Вся драма – в кулуарах. Буковинська політика була б пісною і сірою, як сесія обласної ради часів Мунтяна, якби не кулуарні драми. Місцеві політики на публіці мають зберігати «фацу», говорити прописними кліше і відстоювати своїх політичних босів. Але виборця від цього нудить, виборець живе в епосі серіалів, коли має співпереживати своїм політичним улюбленцям, як героям «мексиканського мила». Благо, для драми в місцевій політиці є своє місце – кулуари. Вони наповнені живою інформацією, яка й формує офіційний порядок денний.

Найбільше кулуарних драм, які стають відомі громадськості, останнім часом підносить чернівецька «Самопоміч». Конфлікт у фракції, який вийшов назагал завдяки Олегу Березюку, близький до свого логічного завершення. За інсайдерською інформацією, четверо депутатів (Андрій Брязкало, Віталій Гавриш, Богдан Ковалюк, Аліна Олевич), яких звинуватили у всіх смертних гріхах (найголовніший з яких – небажання служити Максиму Бурбаку), вже відправили «на Київ» заяви про складання повноважень. Це дозволить партії провести заміну міської фракції – але виникають питання до Віталія Матвієнка та Олександра Ставчанського, яких пов’язують з Максимом Юрійовичем, і які були основним локомотивом внутрішньопартійного конфлікту. Вони мають зробити те саме, що і пропроданівська четвірка, аби партія оновила свої штики в Чернівецькій раді.

В цій ситуації найбільше програли саме АТОвці «Самопомочі», яких використав Максим Бурбак. Після того, як «заяви чотирьох» пішли на Київ – у підвішеному стані опинились саме вони. Тепер ці депутати просто змушені стати частиною процесу очищення «Самопомочі» і також скласти свої, чесно виграні на виборах, мандати. Народний депутат Бурбак жертвує своїми людьми задля досягнення однієї цілі: він розвалив основного конкурента свого «Народного фронту», потенційно зменшивши опозиційну до мера більшість. Чи оговтається після цього «Самопоміч»? – А яка різниця Бурбаку? Він політик, а політики можуть «кидати» фронтових побратимів.

Далі найбільший виклик стане перед юристами «Самопомочі». Відкликання і заміна депутатів у Чернівецькій міській раді відкриває скриню Пандори для місцевого самоврядування. Один раз успішно проведена, така акція повністю позбавляє свободи дій усі місцеві організації політичних партій. По суті, київські керівники політичних сил у ручному порядку матимуть змогу витягувати з рад різних рівнів неугодних депутатів, яких самі туди і привели. Замість того, щоб нести політичну відповідальність, вони будуть вибірково карати своїх активістів, демонстративно наголошуючи на «принциповості».

І так буде не лише в «Самопомочі» – це стане трендом для всіх партійних сил. Підмінюючи усвідомлений вибір громадян політичною доцільністю, вони тільки пришвидшать і так невідворотній колапс існуючого політичного класу. Але в цій ситуації є і позитивні моменти: тепер Продану і Бурбаку буде все важче інтегрувати своїх людей у партії. Це дозволить усім іншим політичним силам, наприклад, «Руху нових сил», приймаючи рішення про відмову людині від балотування, в резолюції ставити кліше: «людина Бурбака», «людина Продана», «людина Охотського»...

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Інсайд | Час популістів. Інсайд закритого соціологічного опитування