Від Редакції: Володимир Стефанець міркує про «народні» фронти в Ратуші, політичні амбіції та виклики чернівецького міського голови. Про те, чим Буковині загрожує неспокійне політичне сусідство — в редакторському матеріалі в газеті «Доба» (ч. 29 (1020), 18 серпня 2016), який переопубліковуємо спеціально для читачів «Буковинського центру» (всі виділення — наші).

Наприкінці літа стало зрозуміло: у боротьбі за щастя чернівчан згодиться все – депутатський мораторій в обласному центрі на підвищення цін на природний газ, електроенергію та тарифи на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, перевезення у міському громадському транспорті та здійснення поховань, сміття зі Львова на чернівецькому сміттєзвалищі та навіть таке ж сміття, але таємне, завезене невідомими у кіцманські Іванківці... Епіцентр боротьби за щастя іще з кінця минулорічних місцевих виборів – у Чернівецькій міськраді, де два табори (один на чолі з міським головою Каспруком, а другий представлений депутатською більшістю у міськраді) впевнено ведуть городян у щасливе майбутнє, щоправда, відомими тільки їм стежками. Стежки ті, як правило, ідуть у протилежні напрями, але ця дрібниця зовсім не заважає міським сусаніним стверджувати, що саме їх – мера чи депутатів – дорога єдиноправильна і веде місто до нових висот, бо просто висоти ми, як відомо, вже осягнули.

Очевидно, пора, коли загострюються усілякі хронічні хвороби, – кінець літа – початок осені – і є для боротьби найкращим часом. Принаймні кількість повідомлень з її фронтів зросла у Чернівцях саме за останні кілька днів. Спочатку депутати надали ТОВ «Виробничо-торгівельне підприємство «НОРД-Сервіс» (з діяльністю цього підприємства пов’язують одного з колишніх лідерів Партії регіонів у Чернівецькій області Миколу Романюка) дозвіл на складання проекту відведення зі зміни цільового призначення земельної ділянки на вул. Руській, 236. Потім міський голова Олексій Каспрук наклав на це рішення вето. А ще згодом депутати подолали його. Підсумок підбив мер: «Знаєте, я певною мірою задоволений, що в такому шкурному земельному питанні проявилася така єдність депутатського корпусу. Це багато про що говорить».

Почуття гумору – річ, звісно, хороша, але факт залишається фактом – міський голова у своєму рішенні залишився в раді у меншості. «Рідне місто», «Свобода», «Самопоміч», «Народний контроль» та «Батьківщина» голосували за подолання вето.

Пікірування мера і депутатської більшості постало й в іншому – 12 серпня позачергова сесія Чернівецької міської ради проголосувала рішення про запровадження мораторію на підвищення цін на природний газ, електроенергію та тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, перевезення у міському громадському транспорті та здійснення поховань. Депутати також визнали недопустимим запровадження нових тарифів з 1 жовтня 2016 року на централізоване опалення без одночасного перегляду розмірів мінімальної заробітної плати та пенсії. «Вирішено звернутися до Кабінету Міністрів щодо підвищення не пізніше, ніж до 1 жовтня 2016 р. (до початку опалювального сезону), розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії до рівня фактичного прожиткового мінімуму та до голови Верховної Ради – з вимогою невідкладного розгляду у вересні цього року питання щодо соціального захисту громадян в умовах тотального підвищення цін і тарифів», – повідомила прес-служба Ратуші.

Коментар міського голови не забарився. Мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення не врятує чернівчан від платіжок із новими тарифами, – заявив у понеділок, 15 серпня, Олексій Каспрук. Він впевнений, що підприємства-надавачі послуг проігнорують рішення сесії міськради. «Переконаний, що рішення на запровадження мораторію було популістським. Я спілкувався з представниками «Чернівцігазу», «Обленерго», вони керуються у своїй діяльності законами України, НКРЕ, і зрозумів, що це рішення буде проігноровано. Відповідно платіжки чернівчани отримають з новими тарифами».

Власне на сесії 12 серпня депутати вдарили дублем – вони зобов’язали міське комунальне підприємство «Чернівціспецкомунтранс» розірвати угоди на захоронення на міському сміттєзвалищі відходів, які завозяться з інших областей. Як повідомляє прес-служба міськради, обранці вважають, що міське сміттєзвалище вже вичерпало свій ресурс і завезення відходів з інших областей може спричинити погіршення екологічної ситуації. Як відомо, напередодні міськрада погодилася прийняти на міське сміттєзвалище поблизу села Чорнівка незначну частину сміття зі Львова. «Ми допомагаємо не Садовому, а львів’янам, українцям», – прокоментував депутатське рішення Каспрук, який прийшов на мерську посаду з «Народного фронту» Яценюка.

Очевидне-неймовірне – відгомін чернівецького протистояння докотився до кіцманських Іванківців, неподалік яких невідомі особи вивезли і висипали фури сміття через що селяни вийшли на протест. «На загальних зборах була повна зала, емоції аж зашкалювали, було озвучено багато фактів та версій, часто звучали прізвища односельчан-депутатів з облради та міськради. Валерій Чинуш з бригади Продана з «Рідного міста» та його родич Брязкало з фракції «Самопоміч» в міськраді, обласний депутат Іван Гешко з «Самопомочі» в обласній раді (певно збіг?!). Люди чомусь вважають, що нібито сміття зі Львова і місцеві депутати з «Самопомочі» пов’язані, що це партійне завдання керівників партії. Кожному депутату від «Самопомочі» по 100 тонн сміття на захоронення на своєму окрузі», – потролив ситуацію у «Facebook» молодий народний депутат Максим Бурбак з «Народного фронту», який побував на зборах у селі на «не своєму», до речі, окрузі.

«Напевно, на його округах всі проблеми вже вирішені, якщо він так «завзято» допомагає іншим народним обранцям. Чи то ситуація зі сміттям дає можливість приховати справжні проблеми? Чи, можливо, це помста за непроголосовані, дуже цікаві Вам, рішення?» – запитав через «Facebook» у нардепа голова обласного відділення «Національного олімпійського комітету» та депутат облради від «Самопомочі» Іван Гешко.

Виглядає, що суто чернівецька сварка міських сусаніних, які ведуть городян до щасливого майбутнього, поволі переростає міські кордони і переноситься на інші буковинські землі. Приклад Іванківців свідчить: в області тепер ніхто не може бути впевненим, що молоко на його кухні збігло без якоїсь там «самопомочі» чи просто заїжджих туристів-фронтовиків. Чи потрібен нині усій Буковині такий допінг чи то, пак, уже легендарний на всю Україну чернівецький ступор, коли одні спочатку голосують, другі потім ветують, а відтак усі дружно те вето долають? Запитання риторичне. Але це, звісно, якщо ви раптом не боретеся за щастя чернівчан.

Володимир Стефанець — для «Доби»

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Володимир Стефанець | Селфі комбайнера, або Чому Іван Миколайович міняє професію