Стан комунального господарства та можливі виходи з політичної й господарської кризи, що панує у Чернівцях – ці теми домінували в ефірі місцевого телебачення протягом першого тижня березня. Виходячи із заяв учасників різних програм на обласних телеканалах, можемо починати відлік нового протистояння довкола створення наглядових рад. Якщо для депутатів – це спосіб виведення комунальних підприємств із кризи, то для міського голови – намагання обмежити його вплив на господарство міста.

Ради розбрату

Процес створення наглядових рад на низці комунальних підприємств Чернівців почався з інформаційної підготовки громади. Якщо антимерська коаліція бачить у цьому процесі чи не найдієвіший інструмент виведення підприємств з перманентної кризи, то для міського голови – цей процес означатиме позбавлення частини повноважень, тому Олексій Каспрук та його оточення ведуть мову про спробу узурпації влади депутатами під виглядом виконання закону, прийнятого Урядом Яценюка.

Про опір, який чинить оточення міського голови створенню наглядових рад говорив депутат Чернівецької міської ради Василь Продан у програмі «Чия правда?» на «Чернівецькому промені». Судячи з усього, міський голова поки що не має можливості переграти депутатів у цьому питанні. Закон треба виконувати, але виконаний від буде в інтерпретації депутатського корпусу, на який Каспрук не зможе вплинути. Результат такого процесу очевидний для всіх, тому Олексієві Павловичу залишається тільки до останнього відтягувати розгляд питання створення наглядових рад.Це фактично підтвердив і керівник юридичного управління міськради Олександр Шиба, який взяв участь у програмі «Чия правда?» на телеканалі «Чернівецький промінь». Візаві Шиби депутат Віталій Гавриш аргументував створення рад можливістю покращення їх роботи, через залучення представників громади для контролю за роботою підприємств, й економію для бюджету – не доведеться на такі величезні суми постійно дотувати. Головний юрист міськради апелював лише до того, що міський голова може бути відсторонений від своїх безпосередніх обов’язків.Наразі найбільш реалістичним видається сценарій, за яким міський голова намагатиметься протиснути питання про включення до персонального складу наглядових рад якомога більше «представників громадськості». Це єдиний козир, який Олексій Каспрук зможе протиставити депутатській більшості. Втім, тут доведеться домовлятися, а з цим у міського голови проблеми. Судячи з усього, персональний склад рад будуть також визначати депутати. Тож питання того, хто фактично очолить комунальні підприємства, є питанням домовленостей. За інсайдерською інформацією, більшість кандидатур уже визначені, і це далеко не люди Каспрука.

Тролейбус на Садгору

Проблеми Чернівецького тролейбусного управління та приватних перевізників досі на зняті з порядку денного. Окрім двох вище згаданих ефірів, ці проблеми обговорював Богдан Ковалюк у програмі «Майдан» на «Чернівецькому промені». Ковалюк позиціонує себе як потенційний керівник ЧТУ – роль, фактично, нав’язана йому Каспруком. Депутат погодився її виконувати, маючи за спиною програму розвитку електротранспорту, підтримку депутатської більшості та можливість впіймати Олексія Павловича на слові, яке мер мав таку необережність легковажно зронити.Окрім свого бачення виходу з кризи тролейбусного управління, Ковалюк зробив акцент на безгосподарності нинішнього керівництва комунпідприємства. Депутат дав зрозуміти, що відповідальність за розвал комунального транспорту в Чернівцях несуть Микола Федорук та Олексій Каспрук. А своє ймовірне призначення подав як панацею від наявних проблем. При чому їх розв’язання можливе протягом короткого періоду часу без залучення кредитних коштів.

Відповідний фон словам Ковалюка створювали Василь Продан та Юрій Бурега у програмі «Чия правда?» Якщо Продан зосередився на критиці міського голови та його манері керівництва, що призводить до руйнівних наслідків, то Бурега акцентував увагу на потенційному розвитку електротранспорту. Зокрема депутат зазначив, що сьогодні є технічна можливість запустити тролейбусне сполучення із Садгорою, натякаючи, що з нинішнім керівництвом та його підходами до інфраструктурних проектів, це навряд чи можливо.

Відтак, розмова логічно перейшла до питання зведення тунелю під злітною смугою аеропорту та дороги, яка б сполучала Кварц та Гравітон. Зі слів депутатів, ближчим часом злітну смугу все одно доведеться розрити, бо під нею знаходиться аварійний каналізаційний колектор. Обранці дали зрозуміти, що протягом часу, за який будуть вестися ремонтні роботи, можна було б реалізувати і проект тунелю. При цьому наголосили, що такий об’єкт може бути зведений за грантові кошти або ж коштом держбюджету. Але для того аби брати участь у грантах або вести мову про державне фінансування, потрібен проект, який нещодавно був виготовлений за майже мільйон гривень. Судячи з усього, депутати мають твердий намір все ж таки реалізувати проект сполучення Кварцу й Гравітону, як тільки дещо вляжуться пристрасті довкола нього.

А от у питанні приватних перевізників представники депутатського корпусу та міськради багато в чому зійшлися. Віталій Гавриш, Наталія Якимчук та Олександр Шиба в цілому були одностайні щодо «змови перевізників». Поки приватники не покажуть обґрунтованих розрахунків щодо підвищення тарифу, підвищення вартості проїзду не буде – така позиція депутатів. Із нею здебільшого поджується і начальних юридичного управління міськради. Розбіжності з’являються тоді, коли сторони роблять спробу пояснити причину конфлікту. Для депутатів такою причиною є невміння керівництва міста знайти спільну мову з перевізниками, Олександр Шиба ж зазначає, що винні депутати, які голосували за мораторій.

Неформатний Фищук

Голова Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук у програмі «Час змін» на ТВА вкотре продемонстрував своє невміння вести публічну дискусію. Високопосадовцеві важко спілкуватися із журналістами навіть у форматі «паркетної» програми. Олександр Георгійович демонструє образу за ті питання, які йому видаються «якимись такими». Через невміння поводитись «на камеру» та подавати інформацію, все, про що говорив голова ОДА, справляло враження суцільної кризи, навіть, якщо справи в області трохи краще.Через туманні геополітичні сентенції та заяви, які суперечили одна одній, Олександр Фищук намагався донести інформацію про те, що в області ведеться ремонт доріг. Посадовець робив спроби відбити атаки нардепів Івана Рибака і Григорія Тіміша, які звинуватили обласну владу в тому, що кошти, що мали б бути використані на ремонт доріг, акумулюються на депозитах. Але Фищук лише підтвердив слова народних депутатів: 296 мільйонів гривень таки лежать у банку.

Виправдання посадовця щодо затягування процедур, які передують ремонту доріг, виглядали непереконливо. Принаймні Фищук повідомив, що бюджет області мав зиск із депозиту – за 2016 рік отримали 24 мільйони відсотків, на які закупили медичне обладнання, медикаменти і провели ремонти в медустановах. До слова, за нинішніми розцінками, за ці кошти можна відремонтувати близько 3 км дороги.

«Акція» Мунтяна

Керівник фракції ВО «Батьківщина» у Чернівецькій міській раді та начальник управління капітального будівництва Чернівецької ОДА Олександр Пуршага взяв участь у програмі «Без емоцій» на телеканалі «Чернівецький промінь». Депутат та посадовець постав у якості «золотої акції» Івана Мунтяна в міській раді. Значним чином це пояснює, як Пуршазі вдалося зберегти посаду в обласній виконавчій владі, попри зміну керівників ОДА. Наявність потужної фракції в міській раді робить вагомим вплив керівника обласної «Батьківщини» та дозволяє мати важелі впливу для досягнення домовленостей як на обласному, так і на рівні Чернівців.Це також пояснює синхронність голосувань зокрема із «Рідним містом» – питання, яке викликало шквал критики після виходу в ефір програми «Без емоцій». Варто зазначити, що «Батьківщина» займає виключно прагматичну позицію. Зважаючи на вагомий бекграунд спільного політичного життя із нинішніми «фронтовиками», причин симпатій до них «батьківщинівці» не мають. Тим більше, виходячи із постійної критики партії з боку нардепа Максима Бурбака (теж колишнього члена ВО «Батьківщина») та його конфлікти з Іваном Мунтяном. Нині «Батьківщина» у міській раді постійно балансує на межі у контексті конфлікту між мером та депутатами. Несприйняття Олексія Каспрука підсилюється ще й тиском на самого Пуршагу, зокрема через конфлікти з керівником Інспекції з благоустрою Сергієм Обшанським (колишнім членом ВО «Батьківщина»).

Соратники Юлії Тимошенко можуть собі дозволити участь у згаданому конфлікті. Зараз їм чи не найвигідніші дострокові вибори, адже рейтинг партії зростає. Відтак і Пуршага, і його партійні побратими дозволяють собі критику міського голови та політику, що не узгоджується із баченням «смотрящих» Бурбака та Федорука. Олександр Пуршага прямо заявляє, що відповідальність за кризу в сесійній залі несе міський голова, який не робить спроб знайти спільну мову із депутатами. Звідси логічно випливає заява Пуршаги про готовність підтримати будь-яку кандидатуру на посаду секретаря міськради, яка консолідує депутатів й мера.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Час змін» на телеканалі ТВА

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | «Понти» Бурбака, опозиціонер Мунтян і бессарабський князь