Напередодні можливого призначення позачергової виборчої кампанії в Чернівцях «Буковинський центр» починає серію матеріалів про потенційних кандидатів на посаду міського голови. Оскільки про участь кандидатів у кампанії остаточно можна буде говорити лише після їх офіційного оголошення, ця серія статей є лише спробою суб’єктивного та ангажованого прогнозування, яке виходить з бачення наших авторів та їхнього розуміння природи чернівецької політики. Знати слабкі та сильні сторони потенційних бургомістрів, їхні принципові позиції, бачення розвитку Чернівців є важливим для кожного думаючого жителя, який пов’язуватиме своє майбутнє і майбутнє своєї родини з цим містом. В цьому ми постараємось допомогти.

Почнемо огляд існуючих альтернатив чинному мерові Олексію Каспруку з депутата Чернівецької міської ради Богдана Ковалюка. За минулий 2016 рік результатом війни депутатського корпусу з міським головою стала поява ряду лідерів загальночернівецького масштабу, які принесли багато новел у місцеві політичні розклади. Окрім представників «Рідного міста», які «з ізоляції» вийшли повноцінними утримувачами більшості в Ратуші, саме депутат «Самопомочі» Богдан Ковалюк став найбільш безкомпромісним опонентом «фронтовика» Олексія Каспрука. На відміну від представників «Рідного міста», він зробив ставку на системну і конструктивну роботу, готуючи своє альтернативне бачення, поправки, доповнення та протокольні доручення чи не до кожного рішення міської ради. І ця кропітка робота принесла свої плоди.

Незважаючи на те, що проекти рішень на сесію готуються чиновницькою командою мера – після розгляду в сесійній залі правки Ковалюка (його особисті чи команди «Рідного міста») значно розширювали повноваження по контролю за виконанням кожного з цих них у бік депутатського корпусу. Фактично Богдан Ковалюк став тією людиною, яка докопується до суті конкретного проекту і змінює його таким чином, щоб максимально зменшити ручний вплив посадовців та міського голови на його практичне виконання. Це саме Богдан Іванович надовго затягував сесії, ведучи боротьбу за формулювання кожного речення проекту рішення. І якщо на початку каденції це виглядало як щось незрозуміле і непотрібне, то сьогодні з упевненістю можна сказати, що депутатський корпус таким чином перегруповувався і захоплював ініціативу для створення власних важелів впливу на Олексія Каспрука та прийняття ключових рішень у Чернівцях.

Саме завдяки Ковалюку рада у протистоянні з міським головою виглядала більш професійною. Кома за комою, поправка за поправкою, влада плавно витікала з рук Олексія Каспрука. Відчуваючи це і невідворотність майбутнього краху, політичні боси Олексія Павловича вирішили нажати на стоп-кран і «по беспределу» переламати Чернівецьку міську раду, відправивши її на позачергові вибори. Проте больова точка міського голови була знайдена – і від методичних атак його не вбережуть навіть Максим Бурбак з Миколою Федоруком.

Звичайно, що Ковалюка не люблять чиновники міської ради, оскільки підготовлені ним і підтримані депутатським корпусом доручення заставляють їх більше працювати. Іноді ця робота не є особливо потрібною чи важливою, але в цілому – вона ставить новий рівень професійних вимог і виходить так, що доручень «від Ковалюка» більше, ніж доручень «від Каспрука». Скриплячи зубами – чиновники мусять їх виконувати. Цим задався новий тренд, де міська рада значно збільшила свою присутність у поточній роботі чернівецьких чиновників.

Ще однією сильною стороною Ковалюка є його системне розуміння проблематики комунальних підприємств. Депутат у співавторстві з експертом Віталієм Якубівим написав Програму розвитку міського електротранспорту в Чернівцях на 2017–2021 роки, на основі якої вже сьогодні оновлюється рухомий склад тролейбусного управління. Його робота стала підставою того, що частина місцевих еліт почала лобіювати Богдана Івановича на посаду керівника ЧТУ.

У свою чергу, Олексій Каспрук проявив слабкість і побоявся віддати одне з ключових комунальних підприємств своєму опоненту, який, маючи системне бачення його розвитку, міг, за підтримки депутатського корпусу, отримати швидкий результат, котрий би гарно спозиціонував Ковалюка як ефективного комунального менеджера. Зважаючи на ту інформаційну підтримку, яку регулярно надає нашому герою телеканал «Чернівецький промінь» та інші ЗМІ, орієнтовані на групу «Рідного міста», шанс розгребти Авгієві стайні тролейбусного управління (або принаймі добре на цьому пропіаритися) може стати містком, який змінить ставлення до Богдана Ковалюка як до реального кандидата.

Проте головною особистою перемогою Богдана Ковалюка в Ратуші можна вважати системне рішення по наглядових радах, яке після його впровадження в життя дуже змінить існуючий у Чернівцях порядок речей і значно послабить позиції міського голови (хто б ним не став після завершення можливої позачергової виборчої кампанії). Загалом у сесійній залі, завдяки своєму рівню підготовки, депутат Ковалюк, як правило, виглядає краще за мера Каспрука. Для місцевих еліт він зрозуміліший – але для перемоги на виборах цього недостатньо.

Що потрібно для перемоги Ковалюка? По-перше, власна команда. Об’єднання «Самопоміч» у Чернівцях знищене Бурбаком і на наступну кампанію, швидше за все, не дасть змогу Ковалюку балотуватись. Зважаючи на це, Богдан Іванович має або шукати підтримки в інших ключових гравців, або шукати нову політичну силу. Для перемоги в Чернівцях йому потрібна команда, яка забезпечить результат на всіх дільницях і захистить його від фальсифікацій. Суб’єкт висування повинен зайти в міську раду. Без цього Ковалюк, навіть здобувши особисту перемогу, опиниться в тій же стратегічно програшній позиції, що й Олексій Каспрук сьогодні.

Електоральною задачею № 1 для Богдана Ковалюка (звісно, якщо він вирішить балотуватись) буде потрапляння у т.зв. «другий тур». У ньому Богдан Іванович може отримати загальний виграшний, позаяк виглядає меншим злом і в можливому протистоянні з Олексієм Каспруком, і в можливому протистоянні з Віталієм Михайлішиним. Головна перевага в тому, що Ковалюк працює на одному електоральному полі з чинним міським головою. Він не опирається на «бабусь», як Віталій Михайлішин, і на даному етапі його цілком може підтримати група «Рідного міста».

Проте якщо Ковалюк дійсно захоче перемогти на виборах, а не виконувати роль політичного тарана, йому належить підготувати власний «План Б», за яким на певному етапі доведеться діяти, опираючись виключно на власні сили і ресурси. Але це справи майбутнього. Вже сьогодні Богдан Ковалюк є альтернативою Каспруку в міській раді. Чи стане він альтернативою Каспруку на виборах? Покаже час.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

P.S.: На думку Редакції, фігура Богдана Ковалюка на чернівецькій шахівниці однаково вигідна «Рідному місту» і для відйому потенційних голосів Олексія Каспрука в інтересах Віталія Михайлішина (перемога в першому турі або недопуск Каспрука у другий) — і як самостійна, альтернативна Михайлішину кандидатура для лобового протистояння з чинним міським головою (протистояння Каспрук—Ковалюк у другому турі).

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Між молотом і ковадлом. Стокгольмський синдром Каспрука