пропозицію, від якої неможливо відмовитися», сподівання, які на нього покладає міський голова, шалений опір, що чинить виконавча влада ініціативам депутатів у закупівлі б/в тролейбусів, можна стверджувати, що питання валютного кредиту було вирішене ще до того, як його винесли на розгляд у міській раді. Залишається лише з’ясувати бенефіціарів.З огляду на зазначене, цілком зрозуміла позиція Олексія Каспрука, який відмовився звільняти підлеглих, що мають стосунок до Партії регіонів. Значна частина людей, яких Олексія Павловича зобов’язали називати «моя команда», так чи інакше мають стосунок до політсил, за причетність до яких мали б звільнити відповідно до рішення міської ради. Включно із самим Каспруком, як екс-помічником нардепа-«регіонала». Незважаючи на суттєві іміджеві втрати, не маючи своєї реальної команди, міський голова змушений захищати призначену.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Господиня мідної... Ратуші. Сценарій відставки Каспрука