Гучні провокації та гучні викриття – ось чим жили Чернівці протягом 20-26 березня. Питання нацменшин та доля бюджетних коштів знову вийшли на основні інформаційні позиції. Саме цього тижня правоохоронні органи та спецслужби отримали виклики, на які мусять реагувати.

Спецслужбовий вихід

Провокація авторства керівника Інституту західно-українських студій Олега Хавича, яка мала місце в понеділок, викликає більше питань не до самого виконавця, а до відповідних державних органів, які б мали запобігати таким явищам. Хавич зробив те, що мав зробити: створена чергова картинка українців, яким не місце у «толерантному та ліберальному» товаристві. Причини та мотиви такого вчинку нехай розслідують уповноважені на те структури. Але «чинник Хавича», попри трирічну гібридну війну, показав неготовність наших компетентних органів до подібних витівок.Громада знову взяла на себе обов’язки державних структур, які, до дечі, фінансуються за кошти цієї ж громади. Але не маючи спеціальної підготовки, знань та хоч якогось більш-менш загального бачення подібних подій, волонтери, учасники АТО й активісти вчинили на свій розсуд. На щастя Хавича, обійшлося лише легким переляком. Але й цього виявилося достатньо. Громадські активісти, не надто заглиблені у тонкощі інформаційних баталій, мимоволі виконали функцію, яку на них покладали режисери провокації. Потрібна картинка була створена.

Умовний Хавич переграв ціле Міністерство інформаційної політики та СБУ, які «проморгали» типову провокацію – або ж обрали невдалий варіант дій, дозволивши руками громади створити видимість осуду та несприйняття подібних ініціатив. Державні структури, відповідальні за цю ділянку фронту, досі не готові до адекватної відсічі ворогові. Чому так сталося, що особа, яка фігурує в «списку Суркова» вільно організовує в обласному центрі очевидно провокативні заходи? Якщо намагатися знайти логічне пояснення, випливає, що або сам список є «фейковим», що кидає підозру на достовірність інформації, яку обстоює СБУ – або ж цей випадок є відвертим недопрацюванням спецслужби.

Тендерні спокуси

Міська влада цього тижня також отримала свій виклик. Поряд із корупційними скандалами в освітній сфері, деякі ЗМІ оприлюднили інформацію щодо підозрілої фірми, яка може «розтендерити» понад 30 мільйонів гривень бюджетних коштів. Повідомлялося, що ниточки від цієї фірми ведуть до нардепа Максима Бурбака. Практично миттєва реакція міськради на ці повідомлення дозволяє зробити припущення, що йдеться про серйозні справи.

Отже, за інформацією деяких ЗМІ, фірма «Алекс Промбуд» зі статутним фондом у 5 тисяч гривень примудрилася у жовтні 2016 року виграти тендер на проведення робіт вартістю понад 30 мільйонів гривень. Як повідомили у міськраді, «з метою отримання додаткових доказів та проведення криміналістичних експертиз, 16 січня цього року документацію зазначених торгів вилучено» через те, що правоохоронці під час перевірки встановили, що вказане підприємство підробило документи, аби виграти тендер. З’ясувалося, що фірма не має працівників, які можуть зробити заплановані будівельні роботи.Далі – більше. Нескладний пошук на спеціалізованих сайтах дозволив отримати інформацію, що фірма «Алекс Промбуд» вже ставала переможцем кількох тендерів. У вересні 2016 року ця компанія отримала понад мільйон гривень від департаменту ЖКГ Чернівецької міської ради та КП «Чернівціводоканал». Що цікаво, кошти в сумі 30 мільйонів 653 тисячі гривень, передбачені тендером, згідно даних Вісника держзакупівель, на рахунки фірми вже надійшли. Чи відповідатиме хтось за те, що захмарні суми з міського бюджету перейшли до фірми без працівників, чи будуть виконані роботи і де осядуть 30 мільйонів, ще не відомо. Подібний «джек-пот» для фірми, що лише рік провадить свою діяльність, не може не викликати запитань. Тож цілком очевидно, що антимерська коаліція вже на найближчій сесії розгорне наступ на міського голову і з цього боку.

Дорогі тролейбуси

Не стихають пристрасті довкола Чернівецького тролейбусного питання. Цього тижня під час громадських слухань була підтримана рекомендація тарифної комісії міської ради щодо здорожчання проїзду в тролейбусах до 3 гривень. Раніше ця ж комісія рекомендувала підвищити вартість проїзду в маршрутках до 4 гривень. Така позиція керівництва міськради не буде сприйнята депутатським корпусом. Варто очікувати контрзаходів з боку обранців.Це може бути як продовження мораторію на підвищення вартості проїзду в громадському транспорті – або ж актуалізація питання щодо некомпетентності керівництва тролейбусного управління. У будь-якому разі, ситуація буде подаватися депутатами як лобіювання Олексієм Каспруком інтересів перевізників та утримання неефективного керівництва тролейбусного управління коштом чернівчан. Це дозволить антимерській коаліції підсилитись у питанні необхідності створення наглядових рад саме у такому форматі, як його бачать депутати.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Буде революція. Бурбак «зливає» Каспрука