Один із тих рідкісних випадків, коли актуальні події тижня практично не знайшли належного висвітлення у друкованих ЗМІ. Проігнорований антикорупційний форум Міхеіла Саакашвілі, незначний резонанс політичних баталій у Ратуші та Будинку з левами, затамоване дихання перед підняттям тарифів на проїзд у громадському транспорті.

Корупція, Моклович, заступники Фищука

Попри зауваження Михайла Шморгуна про «гарну пресу», яку отримали антикорупційний форум і презентація «Руху за очищеня» Міхеіла Саакашвілі в Чернівцях – воно більшою мірою стосується електронних ЗМІ і телебачення. В буковинських газетах – інформаційний штиль: подію оминули увагою більшість місцевих видань, за виключенням першої шпальти «Молодого буковинця», замітки Людмили Чередарик «У команді буде 1 мільйон українців» у «Версіях» та непідписаного матеріалу «Михайло Саакашвілі: «Якщо ми хочемо, щоб Україну поважали, потрібно самим її поважати і реально рекламувати»» в газеті «Доба». Важко сказати, в чому причина – в небажанні рекламувати перспективну політичну силу до моменту, коли визначаться її учасники на місцях – чи в банальному розрахунку. Адже інформаційний супровід політичних подій такого рангу в передвиборчий період традиційно передбачає фінансове стимулювання – чи не єдине джерело доходів більшості місцевих газет.Стаття Миколи Кобилюка та Христини Тимофійчук «В очікуванні нового месії» подає зважений, щоб не сказати: прохолодний погляд на приїзд Міхеіла Саакашвілі – що загалом вписується в редакційну політику видання, яке підтримує його головного опонента. Натякаючи на боротьбу фінансово-політичних груп за входження в команду Міхеіла Саакашвілі, автори іронізують про «кілька десятків елітних позашляховиків» і «весь цвіт» Чернівців перед залою «Юність Буковини», де виступав грузинський реформатор. Журналісти акцентують його «ламану українську» і з помітною образою в тоні переказують висловлювання Міхеіла Саакашвілі на адресу чернівецької урядової команди: «При кожній згадці прем’єра чи людей з його оточення політик називає їх «вашими земляками».» Матеріал завершується критикою політичних «гастролей» одеського губернатора: «Голова ОДА Олександр Фищук заявив, що йому незрозуміло, чому Саакашвілі приїхав до Чернівців», та цитуваннями коментарів чернівчан із «Facebook», яких обурили зауваження радника голови Одеської ОДА Олександра Боровика про якість буковинських доріг.

Політична конфронтація в Чернівецькій міській раді традиційно найдетальніше розібрана в п’ятничному випуску «Молодого буковинця». Стаття Галини Марків «Парад борців за усе» відповідає загальній редакційній тональності: сесійний розгляд дій поліції під час обшуку в помешканні депутата від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Назара Мокловича кваліфікується як політичний піар, висловлюванням опозиційних депутатів даються характерні оцінки: «популістські фрази так і лилися», «підтакував», «сипав сленгом» та ін. Тенденційний переказ подій доповнюється розлогими цитуваннями міського голови Олексія Каспрука, виділеними в окремий блок: «Велика частина депутатів використовувала це для піару, гучних промов, «захисту звичайних людей».»Не менш гучний конфлікт у Чернівецькій обласній адміністрації отримав скромний розбір у газеті «Час» у замітці Петра Кобевка «Фищук прощається з Кулішем, Усиком та Сенчуком» і невеликі колонки Миколи Кобилюка «Голова ОДА відправив у відставку усіх заступників» у «Молодому буковинці» та Олеся Задністровського «Голова ОДА вирішив звільнити усіх заступників» у газеті «Погляд». Дії губернатора знаходять підтримку в редактора «Часу», більша частина допису присвячена критиці звільнених заступників голови ОДА, яких журналіст звинувачує у провалах на всіх напрямках: «Вони ж-бо добре знали, що допустили чимало недоладностей в роботі». Автор перекладає відповідальність на Володимира Куліша та Віталія Усика за протести в Хотині і розквіт контрабанди у Глибоцькому районі, під критичний акомпанемент потрапляє і Руслан Сенчук, якому Петро Кобевко абстрактно, а радше «для красного слівця» закидає нездатність «встановити контакт з людьми і керівниками».

Детальніше тему розібрав редактор газети «Доба» Володимир Стефанець у статті «Операція «Звільнення», або Порятунок рядового Фищука». Автор опонує губернатору: «Чому це у відставку мають іти заступники, а не сам голова облдержадміністрації»? Володимир Стефанець дає зрозуміти, що рішення Олександра Фищука – «спущене згори», а сам посадовець – «несамостійний»: «Як і у випадку зі спікерством, так і звільненням всіх і вся заступників, Олександр Георгійович дуже багато спілкувався з деякими депутатами рідної парламентської фракції». Такий поворот означає лише одне: початок затяжної політичної боротьби в обласній раді, адже звільнені заступники обіймають чільні позиції в найбільших фракціях «Солідарності» та Аграрної партії – та можливе зняття з посади голови ОДА, позаяк, на думку журналіста, «революційний кадровий запал губернатора продиктований хмарами над ним самим», і «у столиці до рядового губернатора Фищука є серйозні претензії».Епопея БДФЕУ, нові тарифи та рівень життя

Конфлікт Буковинського державного фінансово-економічного університету з Міністерством освіти і науки увійшов у нову фазу. Тему традиційно полярно висвітлюють флагмани буковинського газетного ринку «Погляд» та «Молодий буковинець». Короткий матеріал Марини Корпан та Миколи Кобилюка «Вузи таки об’єднали» читається як епітафія БДФЕУ – поряд із констатацією факту ліквідації університету під грифом «До речі» з посиланням на заступника міністра освіти Інну Совсун подається довідкова інформація про переваги навчання студентів у ЧНУ: «Реорганізація не порушує права та інтереси осіб, які навчаються». У форматі довідки наводиться перелік інших українських навчальних закладів, що були ліквідовані раніше – в Києві, Сумах, Львові і, що знаково: в Луганську.

Критичний розбір проблеми продовжує Уляна Делікатна у матеріалі «Наказали приєднати», що вийшов друком у газеті «Погляд». Авторка не випускає з уваги методи реорганізації: «Про таке серйозне рішення заздалегідь не повідомили навіть ректора БДФЕУ». Студенти та педагогічний колектив обіцяють продвожити акції протесту і відстоювати свої інтереси в суді, адже «незрозуміло, як без втрат для студентів та викладацького складу вдасться об’єднати два вузи, в яких дублюються спеціальності, а умови навчання дещо різняться».Невідставка Уряду Арсенія Яценюка зрикошетила наростанням соціальної повістки місцевої преси: газети приділили чимало уваги проблемам заробітчан, зростанню тарифів на житлово-комунальні послуги і громадський транспорт, падінню курсу гривні та рівня життя. Особливої уваги заслуговує текст Яни Маріянчук «В одним забрали, іншим дали» в газеті «Погляд». Авторка звертає увагу на те, що 1,9 млд. грн., виділені з державного бюджету на субвенції перевізникам на обслуговування пільгових категорій пасажирів, зняті із субвенції «для надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло- та водопостачання». Іншими словами – за рахунок державних субсидій.

На цьому тлі із тривогою читаються стаття Марини Корпан «Гривня падає – ціни ростуть», матеріал Ігоря Довганя «Світло знову здорожчає» в «Молодому буковинці». Велика стаття Олеся Задністровського «Хочуть, та не можуть» у газеті «Погляд» підводить риску, констатуючи падіння рівня життя і купівельної спроможності чернівчан. Журналіст цитує підприємців на ринках, які «вперше з початку 1990-х працюють, лише аби прогодуватися». Криза торгівлі охопила і Калинівський ринок, «чимало найманих працівників фактично залишаються без засобів до існування», «потерпає малий бізнес», «товарообігу практично нема» і «не передбачається». Олесь Задністровський констатує, що через неефективну урядову політику «найближчим часом економіку чекає колапс», з чим у коментарі до матеріалу погоджується економіст і депутат міської ради від «Самопомочі» Богдан Ковалюк: «Малий бізнес припинить своє існування, а люди втратять робочі місця і джерела до існування».Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Соціальна повістка та політичний ангажемент чернівецьких газет