Перетягування канатів на сесії Чернівецької міської ради 31 травня не вичерпало політичного конфлікту, а лише відтермінувало розв’язку в Ратуші. Аналізуючи подію і заклики, що їй передували, можна стверджувати, що лідер «Рідного міста» Василь Продан визначав реакцію городян – і здатність опонентів мобілізувати суспільний протест. Реакція, як і протест, виявились малопомітними – дві сотні осіб, половина з яких різного роду підлеглі Олексія Каспрука і працівники міських установ – навряд чи можна вважати «голосом громади». А це значить: атака на міського голову триватиме.

Процес повалення чернівецького міського голови з 2017 р. із площини політичної перейшов у неприховане з’ясування особистих стосунків мера і секретаря. Якого можна було уникнути: Василь Продан неодноразово публічно закликав до переговорів, від яких Олексій Павлович із апостольською впертістю так само публічно відрікався. Втім, не на публіку декілька раундів перемовин між мером і лідером депутатської більшості все-таки мали місце.

Нам відомо про кілька зустрічей між Василем Проданом та Олексієм Каспруком у 2016 р. за посередництва лідера «Народного фронту» Максима Бурбака (приблизно тоді, коли він говорив про «противаги»), підприємця Олега Охотського і депутата міської ради Андрія Кавулі. Однак, як повідомляють і учасники, і посередники переговорів – усі спроби домовитись або принаймні досягнути перемир’я зайшли у глухий кут через непоступливість міського голови. Тепер можна стверджувати: Олексій Каспрук три роки поспіль сам собі кував політичну загибель.

Аргументація, до якої вдавались у 2015 і 2016 рр., більше не працює, адже нині конфлікт перебуває в суто емоційній – відверто ірраціональній площині, виходом із якої може стати дострокове припинення повноважень чернівецького міського голови. В патову ситуацію всіх учасників політичного процесу завів сам Олексій Павлович, який хворобливо і безкомпромісно утверджується у статусі самостійного політика – котрим його ані опоненти, ані найближче оточення не вважають. Саме ці сумніви і критика справляють протилежний ефект – та посилюють жорсткий тон – або жорсткий блеф Олексія Каспрука.

І якщо амбіції Олексія Павловича мерські, то амбіції Василя Сафроновича явно не секретарські: на відміну від Каспрука, Продан не тримається за посаду, що визнав і міський голова в ефірі «Сесійного марафону» на телеканалі ТВА: «Позиція секретаря Чернівецької міської ради для нього достатньо вимушена». Якби Василь Продан, як «сірий кардинал», «міг когось зі свого найближчого оточення спокійно випхати на цю посаду, він би це зробив», – констатує Олексій Павлович.

І ми не виключаємо, що зробить. Позаяк для Віталія Михайлішина після Евромайдану ця посада в найближчій перспективі закрита, на даному етапі ведуться перемовини про передачу секретарської естафети керівникові фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Олександру Пуршазі. Судячи з усього, добровільна відмова від посади і буде ціною, яку Василь Сафронович заплатить за усунення Каспрука – замість перезавантаження всієї міської ради. Заклик Максима Бурбака до перевиборів «і мера, і депутатів» утілиться через перевибори «і мера, і секретаря».

Мотивація Василя Продана повернутись у природнє для нього середовище кулуарної політики зрозуміла – незрозуміло, наскільки така рокіровка вигідна особисто Олександру Пуршазі, який нині обіймає значно перспективніший пост начальника управління капітального будівництва Чернівецької обласної адміністрації. Не виключено, що посадова перестановка становитиме не стільки його волю – скільки імперативне рішення партії. Адже позиція в.о. міського голови обласного центру дає низку бонусів у ході виборчої кампанії – особливо в разі відставки губернатора Олександра Фищука, з яким у «Батьківщини» і особисто в Олександра Івановича склались партнерські стосунки. Котрі навряд чи складуться після призначення головою ОДА нардепа Івана Рибака або іншого ставленика «Солідарності» – коли місцевий політикум керуватиметься виключно логікою президентської і парламентської виборчих кампаній.

Перестановка в Ратуші пояснюється й іншою причиною: і нардеп Оксана Продан, і депутат міської ради Василь Продан прицінюються до балотування в парламент від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». І якщо висування Оксани Петрівни по партійному списку є більшою чи меншою мірою вирішеним питанням, то у випадку Василя Сафроновича не виключається балотування по 201 виборчому округу в Чернівцях, яке потребуватиме збереження посади в.о. міського голови (тобто – секретаря).

Це означає, що секретарська рокіровка між Проданом і Пуршагою, офіційна передача міської влади «Батьківщині» відбудеться не зараз, а через рік – незадовго до парламентської виборчої кампанії. Хоча фактичне утвердження її влади на Буковині відбувається вже сьогодні. Гібридний реванш БЮТу і в Ратуші, і в чернівецькому крайовому парламенті дає політичні плоди: місцева коаліція, в основі якої сила Юлії Володимирівни, становить кістяк більшості в обидвох радах – і перекинула «місток порозуміння» в обласну державну адміністрацію. Що, як і припинення повноважень міського голови, можна вважати гібридною перемогою «Батьківщини».

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Хартія вольностей, або Кому вигідна відставка Каспрука?