Фрагментація і політичні перестановки в Об’єднанні «Самопоміч» пригальмували розгортання сценарію дострокового припинення повноважень чернівецького міського голови – 4 голоси в колишній фракції «Самопомочі» є ключовими для забезпечення відставки Олексія Каспрука. Однак процес відкликання депутатів Аліни Олевич, Андрія Брязкала, Віталія Гавриша і Богдана Ковалюка розвивається не за планом і Чернівецьку міську раду ще очікують «круті віражі».

Це значить, що сценарій «Федорук–2», або дострокове припинення повноважень його політичного спадкоємця Олексія Каспрука, не знятий з порядку денного. Радше навпаки: спроби лідера «Народного фронту» Максима Бурбака загнати міський депутатський корпус у глухий кут лише прискорять консолідацію більшості для висловлення недовіри та усунення з посади мера Чернівців. Політична турбулентність у Києві, де з наближенням президентської кампанії дедалі менше уваги приділяють війнам на місцях – цьому опосередковано сприяє.

Кому вигідне доведення сценарію відставки до логічного завершення? Одним із бенефіціарів процесу є сам народний депутат Максим Бурбак. Припинення повноважень Олексія Каспрука, який перетворився на «хлопчика для биття» і в чинному розкладі не в змозі ефективно захищати в сесійній залі інтереси «Народного фронту», для Максима Юрійовича є безпрограшним варіантом – адже, з одного боку, каталізує процес перевиборів Чернівецької міської ради в цілому. З іншого – «дає фору» провести в партійному осередку назрілі кадрові перестановки.

Відставка Олексія Павловича необхідна і його політичному опоненту Василю Продану. Концентрація влади перед місцевими і парламентськими виборами, на яких Василь Сафронович готує високі ставки – і доступ до адміністративних і бюджетних ресурсів для забезпечення високого рейтингу та переможного результату – чи не єдині передумови, за яких «Рідне місто» зможе обіграти «Народний фронт» у персональному протистоянні. Етап пониження рейтингу міського голови завершено, наступним кроком є конструювання позитивного образу виконувача його обов’язків. Тобто секретаря.

Вихід з тіні Олексія Павловича потрібний і його заступнику Володимиру Середюку, який у новому розкладі зможе проявитись як самостійна фігура. Харизмі та ораторським здібностям міського голови Середюку протистояти важко – інша справа Василь Продан. Близькість психотипів, готовність домовлятись – і впливати на секретаря через фракцію «Народного контролю» – козирі, яких Володимир Богданович позбавлений сьогодні.

У разі успішного відкликання 4 міських депутатів, загострення протистояння вигідне новому керівництву «Самопомочі», яке зі старту проявиться як опозиційна, а не провладна сила. Активні бойові дії в Ратуші – це ідеальне тло для молодих амбіційних політиків, які прибрали до рук міський партійний осередок. Війна «всього доброго» разом з відставленим міським головою – проти «всього злого» разом з узурпатором трону – значно вигідніше поле для позиціонування, аніж синхронні голосування в союзі з дискредитовними «Народним фронтом» і президентською «Солідарністю».

Перестановка фігур необхідна «Батьківщині», яка нарешті вийде з двозначного становища і поділить владу в місті за ідеальною схемою: максимум впливу при мінімумі відповідальності. На «штиках» Юлії Володимирівни триматиметься – а значить, від них і залежатиме фігура міського секретаря, який ефективно гратиме роль влади, тоді як «Батьківщина», перед парламентськими і президентськими виборами – не менш ефективно відіграватиме роль опозиції. Двома колонами прямуючи до спільної мети.

З наближенням чергових виборів міського голови у 2020 р. відставка градоначальника – політичний пас його особистим, хоча сьогодні ще неявним конкурентам у боротьбі за мерське крісло. Попри публічну риторику, кадрові перестановки в Ратуші за 2 роки до виборів украй вигідні «фронтовику» Андрієві Романчишину та керівнику фракції БПП Василеві Максимюку, котрим для успішного висування необхідна будь-яка зміна status quo – і політичне «заслання» діючого міського голови, в тіні якого складно легітимізуватись внутрішньопартійним опонентам. Щойно сцену «зачистять» від нав’язливої фігури Олексія Каспрука – звільниться простір для альтернативних кандидатів, кожен з яких тримає дулю в кишені.

Окрім зацікавлених осіб, відставка чернівецького міського голови вигідна депутатському корпусу в цілому – адже, на відміну від мера, саме депутати обирають секретаря і протягом усієї каденції триматимуть його на гачку кулуарних домовленостей. Ситуація нагадуватиме переворот 2011 р. – з тією різницею, що тепер його ініціатором буде не партія влади, а відтак «Рідне місто» не матиме важелів адміністративного впливу на більшість у Ратуші. Це одна з причин, чому заклики до дострокового припинення повноважень мера звучать навіть у середовищі міських чиновників – адже більшість із них Василь Продан, спираючись на квоти і домовленості, вимушено залишить на посадах.

Однак найголовніше, що дострокове припинення повноважень парадоксальним чином вигідне самому Олексієві Каспруку. Різкий вихід з патового протистояння в Ратуші зніме з Олексія Павловича ряд політичних зобов’язань попереднього циклу – і відкриває перед ним нові можливості. Як тихого балотування в парламент по списках «Народного фронту» у 2019-му (звільняючи мерську квоту для Андрія Романчишина) – так і нового мерського старту в команді Олега Охотського, позбуваючись нав’язливого впливу Максима Бурбака.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | План дестабілізації. Путінський сценарій Бурбака