П’ятничний ефір ректорів чернівецьких університетів Степана Мельничука та Володимира Прядка за кілька днів став хітом місцевого Інтернету, сягнувши відмітки 10 тис. переглядів. Чим засвідчив не лише суспільний резонанс і гостроту питання, але й ту обставину, що без жертвопринесення конфлікт не вичерпається. Позиція видимого бенефіціара, який, хоч майже і не мав часу вставити в розмову свої «п’ять копійок», за вуаллю ввічливості кришталево ясна: Степан Мельничук, попри спроби тримати нейтралітет, зовсім не проти приєднання Буковинського державного фінансово-економічного університету до Чернівецького національного, яким керує він сам. Інцидент стане особистим, і не лише для ректорів.

Володимир Прядко прямо звинуватив ініціаторів приєднання у корупції – до його критики приєдналась народний депутат Оксана Продан, короткою реплікою «самоврядування по-яценюковськи» додавши справі політичного забарвлення. Що розуміє і сам Володимир Васильович – але іншого виходу, окрім як надати інциденту максимального розголосу, в нього вже немає. І в цьому відношенні ректор БДФЕУ діє як професійний політик – використовуючи кожне сказане і несказане ним та його опонентами слово. Опозиційне Інтернет-видання «The Chernivtsi Times», яке пов’язують із депутатом Чернівецької міської ради Василем Проданом, охрестило примусове об’єднання університетів «безглуздим рішенням» та, з огляду на конфлікт між депутатським корпусом та міським головою Олексієм Каспруком, прогнозовано супроводжуватиме тему на всьому шляху її розвитку, користуючись інцидентом як зручним приводом для критики і місцевої влади, і «чернівецького» Кабміну.

Ситуація достатньо крихка, тож навіть опонентам Володимира Прядка доводиться грати ролі співчуваючих – інспіровані адміністрацією фінансового-економічного університету пікетування Чернівецької міської ради та ОДА примусили «фронтовиків» Олександра Фищука та Олексія Каспрука публічно озвучити свою солідарність із протестуючими. Від цієї очевидної неправди, втім, поки що значно більше виграє Володимир Прядко, примушуючи опонентів складати зброю перед сотнями студентів. Їхній вихід на вулицю, попри спроби охрестити акцію «місцевим Майданом», був зрежисований у кабінеті ректора БДФЕУ – перебіг подій важко назвати «стихійним», про що свідчать і неодноразові обмовки Володимира Васильовича. В перший день виступів координатори акції з-поміж представників студентського самоврядування БДФЕУ виявились настільки непідготовлені, що у зверненнях та пересуванні містом не розрізняли місцеві органи влади, і це дозволяє прогнозувати, що молодіжний протест безальтернативно закінчиться лише там, звідки він насправді розпочався. Мировою угодою, перемогою або почесною відставкою Володимира Прядка.

А поки конфлікт не вичерпано, його звірятимуть із прогнозами політичної погоди в місті та країні. Різні політики отримають відповідні дивіденди – категоричний виступ першого заступника голови Чернівецької обласної ради Інги Маковецької, яка є одним із головних опонентів місцевої команди Арсенія Яценюка, є лише початком ефектної гри на питанні і в стінах обласної, і міської рад. Питання приєднання БДФЕУ вже винесено на розгляд сесії Чернівецької міської ради, де Олексія Каспрука вдруге примусять підписати звернення проти політичного патрона Арсенія Яценюка, критику якого мер сприймає як випад особисто проти себе. До того ж Олексію Павловичу доведеться пояснювати у стінах Ратуші і рішення Шевченківського районного суду про скасування звернення міських депутатів щодо відставки Уряду – в черговий раз антагонізуючи депутатський корпус і ставлячи себе у дедалі небезпечнішу позицію.

Однак комунікативні здібності міського голови не слід недооцінювати: Олексій Каспрук віртуозно вирішив проблему із образливим коментарем свого радника Андрія Олійника, який у мережі «Facebook» 31 січня порівняв БДФЕУ із сумнозвісним закладом «У Петровича» навпроти чернівецького залізничного вокзалу. Слова радника створили незручності Олексію Каспруку, адже ледь не перетворили на мішень студентського протесту – відтак мер не надто обирав слова, перепрошуючи перед мітингувальниками за колегу, визнавши його оцінки некомпетентними і жартівливо пообіцявши на сесії віддати на «розтерзання» студентам. Навряд чи через це між мером і партією «Народний контроль», від якої до Чернівецької міської ради восени 2015 р. балотувався Андрій Олійник, пробіжить чорна кішка, але сигнал очевидний: у разі серйозної конфронтації тонути доведеться або разом, або поодинці. Тимпаче, що опоненти можуть не встояти перед спокусою прив’язати інцидент навколо БДФЕУ до спільних бізнес-інтересів «Народного фронту» і «Народного контролю».

«Чиї інтереси враховані?», – запитується у «Facebook» депутат від «Рідного міста» Віталій Михайлішин. Опозиційний «Чернівецький промінь» тиражує виступи протестуючих, які справжньою причиною ліквідації закладу бачать спробу «рейдерського захоплення» приміщень і землі на вул. Аксенина і Садовій, упритул до об’єктів забудови по вул. Суворова, які пов’язують із бізнесом «фронтовиків» Максима та Олексія Бурбаків. У мережі «Facebook» цю тезу активно розкручує журналіст Василь Забродський, і для повноти картини не вистачає лише маніпулятивної прив’язки до будівельного бізнесу одного з місцевих спонсорів «Народного контролю» Володимира Мороза.

Аби вийти сухими з води, місцевій владі, яка і фактично, і публічно пов’язана з командою Арсенія Яценюка, доведеться перекладати ношу відповідальності на третіх осіб та озвучувати позицію непрямо – устами лояльних журналістів. Брифінг директора департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації Оксани Палійчук, яка залишилась Олександру Георгійовичу «у спадок» ще від попередника Романа Ванзуряка, засвідчив, що «різати по-живому» будуть «гуманно», але рішуче. Очільниця обласної освіти заявила, що «не погоджується» з «відсутністю поваги до людей» і закликала до «людяності, етики та порядності». Але дала чітко зрозуміти, що рішення міністерства перегляду не підлягає, і ніякі політичні заяви мера та губернатора по факту ні на що не вплинуть. Обласна влада готова до можливої конфронтації, і заклик Оксани Палійчук «не створювати додаткові оазиси гніву, війни, розбрату» з натяками на важку ситуацію у країні вже дозволяє спроектувати лінію компрометації протестувальників, які стануть «жертвами провокацій людей, які їх дезінформують» – а найперше самого Володимира Прядка, якому витягнуть не один «скелет із шафи», на тлі яких провадження по перекриттю вулиць виглядатимуть весняними квіточками.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Врятувати рядового Каспрука