Політичні метаморфози, які відбуваються з українськими політиками та партіями, гідні подиву. Ще вчора ти міг бути «голосом народу», стоячи на барикаді, а сьогодні став на схеми та потоки, перетворившись на ворога народу. Ці метаморфози чітко простежувалися протягом тижня 13-19 березня у Чернівцях. Найважча доля, схоже, випала чернівецькому міському голові, який вимушено стає чужим серед своїх і змушений робити «політичні шпагати».

Сигнал від Бурбака

Олексій Каспрук опинився між партійним молотом та ковадлом громади. Доля підкинула міському голові важкі випробування. Це закономірний наслідок діяльності будь-якого політика, який є не найзначнішою фігурою на політичній шахівниці. Обравши долю політика, яким грають, Олексій Павлович прирік себе на ситуацію, коли на догоду певним інтересам його «злиють» свої.

Минулий тиждень видався непростим для буковинських «фронтовиків»: «зальотні» Саакашвілі та Гриценко, не приховуючи того, дали зрозуміти, що Арсеній Яценюк та команда поволі мали б забувати про монополію на владу в області. Цей сигнал був почутим: дрейф заступника міського голови Володимира Середюка оголив ще одне вразливе місце Каспрука. А дрейф саме до непримиренного антагоніста Яценюка в очах «фронтовиків» робить Середюка вдесятеро небезпечнішим. Якщо ж сам Каспрук на вибрик свого зама змушений дивитися поблажливо, бо це єдиний дієвий заступник, то партійний бос мера – Максим Бурбак – засліплений «політичними ревнощами», слів не добирав.

Через лояльні ЗМІ Бурбак доніс до Олексія Павловича свою категоричну позицію щодо прогулянки Середюка з Саакашвілі. В українських реаліях така форма спілкування означає крайнє незадоволення та охолодження стосунків між Бурбаком та Каспруком. Цей сигнал можна розглядати як натяк Олексієві Павловичу про його можливий «злив» у разі, якщо того вимагатиме партдоцільність. Але й сам Каспрук вимушено балансує на межі.

Це яскраво показали події ночі з 14 на 15 березня. Рішення позачергової сесії Чернівецької міської ради щодо відставки партійного колеги мера – Арсена Авакова – не викликало спротиву Каспрука. На відміну від Максима Бурбака, який з парламентської трибуни розкривав «змови» та критикував протестувальників, Олексій Павлович розумів, що сесійна зала – це поле, де він не має переваги, а присутність активістів могла б обернутися для міського голови невтішними наслідками.У комунікації між Каспруком та його старшими товаришами Бурбаком і Федоруком існує ще одна лінія напруження: Олексій Павлович явно не виправдовує сподівань через неможливість «вирішувати питання». Депутатський корпус, руками Бурбака й Федорука згуртований проти міського голови, занадто часто здобуває переваги. Цього тижня такою перевагою стало тролейбусне питання. Очевидно, що питання кредиту від ЄБРР зняте з порядку денного: тролейбуси купуватимуть, але за власні кошти. На носі – створення наглядових рад на комунальних підприємствах. Це виведе з-під контролю мера значну частину міського господарства, а, отже, й можливість на цьому заробляти.Колективна відповідальність за конфлікти в сесійній залі «фронтовиками» технічно перекладена на самого Каспрука. Основний генератор конфліктів лише час від часу дає про себе знати через прес-конференції та спілкування з лояльними ЗМІ. Максим Бурбак розуміє, що у найгарячіший момент (а цього тижня ситуація була близька до нього) необхідно буде дати роздратованій громаді жертву. Судячи з усього, на роль жертви на рівні області обрано голову ОДА Олександра Фищука, а на рівні міста – Олексія Каспрука.

Жертва корупції

Олексій Каспрук зазнав несподіваного удару зі, здавалось би, надійного флангу. Одного з посадовців управління освіти міської ради правоохоронці затримали на хабарі у понад чверть мільйона гривень. Діяльність правоохоронних органів протягом останнього часу не може не дивувати. Затримання Романа Насірова – стовідсоткового елемента владної системи, у Чернівцях – масштаби, звичайно, менші, але й наш затриманий також є частиною системи. За інсайдерською інформацією – це протеже братів Бурбаків. Основним його завданням було контролювати, аби зиск з фінансових операцій в освітній сфері мали представники «сильної команди».

Якщо для Максима Бурбака ця подія може становити загрозу лише у випадку, якщо затриманий почне давати покази, то для Олексія Каспрука загроза має дещо інший характер. В умовах жорсткого протистояння з депутатами цей факт відкриває можливість для критики міського голови. Не секрет, що в Чернівцях корупційні схеми в освіті та охороні здоров’я нікуди не зникли. Про них знають, але не бажають відкрито говорити, бо не вірять у зміни, що відбулися з часу Революції Гідності. Ті, хто під час революції закликав до боротьби з корумпованою владою, сьогодні самі стали такою владою. Але через затримання посадовця депутати отримали вагому підставу вдарити по Каспруку.

Розуміючи наслідки атаки антимерської коаліції, Олексій Павлович спробував зіграти на випередження. Відсторонення від обов’язків начальника управління освіти Сергія Мартинюка – сигнал Каспрука про його непричетність до корупційного скандалу. Цілком імовірно, що міська влада спробує цю всю історію обернути як маніпуляцію та «підставу» з метою очорнити мера. У крайньому випадку, Олексій Павлович на позачерговій сесії віддасть депутатам на «розшматування» Мартинюка.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Парії регіонів та політичний дрейф Середюка