Чернівці вже тривалий час лихоманить «транспортним питанням». Не став винятком і другий тиждень березня. Топ-теми, що висвітлювалися у ЗМІ, здебільшого були пов’язані із тролейбусами та перевізниками. Дещо розбавив місцеву проблематику візит Міхеіла Саакашвілі та Анатолія Гриценка до Чернівців.

Show must go on

Чернівецький міський голова не полишає спроб «продавити» питання кредиту від ЄБРР на придбання нових тролейбусів. Команда мера цього тижня зробила спробу переконати депутатів вустами працівників ЧТУ, організувавши для обранців та журналістів тур до депо. Формат заходу обраний вдало, але – і це вже стало рисою Каспрука – такий захід запізнілий. Його варто було б провести ще тоді, коли дискусія довкола кредиту починала розгортатися.Після численних скандалів та створених дискурсів усі ті, від кого залежить прийняття рішення, вже визначилися й зайняли свої позиції у двобої за валютний кредит. Відтак депутати побачили те, що підтвердило їхні переконання: необхідність зміни керівництва комунального підприємства. А міський голова залишився при своїй думці – кредиті від ЄБРР як панацеї.

В інформаційних повідомленнях у ЗМІ помітна тональність, яку задають у Ратуші: депутати є противниками оновлення рухомого складу тролейбусного депо. Для Олексія Павловича питання стало руба: або нові тролейбуси за кредитні кошти, або, як у відомому фільмі, «не доставайся же ты никому». Міський голова не бажає чути альтернативної думки щодо можливості обійтися без запозичень. Це дає ґрунт для спекуляцій з боку депутатів. А ті помилки, які допускає Каспрук, лише підживлюють бажання йому дошкуляти.

Цілком закономірним є рішення депутатів щодо виділення кільком комунальним підприємствам коштів лише на покриття поточних боргів за енергоносії. По-перше, депутатський корпус не бачить доцільності постійно дотувати збиткові підприємства, до ефективності керівництва яких є чимало питань. По-друге, депутати не сприймають амбіції Олексія Каспрука щодо одноосібного керівництва містом. Це слабке місце міського голови стало свого роду брамою, через яку безперешкодно заходить критика.Ще один фронт протистояння між мером та депутатами, що нещодавно активізувався – приватні перевізники. Чернівецька влада ніяк не може визначитися, яка її позиція у цьому питанні: чи між красивими, чи між розумними? Депутати сказали «А» у питанні з приватними перевезеннями, запровадивши заборону на підвищення вартості проїзду, але досі ще не сказали «Б». Виконавча влада у місті, сказавши «А» вустами міського голови, який оголосив про розірвання договорів з перевізниками, схоже увімкнула «задню передачу». Йдеться про готовність міськради розглядати підвищення тарифу без економічного обґрунтування, яке перевізники так і не спромоглися надати.

Така обмежена «принциповість» дає підстави говорити про часткову штучність конфлікту з перевізниками. Фактично керівництво міської ради легітимує методи, що їх використовують перевізники, вимагаючи підвищення вартості проїзду. Не важко здогадатися, що цей прокол використають опоненти міського голови. Якщо виконавчі органи міськради вкупі з виконкомом погодять здорожчання проїзду в маршрутках, останнє слово залишиться за депутатами. Обранці, зважаючи на сприйняття громадою підвищення вартості проїзду, можуть продовжити дію попередньої заборони. Тим самим створивши для себе ореол «борців за інтереси простих людей» – а міському голові додавши клопоту з перевізниками, які вже раз відчули силу повзучого бойкоту і, скоріш за все, вдадуться до нього повторно.

Дрейф Середюка

Візит лідерів «Руху нових сил» Міхеіла Саакашвілі та «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка до Чернівців викликав деякий ажіотаж у місцевих політичних та довколополітичних колах. Йдеться не про їхні виступи біля пам’ятника Тарасові Шевченку, а появу біля Саакашвілі заступника міського голови Володимира Середюка. Те, про що так довго говорили чернівецькі «більшовики» (читай: «фронтовики»), сталося. Володимир Богданович своєю прогулянкою зі Саакашвілі дав знак щодо своєї політичної орієнтації. Рух за політичну рівність в Україні ще не запроваджено, тож вчинок Середюка викликав ревнощі в оточенні Олексія Павловича.Своїми недолугими спробами навернути заблудлого заступника на «істинний», «фронтовий» шлях, боти та напівботи із «сильної команди» вчергове змусили звернути увагу на кадрові проблеми команди «фронтовиків». Олексієві Каспруку не вдалося «навернути» Середюка як професіонала своєї справи. Ті проблеми, що мають місце у Чернівцях, значним чином породжені представниками тієї ж «сильної команди». Будь-яка адекватна людина побачить це й намагатиметься розв’язувати їх у силу своїх можливостей або ж, принаймні, говорити про них. Сліпа політична ревність, яка стала візитівкою чернівецьких «фронтовиків», не терпить інакомислення. Альтернативна думка засуджується й не сприймається a priori.

Своїм демаршем Володимир Середюк поставив міського голову у незручне становище. Олексій Павлович у Середюкові, який не побоявся продемонструвати свої політичні уподобання, без сумніву, бачить загрозу. Більше того, заступник Каспрука підтримує критику Максима Бурбака й усієї команди «Народного фронту». В чернівецьких реаліях це означає проголосити Середюка парією та зацькувати його з усією інформаційною потугою «фронтовиків». Останнє вже має місце. Але в такий спосіб мер створить собі ж на шкоду «жертву» та «месію-реформатора», якого за інакомислення вигнали з владного Олімпу. Враховуючи сприйняття руху Саакашвілі, руками Каспрука буде створено реального кандидата на посаду міського голови.

Зважаючи на нещодавні проколи із пропозицією депутатові Богданові Ковалюку очолити Чернівецьке тролейбусне управління, Олексієві Каспруку варто обережніше ставитися до публічних заяв – оскільки це може мати сумні для нього ж наслідки. Відтак ситуація із Середюком стане для мера випробуванням. Можливо, це підштовхне Каспрука до усвідомлення необхідності формувати власну команду, керуючись принципами професіоналізму, а не партійності. Але в такому випадку і сам Олексій Павлович може опинитися у ролі парії та відчути цькування інформаційної потуги «фронтовиків».

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Село Бурбака. Хто буде обласний прокурор?