В Україні будується держава, де першу скрипку гратиме не громадянське суспільство і «діти Майдану», а силові структури. Війна з Росією, ціною тисяч життів, відродила українське військо, яке дало відсіч загарбникам і тепер має повне право «нагора» видати свою власну політичну еліту, що може змінити обличчя сучасної України. Закони військового часу значно прискорили б реформи і змінили існуючу загниваючу напіволігархічну систему. Проте військові до цього ще не дійшли, їхнє середовище – аполітичне і загроза повномасштабного конфлікту з агресором все ще є актуальною проблемою № 1. Тому їм поки не до української політики.

Прокуратура, НАБУ, СБУ теж переживають певний ціннісний ренесанс і все більше усвідомлюють та демонструють свою політичну міць. І тепер не лише як міцний дах для нелегальної української економіки, а і як відточений інструмент політичної боротьби проти конкурентів. Окреме місце займає поліція, яка «реформується» та тихо перетворюється в головного «ланцового пса» політичного режиму часів Порошенка-Яценюка. Вже зараз стає зрозуміло, що саме поліція буде авангардом тотального державного примусу по відношенню до свого народу. І недавній інцидент з Володимиром Бешлеєм це наглядно демонструє.Політика реформ уже зараз викликає значний спротив нашого консервативного суспільства і влада все частіше, замість того, щоб вести важкий діалог і пояснювати причинно-наслідкові зв’язки своїх кроків, вибирає найлегший варіант – демонстрацію сили. Дістаючи «поліцейський кийок» щоразу, коли щось іде не так, «хороша» влада невпинно перетворюється в «бандитську». Саме в такому ракурсі я бачу інцидент із затриманням депутата Володимира Бешлея за «ганьбу».

Я не хотів би вдаватися до детального розгляду ситуації, але виглядало воно безглуздо і якось забувалось, що перед тобою не «орли Захарченка» чи якогось Пукача, а «наша нова поліція» з гарною формою, «Пріусами» і селфіками в «Інстаграмах». На місці Бешлея могла опинитися будь-яка інша людина, будь-який інший активіст.

Просто уявімо, що є умовна група людей і їм не подобається те, як розвивається країна. Що їм не подобається, як під час реформ 99% людей бідніють, а інший 1% багатіє, як зовсім не змінюються корупційні правила гри, як нас продовжують грабувати ті, хто з трибуни Майдану обіцяв захищати. Уявіть себе такою людиною, зберіть однодумців і йдіть протестувати проти влади. З ким, на Вашу думку, буде саме ЦЯ поліція? Чи буде вона робити селфі з протестувальниками – чи за 2 хвилини спеленає Вас у гарний новенький «Prius»?

Мої друзі в Білорусі навіть дали свою милозвучну назву ситуації, коли неугодних владі людей швидко скручували і пакували місцеві «пси режиму». Вони назвали цей процес – «хапун». Дуже влучно і тонко, як на мене.

За процесом нарощування каральної потужності правоохоронної системи стоїть чинна влада. Наша еліта панічно боїться нового Майдану. Свого. Проте ціна питання настільки висока, що вони зроблять все, щоб утриматися при владі якнайдовше. Але громадським діячам варто розуміти, що теперішні владці розумніші, ніж команда Януковича. Вони реформують поліцію не для зменшення рівня злочинності, а щоб захищати СЕБЕ від НАС. Поки цей системний перелом не настав, але цей час невпинно підходить.

І моє питання сьогодні – де будуть ті копи, які сьогодні клянуться у вірності до українського народу та роблять селфі для «Instagram»? Чи не будуть вони з особливою силою бити по яйцям тих громадських активістів, які найбільш гучно їх підтримували? І чи взагалі захищатимуть вони владу, коли народ не в змозі буде вже терпіти ці знущання, коли поряд з реформами іде грабунок і сваволя?

Ми не знаємо хто завтра буде тією «народною опозицією». Все відносно. Антимерська більшість у Чернівецькій міській раді при владі, але все одно – фактично перебувають в опозиції до режиму. Інцидент з Бешлеєм – лише перша ластівка. Далі, чим глибшою буде криза, тим дубовішими будуть методи боротьби з тими, кому не подобається курс чинної влади. Ізоляцію політичну вони компенсують за рахунок спецслужб, поліції, прокуратури... І взагалі, чим далі – тим веселіше.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Біліший за Білика. Технологія легалізації